Chrzciny krok po kroku

Rodzice opiekujący się małym dzieckiem nie mają zbyt dużo wolnego czasu. Dlatego w kilku konkretnych punktach podpowiemy jak bez stresu zorganizować chrzest i przyjęcie, popularnie określane chrzcinami.

Z naszego poradnika dowiecie się:

 1. Kiedy zorganizować chrzest?
 2. Jakie są formalności związane z chrztem? 
 3. Kogo wybrać na chrzestnych?
 4. Kogo zaprosić na chrzest?
 5. Jak zorganizować przyjęcie w domu?
 6. Jak wybrać lokal na chrzciny?
 7. Jakie dobrać menu na chrzciny?
 8. O czym pamiętać planując chrzciny?

 

1. Data chrztu

Nie ma na to jednej reguły, w jakim wieku ochrzcić dziecko. Niektórzy rodzice decydują się na chrzest, gdy dziecko ma zaledwie kilka tygodni - zgodnie z zasadą, by ochrzcić dziecko jak najszybciej. Inni gdy jest znacznie starsze.

Najczęściej chrzci się dzieci w wieku od 2 do 6 miesięcy, ze względu na dużą szansę, że dziecka prześpi część uroczystości i będzie spokojne.

Wyznaczając datę weź pod uwagę kilka czynników.

 • Czy chcesz, aby chrzest odbył się, gdy jest ciepło, a może nie przeszkadza Ci zimna pora roku?

 • Miej na uwadzę temperament dziecka - jeśli noworodek jest bardzo wrażliwy na bodźce zewnętrzne, poczekaj z uroczystością kilka tygodni dłużej.

2. Formalności związane z chrztem

Datę chrzcin należy zgłosić - zwykle 1-2 miesiące wcześniej - w parafii, w której planujesz ochrzcić dziecko. W większości parafii nie ma większego problemu z dostępnością terminów i to Ty możesz zaproponować termin chrztu.

Zwykle uroczystość chrztu odbywa się w niedzielę, czasami w sobotę, jeśli takie jest życzenie rodziców. W przypadku dużych parafii bywa tak, że razem chrzczonych jest więcej niż jedno dziecko. Wówczas terminy chrztów mogą być z góry ustalone na cały rok - np. odbywają się raz na miesiąc albo raz na kwartał.

Odpowiednio wcześniej dowiedz się, jakie formalności należy spełnić w kościele i jakie dokumenty musisz przygotować. Najczęściej jest to zgłoszenie danych dziecka, rodziców oraz chrzestnych. Bywa, że parafie proszą o spełnienie dodatkowych warunków, jak np. udział rodziców i chrzestnych w specjalnych katechezach oraz przyniesienie dodatkowych zaświadczeń.

Potrzebne dokumenty do chrztu dziecka, o które czasem prosi się w Kościele katolickim:

 • skrócony akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego (do wglądu);

 • zaświadczenie rodziców chrzestnych ze swojej parafii (jeśli pochodzą z innej) potwierdzające, że mogą być chrzestnymi;

 • zgoda proboszcza parafii rodziców (jeśli nie mieszkają w danej parafii, ale pragną w niej ochrzcić swoje dziecko);

 • zaświadczenie o odbytej spowiedzi rodziców oraz rodziców chrzestnych.

W dniu chrztu rodzice i chrzestni składają podpis w parafialnej księdze chrztu.

3. Chrzestni

Zastanów się, kto ma zostać rodzicem chrzestnym. Czy wolisz, aby to był ktoś z rodziny, czy może bliski znajomy? Nie kieruj się emocjami, tylko na spokojnie przemyśl, czy jest wokół Ciebie osoba, na którą Twoje dziecko zawsze będzie mogło liczyć.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego chrzestni powinni spełniać pewne warunki:

 • mieć ukończone 16 lat,
 • być bierzmowanym,
 • prowadzić życie w zgodzie z wiarą katolicką.

Kościelne przepisy dopuszczają, by chrzestnym została osoba innego wyznania, ale jedynie jako tzw. świadek chrztu i pod warunkiem, że jest ochrzczona w swoim Kościele, a drugi chrzestny jest katolikiem.

4. Goście na chrzciny

Jedni zapraszają całe rodziny, więc liczba gości dochodzi do kilkudziesięciu osób. Inni decydują się na kameralną uroczystość w gronie kilku-kilkunastu osób. Oprócz rodziców i chrzestnych na chrzcie najczęściej pojawiają się też dziadkowie dziecka i rodzeństwo rodziców.

W czasach, gdy członkowie rodziny rozsiani są po całej Polsce, a nawet świecie, chrzest dziecka bywa pierwszą okazją od lat, kiedy cała rodzina może być zgromadzona w jednym miejscu i czasie. Pamiętaj, że chrzciny nie są małym weselem, więc nie musisz zapraszać dalekich krewnych, których nie widziałaś od lat.

Jeśli nadal zastanawiasz się kogo zaprosić, po prostu weź kartkę i długopis i spisz wszystkich, bez których nie wyobrażasz sobie tego dnia.

Zaproszonych gości zawiadom odpowiednio wcześniej o dacie chrztu. Najlepiej tuż po tym, jak załatwisz formalności w Kościele oraz zarezerwujesz lokal na chrzciny - jeśli obiad po uroczystości ma odbyć się poza Twoim domem.

5. Chrzciny w domu - o czym pamiętać?

Chrzciny w domu to dużo przygotowań i spory stres, więc odpowiednio sobie zaplanuj organizację przyjęcia. Zwykle spada to na barki młodej matki, więc zawczasu upewnij, że masz kogoś do pomocy w zorganizowaniu obiadu.

 1. Przygotuj przestrzeń. Ustaw stoły i krzesła tak, by dla każdego - także dla małych dzieci w wieku przedszkolnym! - znalazło się miejsce siedzące. Upewnij się, że masz odpowiednią liczbę nakryć.

 2. Zaplanuj menu. Możesz sama wszystko ugotować, ale to czasochłonne i męczące zajęcia. Pamiętaj, że masz w domu małe dziecko, więc najlepiej poproś kogoś o pomoc w przygotowaniu jedzenia - męża, mamę, teściową czy rodzeństwo.

 3. Możesz skorzystać z opcji cateringu i zamówić jedzenie do domu. Odpadnie Ci wówczas gotowanie, a jedyne co trzeba będzie zrobić to przełożyć jedzenie na półmiski i posprzątać, kiedy goście wyjdą.

 4. Opieka nad dzieckiem - jeśli ciężar logistyczny przyjęcia spada na Ciebie, upewnij się, że ojciec dziecka lub ktoś inny jest odpowiedzialny za opiekę nad maluchem.

6. Lokal na chrzciny - jak wybrać?

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zdecyduj się na obiad poza domem. Nie będziesz zmęczona wielogodzinnym gotowaniem oraz obsługą gości. W spokoju zajmiesz się dzieckiem i z uśmiechem porozmawiasz z najbliższymi.

Szukając miejsca na chrzciny możesz zapytać się znajomych, gdzie oni organizowali takie imprezy i czy byli zadowoleni. Możesz wyszukać restauracji w Google, skorzystać z wyszukiwarek lokali lub otrzymać darmowe oferty bezpośrednio od lokali za pomocą serwisu Briefly.

Szukając restauracji na chrzciny zastanów się nad kilkoma aspektami:

 • Czy lubisz eleganckie i drogie lokale, czy też chodzi bardziej o knajpkę ze swojskim jedzeniem? A może preferujesz kameralne klubokawiarnie?

 • Jaka interesuje Cię lokalizacja? Najlepiej, by miejsce na chrzciny było w miarę blisko kościoła, tak abyście mogli szybko znaleźć się na wyczekiwanym obiedzie. Albo blisko domu, by w razie nagłej potrzeby małego dziecka szybko się do niego przemieścić.

 • Zastanów się, jak długo ma trwać obiad po chrzcie. Czy planujesz krótki 2-godzinny uroczysty obiad rodzinny, czy raczej myślisz o nieco dłuższym, zwykle 4-godzinnym, przyjęciu przy stole?

 • Czy zależy Ci na miejscu, które będzie tylko do Waszej dyspozycji, czy na takim, w którym jesteście jednymi z gości? Rezerwacja całego lokalu może być kosztowna, dlatego jeśli zależy Wam na prywatności warto wybrać restaurację, która posiada osobną salę na tego typu uroczystości.

 • Przy wyborze miejsce sprawdź, czy lokal jest przyjazny matkom i małym dzieciom. Przewijak dla niemowląt w łazience czy specjalne miejsce do karmienia jest wskazane, jeśli nie chcesz się stresować podstawowymi czynnościami przy dziecku. Jeżeli oprócz Twojego malucha na przyjęciu będą inne dzieci, warto dowiedzieć się o specjalny kącik zabaw, a nawet animatorkę dla dzieci.

Zobacz: Restauracje i sale bankietowe na chrzciny w Warszawie

7. Menu na chrzciny

Zwróć uwagę na rodzaj serwowanej w lokalu kuchni. Czy ma być typowo polska, czy raczej włoska lub orientalna?

Jeśli wśród gości dominują osoby ze starszego pokolenia, postaw na tradycyjne dania polskiej kuchni. Jeśli wśród gości są wegetarianie, alergicy czy bezglutenowcy to upewnij się, że serwowane jedzenie będzie też odpowiednie dla nich.

Przykładowe klasyczne menu na chrzciny, które oferują lokale:

przystawka: Sałatka Caprese
zupa: Rosół z makaronem
drugie danie: Ziemniaki, kotlet devolay, surówka z czerwonej kapusty.
deser: Tort

Zaplanuj wcześniej, gdzie zamówisz tort - czy w cukierni czy w restauracji, w której odbędzie się impreza. Jeśli chodzi o wielkość tortu to wystarczy, że wpiszesz w Google hasło w stylu „jaki tort dla X liczby gości”, a wyskoczą Ci gotowe kalkulatory.

8. O czym jeszcze pamiętać planując chrzciny?

Fotograf

Pomyśl czy chcesz zatrudnić fotografa, aby uwiecznił ten dzień, czy wystarczy Ci jak będziesz mieć zdjęcia ze smartfonów lub aparatów fotograficznych rodziny?

Jeśli decydujesz się na to drugie, dobrze wybrać jedną osobę z rodziny, która będzie odpowiedzialna za uwiecznienie na zdjęciach uroczystości w kościele i potem w lokalu.

Ubranka dla dziecka

Chrzest to święto dziecka, dlatego warto, aby jego garderoba była wtedy bardziej uroczysta niż zazwyczaj. Przyjmuje się, że dziecko powinno być ubrane na biało.

Pamiętaj, że dla małego dziecka liczy się przede wszystkim wygoda, a nie moda. Dlatego staraj się unikać długich atłasowych sukien z diamentami czy kapeluszy z woalką. Dziecku może być w takim ubraniu niewygodnie i będzie marudzić zarówno w Kościele, jak i na obiedzie. Jeśli chcesz zaoszczędzić, kup coś używanego.

Prezenty na chrzest

Informując gości o dacie chrztu możesz w delikatny sposób nakierować ich na to, jaki rodzaj prezentów byłby dla Was najodpowiedniejszy.  Nie wstydź się mówić o takich kwestiach - unikniesz dublowania prezentów, a dodatkowo goście nie będą musieli się głowić co kupić.

Jakie najczęściej daje się prezenty na chrzest:

 • ubranka dla dziecka,

 • zabawki, np. mata edukacyjna, zabawki interaktywne, jeździki;

 • pamiątkowe księgi lub albumy na zdjęcia,

 • łańcuszek z krzyżykiem lub medalikiem;

 • bon na sesję zdjęciową dla malucha;

 • gotówka.

Jeśli sama lubisz dawać prezenty, możesz pomyśleć o małych pamiątkach z tego dnia dla zaproszonych osób takich jak np. magnesy ze zdjęciem dziecka.