Integracja firmowa - po co, jak, ile kosztuje [podpowiadamy]

Organizujesz imprezy integracyjne dla pracowników lub klientów? Spróbuj znaleźć na Wikipedii hasło impreza integracyjna.

Spoiler - nie znajdziesz. To może integracja firmowa? Nie. Wyjście integracyjne? Internetopedia jest odporna na nowomowę. Ale wyjazd integracyjny to już na pewno jest? Tak, ale tylko jako opis filmu. Ale nie trać nadziei, bo…

... impreza motywacyjna? Jest!

Po co organizować imprezę firmową?

Jeśli zastanawiasz się, po co organizować integrację dla pracowników twojej firmy lub twoich pracowników z twoimi klientami, zerknij do Wikipedii. Argumenty masz pięknie wypunktowane [#bez-cienia-ironii].

Moglibyśmy się oczywiście rozpisywać nad górnolotnymi zaletami wyjść i wyjazdów integracyjnych, jak:

 • niwelują napięcia, które powstają na gruncie zawodowym

 • kreują atmosferę wzajemnej pomocy i mobilizują do wspólnego działania,

 • zwiększają zadowolenie z pracy i lojalność wobec pracodawcy


Brzmi jak propaganda? Troszkę?

Raz jeszcze i ostatni: zajrzyj do Wikipedii. Mój ulubiony argument podawany przez autorów hasła, dlaczego warto organizować imprezy integracyjne motywacyjne:

"pracownicy chwalą się sąsiadom i rodzinie na temat wyjazdu, a więc budują wizerunek firmy jako „dobrej” i przyjaznej."

Pamiętaj o sąsiadach ;) Jak przeczytasz całość hasła, to wydrukuj i przyklej w firmowej kuchni. Nie zapomnij zostawić kilku wolnych miejsc na argumenty przy porannej kawie  (za i przeciw).

Tyle teorii. Teraz nasze praktyczne rady dotyczące organizacji integracji. Bez lania wody, same konkrety.

 

Po co organizować integrację, tak naprawdę?

Integracja firmowa najczęściej przyjmuje jedną z dwóch form:

 • 2-3-dniowego wyjazdu (rzadziej, bo drożej)

 • wieczornej imprezy na mieście (częściej, bo taniej).

Które rozwiązanie jest w tym momencie lepsze dla Twojej firmy? Przede wszystkim liczy się “moment”, czyli nie uciekniesz od pytania “po co” i “kto na tym zyska”:

 • Czy integracja jest celem samym w sobie (~ do wydania fundusz socjalny)?

 • Chcesz ogłosić ważne z punktu widzenia firmy wieści (sprzedaż firmy, a może wręcz przeciwnie przejęcie konkurencji!)

 • Mówisz integracja, a tak naprawdę myślisz o szkoleniu podnoszącym umiejętności załogi?

 • Pracownicy chodzą po firmie osowiali, a właściwie nie chodzą, bo siedzą w domu na zwolnieniach? Impreza integracyjna jako podręczny paralizator mobilizator.

Gdy już odpowiesz sobie na pytanie “po co integracja”, weź kalkulator w dłoń.

 

Ile kosztuje zorganizowanie integracji firmowej?

Rachunek jest prosty. Liczba osób [x] orientacyjna cena za osobę (brutto).

Wyjście integracyjne na miasto:

 • koszt kolacji - od 80 zł za osobę

 • sala lub lokal na wyłączność dla grupy 20 osobowej - od 1500 zł

 • coś aktywnego, sportowego - od 500 zł do 2000 zł za grupę 8-10 osobową

 

Koszty dla jednego dnia wyjazdu integracyjnego:

 • nocleg - od 100 zł za osobę

 • całodzienne wyżywienie - od 80 zł za osobę

 • coś rekreacyjnego - od 50 zł za osobę

 • szkolenie dla grupy 10-15 osobowej - od 2000 zł


Integracja na mieście – kiedy się sprawdza i gdzie ją zorganizować?

Jeśli firma dysponuje ograniczonym budżetem, a czasu na organizację nie ma zbyt wiele (podczas gdy zespół wyraźnie potrzebuje rozładowania wewnętrznych napięć) najlepszym rozwiązaniem okaże się wyjście integracyjne na miasto.

Ta formuła sprawdzi się także wtedy, gdy grupa pracowników jest niewielka, wszyscy pracują w tym samym biurze i mają ze sobą stały, codzienny kontakt. Nieformalne spotkanie w kameralnym gronie pozwoli nabrać dystansu do spraw zawodowych i lepiej się poznać, a dzięki temu – nawiązać bardziej koleżeńskie relacje.

Wieczorna integracja w swoim mieście sprawdza się również, bo jest niezobowiązująca czasowo. Można się spóźnić (choć nie wypada) i… ulotnić się po angielsku. Nikt nie zauważy po kilku szklankach chmielu lub cydru.

Oczywiście organizując integrację dla znajomych z pracy postaraj się, żeby nikomu nawet nie przeszło przez myśl odmówienie lub wcześniejsza ucieczka.


Polecamy na przykład tak (sprawdzaliśmy na własnej skórze wielokrotnie):

 • w barze lub restauracji – tego typu spotkanie pozwoli zrelaksować się przy dobrym posiłku lub trunku i w luźnej atmosferze porozmawiać na temat zainteresowań czy bardziej prywatnych spraw pracowników.

 • w formie warsztatów – ciekawą alternatywą dla wspólnej biesiady będą popołudniowo-wieczorne warsztaty, podczas których pracownicy spróbują nauczyć się czegoś zupełnie nowego, niezwiązanego z życiem zawodowym. Nauka gotowania czy degustacja win mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

 • aktywnie – interesującym sposobem na zintegrowanie pracowników będzie zorganizowanie dla nich zabawy grupowej – wyjścia na kręgle lub do escape roomu. A może wrotki i sztafeta? Ważne, by podczas integracji musieli współpracować i wykazywali się aktywnością.

Jak znaleźć idealny lokal na integrację? Zapytaj Briefly – określ krok po kroku swoje oczekiwania, a my zajmiemy się resztą. Gotowe oferty dostaniesz na swoją skrzynkę pocztową. #askbriefly #actquickly

 

Zobacz również: Integracja w małej firmie 

 

Wyjazd integracyjny – jakie ma zalety?

Kiedy natomiast warto zorganizować kilkudniowy wyjazd integracyjny?

 • gdy firma bardzo szybko się rozwija, a co za tym idzie w krótkim czasie pojawia się wielu nowych pracowników lub wiele nowych pomysłów, które warto przedyskutować w większym gronie

 • gdy w firmie z jakiegoś powodu da się zauważyć dużą rotację pracowników (wyjazd integracyjny może stać się wtedy jednym ze sposobów budowania lojalności zatrudnionych osób);

 • gdy pracownicy nie przebywają w jednym miejscu, lecz są rozsiani po kilku placówkach (lub pracują zdalnie) – wyjazd stanie się szansą na spotkanie;

 • gdy firma zatrudnia na tyle dużo osób, że na co dzień wiele z nich nie ma ze sobą kontaktu, więc nie ma szans na bliższe poznanie się;

 • gdy w firmie szykują się poważne zmiany (wdrożenie nowej usługi, zmiana kierownictwa itp.) – ogłoszenie ich w czasie wyjazdu będzie miało bardziej prestiżowy charakter.

Sam wyjazd warto połączyć z dodatkowymi atrakcjami – wyłącznie przebywanie w swoim towarzystwie na pewno okaże się niewystarczające.

Dobrym pomysłem będzie zorganizowanie szkolenia – dzięki temu wyjazd stanie się jednocześnie szansą na podniesienie swoich kompetencji (a to na pewno przekona osoby nie do końca przekonane do tej formy odpoczynku od pracy). W dużych grupach złożonych ze specjalistów z różnych dziedzin najlepiej sprawdzą się szkolenia rozwijające umiejętności miękkie, takie jak komunikatywność czy zarządzanie czasem.

Interesującym, a jednocześnie wartościowym urozmaiceniem będą także gry zespołowe, kształtujące pożądane w firmie postawy. Pracownicy mogą wziąć udział w podchodach (lub innej zabawie terenowej) albo spróbować aktywności, na które zawsze brakuje im czasu (spływ kajakowy) lub odwagi (jazda konna po lesie).

Znajdź miejsce na integrację >>