Imprezy okolicznościowe w Polsce 2025 [Raport Briefly]
Co drugi Polak zorganizował w ostatnich 12 miesiącach minimum jedno przyjęcie dla znajomych lub rodziny. A każdy z nas w ciągu roku uczestniczy średnio w czterech takich wydarzeniach - wynika z raportu opracowanego przez zespół portalu Briefly.
Jakie są najpopularniejsze imprezy okolicznościowe w Polsce? Jakie czynniki bierzemy pod uwagę przy wyborze lokalu? A także ile wydajemy na prezenty z okazji komunii, wesel i urodzin?
Na te pytania poszukał odpowiedzi portal Briefly, czyli wyszukiwarka i platforma do rezerwacji lokali na przyjęcia i wydarzenia. Na podstawie ogólnopolskiego badania i wewnętrznych danych zespół Briefly przygotował raport pt. “Imprezy okolicznościowe w Polsce 2025”
Jak bardzo popularne są imprezy okolicznościowe w Polsce?
W minionych 12 miesiącach:
-
46% Polaków zorganizowało minimum jedną imprezę okolicznościową
dla znajomych, rodziny lub współpracowników -
83% Polaków uczestniczyło w minimum jednej imprezie okolicznościowej
-
Średnio Polacy biorą udział w czterech imprezach i przyjęciach rocznie
Najczęściej organizowane przyjęcia przez Polaków przedstawia poniższy wykres. O kilka długości dominują urodziny - w tego typu imprezie uczestniczyło 51% Polek i Polaków. Na drugiej pozycji, co może trochę zaskakiwać, są… imieniny. W ostatnim roku co siódmy z mieszkańców naszego kraju bawił się na weselu, a na przyjęcia komunijne zostało zaproszonych 11% Polaków.
- W coraz większym stopniu upodabniamy się do społeczeństw globalnej północy ceniących prywatność. A co za tym idzie życie społeczne staje się bardziej sformalizowane. Właśnie dlatego potrzebujemy oficjalnych pretekstów i regularnych okazji do spotkań z rodziną i znajomymi. Tradycyjne przyjęcia jak wesela, komunie czy wydarzenia firmowe nie do końca to zapewniają. Stąd rosnąca, nie tylko w młodym pokoleniu, popularność organizacji imprez urodzinowych i wciąż trzymająca się mocno wśród osób 55+ chęć zapraszania na imieniny - komentuje Tomasz Szczęśniak, prezes portalu Briefly.
Trendy podczas imprez okolicznościowych
Restauratorzy, właściciele klubów i managerowie sal bankietowych zgodnie wyróżniają trzy zjawiska, które da się zauważyć podczas przyjęć i wydarzeń:
-
imprezy są krótsze, ale bardziej intensywne - wspólnemu posiłkowi towarzyszy coraz więcej zaplanowanych atrakcji dodatkowych;
-
“instagramizacja” menu - goście oczekują, aby jedzenie i napoje było w równym stopniu smaczne i fotogeniczne;
-
maleje znaczenie alkoholu - popularność zyskują mocktaile, czyli bezalkoholowe wersje drinków.
Fakt, że podczas przyjęć Polacy chętniej rezygnują z alkoholu niż z mięsa potwierdza badanie przeprowadzone na reprezentatywnej grupie mieszkańców naszego kraju przez portal Briefly. 35% ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że “coraz więcej przyjęć i imprez okolicznościowych jest organizowanych bez alkoholu”. Przeciwnego zdania jest 24% osób. Natomiast ze stwierdzeniem, że “coraz więcej przyjęć i imprez okolicznościowych jest organizowanych wyłącznie z bezmięsnym menu” - zgadza się tylko 16%, natomiast nie zgadza się 46% badanych. Około 40% osób nie ma wyrobionej opinii w tych kwestiach.
Jakie elementy decydują przy wyborze lokalu na imprezy i przyjęcia?
Duże przyjęcia rodzinne, jak wesela, komunie czy chrzciny zwłaszcza w większych miastach już od dawna organizowane były zazwyczaj w lokalach. Z badania portalu Briefly pt. “Imprezy okolicznościowe w Polsce 2025” wynika, że w minionych 12 miesiącach 42% Polaków uczestniczyło w minimum jednym przyjęciu, które odbyło się w restauracji.
Obecnie coraz częściej nawet kameralne urodziny w gronie znajomych odbywają się w restauracjach, pubach czy klubach. Decydujące czynniki przy wyborze lokalu na imprezę to w kolejności: cena (61% wskazań), menu (45%), lokalizacja (35%) oraz atmosfera i wystrój lokalu (21%).
Najbardziej powszechne i pożądane udogodnienia w lokalu podczas imprez okolicznościowych według wskazań badanych to: parking dla samochodów (44% wskazań), sala lub lokal na wyłączność (43%), klimatyzacja (39%), ogródek przy lokalu (35%) oraz miejsce do tańca (33%).
W przypadku zainteresowania pełnym raportem, zapraszamy do kontaktu.
Raport "Imprezy okolicznościowe w Polsce 2025" został opracowany na podstawie ogólnopolskiego badania na reprezentatywnej grupie 1080 Polaków oraz wewnętrznych danych Briefly.