Chrzest. O czym pamiętać?

Chrzest to dla wielu rodzin bardzo ważna uroczystość. Najczęściej to na młodej matce spoczywa obowiązek zorganizowanie tego wydarzenia. Mama, opiekująca się małym dzieckiem w domu, dużo wolnego czasu ma tylko w teorii… W kilku krokach podpowiemy jak bez większego stresu zorganizować chrzest.

Wiek dziecka. Zacznij od wyznaczenia daty biorąc pod uwagę kilka czynników. Czy chcesz, aby chrzest odbył się, gdy jest ciepło, a może nie przeszkadza Ci zimna pora roku? Wolisz, aby Twoje dziecko było bardzo małe, czy nieco starsze? Ustalając datę koniecznie weź pod uwagę temperament dziecka i jego możliwość ewentualnego spania podczas uroczystości.

Kościół i formalności. Datę chrzcin należy zgłosić odpowiednio wcześniej w parafii, w której planujesz ochrzcić dziecko. W większości parafii nie ma większego problemu z dostępnością terminów. Warto jednak brać pod uwagę, że w przypadku dużych parafii często bywa tak, że razem chrzczonych jest więcej niż jedno dziecko. Odpowiednio wcześniej dowiedz się, jakie formalności należy spełnić w kościele. Najczęściej jest to po prostu zgłoszenie danych dziecka, rodziców oraz chrzestnych. Bywa jednak i tak, że parafie proszą o spełnienie dodatkowych warunków, jak np. udział rodziców i chrzestnych w specjalnych katechezach oraz otrzymanie specjalnego zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych.

Chrzestni. Zastanów się kto ma zostać rodzicem chrzestnym. Czy wolisz, aby to był ktoś z rodziny, czy może bliski znajomy? Nie kieruj się emocjami, tylko na spokojnie przemyśl czy jest wokół Ciebie osoba, na którą Twoje dziecko zawsze będzie mogło liczyć.

W kolejnej części naszego poradnika podpowiemy, gdzie zorganizować chrzciny.