Spotkanie biznesowe – ważne wskazówki

cliché #1: Spotkanie biznesowe nie musi odbywać się w biurze. Serio.
cliché #2: Mniej formalna kolacja służbowa, śniadanie biznesowe czy lunch w dobrej restauracji ułatwia nawiązywanie (i utrzymywanie) relacji w biznesie.

Spotkania biznesowe według Hollywood w wykonaniu przedsiębiorczych Amerykanów wyglądają tak (kolacja założycieli Facebooka z inwestorem / mentorem):

 Jeśli mało Ci kina, to na samym dole znajdziesz jeszcze dwa filmowe bonusy, w tym biznes lunch Wilka z Wall Street:.

 

Po co zorganizować spotkanie biznesowe?

Na co dzień firmowe spotkania w restauracji nie są tak przebojowe/ pokręcone, co nie znaczy, że muszą być nudne. Celem spotkań służbowych na neutralnym gruncie jest zwykle:

 • podtrzymywanie dobrych relacji z kontrahentami,

 • uczczenie inauguracji lub zakończenia projektu

 • omówienie sposobu dalszej kooperacji.

W mniej formalnych okolicznościach łatwiej dojść do porozumienia i zrobić dobre wrażenie, przekładające się na owocną współpracę.

O powodzeniu spotkania decyduje jednak nie tylko sam przebieg rozmowy, lecz także wybór lokalu, strój czy zachowanie w czasie spożywania posiłku. Każdy z tych elementów ma bowiem wpływ na budowanie wizerunku firmy i jej pracowników.


Śniadanie, lunch czy kolacja? Pora ma znaczenie

Wszystko zależy od planowanej tematyki i celu spotkania. Chcesz wypracować model współpracy czy uczcić sukces? A może zależy Ci na przeprowadzeniu burzy mózgów na neutralnym gruncie?

 • Śniadanie to idealna pora na networking. Rano uczestnicy będą bardziej aktywni i łatwiej przyjdzie im zapamiętywanie danych. Śniadanie postrzegane jest także jako mniej formalne, co sprzyja otwartości, budowaniu relacji i nieskrępowanej kreatywności.

 • Biznesowy lunch (najczęściej w godzinach między 12.00 a 14.00) to najpopularniejszy model spotkania służbowego w restauracji. To dość oficjalne wydarzenie i najbardziej przypomina klasyczne spotkanie w biurze. Sprzyja więc omówieniu planów biznesowych, formalnym ustaleniom, prezentacji planów, celów i perspektyw.

 • Kolacja jest zdecydowanie najbardziej uroczystą i elegancką formą spotkania biznesowego (chyba, że za zgodą obu stron w menu przewidziano dużo wódki). Odbywa się po godzinach pracy i często towarzyszy jej bardziej odświętny dress code. Niekiedy kolacja zostaje połączona z dodatkowym eventem – zaproszeniem do teatru itp. – gdyż może bez przeszkód dla życia zawodowego przeciągnąć się nieco w czasie.


Restauracje na spotkania biznesowe. Jak wybrać lokal?

Po określeniu celu i terminu spotkania, należy wybrać najbardziej odpowiednią restaurację lub kawiarnię.

Biznesowa etykieta mówi, że gospodarz, czyli osoba zapraszająca, nie pyta gościa, gdzie chce się spotkać. Gość nie zna budżetu, jaki zapraszający chce przeznaczyć na spotkanie, więc lepiej nie stawiać zapraszane osoby w niekomfortowej sytuacji, pytając o preferowane miejsce.

W lepszym tonie będzie zadanie pytania o rodzaj kuchni, a organizacją zająć się już samodzielnie.

Jaki powinien być lokal na spotkanie biznesowe?

 • Spokojny – nadmierny hałas (głośna muzyka, tłumy gości) nie sprzyja rzeczowej rozmowie.

 • Klimatyczny, ale elegancki – wystrój restauracji powinien wspierać budowanie przyjaznej atmosfery i pozytywnych relacji, dlatego lepiej postawić na przytulny lokal niż zapraszać gości do szablonowej, nieco sztywnej restauracji w hotelu.

 • Prestiżowylepszym wyborem będzie restauracja z przewodnika Michellin niż budka serwująca (nawet najlepszą!) chińszczyznę. Lokal musi być ekskluzywny i  posiadać pewną renomę, by odpowiednio podkreślić wagę spotkania.

 • Dobrze zlokalizowany – ważne, by goście mogli łatwo dojechać do restauracji, a potem bez problemu zaparkować w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

Co więcej – jeśli nie znasz preferencji kulinarnych gości, lepiej wybrać lokal o szerokim menu, obejmującym zarówno dania mięsne, jak i wegetariańskie.

 

Najodpowiedniejsze restauracje na spotkanie biznesowe w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu wyszukasz dzięki Briefly. Wystarczy, że określisz swoje preferencje, a otrzymasz oferty od lokali najlepiej dopasowanych do Twoich oczekiwań.


Uwaga! Pamiętaj o rezerwacji stolika! Nigdy nie ryzykuj spontanicznego spotkania biznesowego w restauracji, może się bowiem okazać, że w wybranym lokalu nie ma już wolnych miejsc. A to przyczyni się raczej do wywołania gorzkiego rozczarowania niż zbudowania pożądanego wizerunku.


Biznesowy savoir-vivre, czyli przez żołądek nie tylko do serca

Niezależnie od pory, w jakiej się odbywa spotkanie biznesowe należy pamiętać o zasadach etykiety – przyjść punktualnie, używać sztućców w odpowiedni sposób, rozłożyć serwetkę na kolanach zamiast umieszczać ją pod brodą, nie trzymać łokci na stole itd. To jednak nie wszystko! Służbowe kolacje czy śniadania z kontrahentami są bowiem związane z nieco bardziej restrykcyjnym biznesowym savoir-vivrem.

 • Kto płaci? Jak mówi książkowa etykieta biznesowa - rachunek reguluje gospodarz. On także powinien pamiętać o napiwku! I to raczej bardziej niż mniej szczodrym.

 • O czym rozmawiać w czasie kolacji lub śniadania biznesowego? Głównym celem spotkania są interesy. Nie należy jednak od razu przechodzić do sedna – rozmowę służbową lepiej zacząć już po skończeniu posiłku, przy kawie i deserze. Pozwoli to najpierw nieco rozluźnić atmosferę. Jednocześnie tematy poruszane w czasie spotkania powinny być dość neutralne – na służbowym gruncie bezpieczniej nie rozmawiać o polityce i religii.

 • Jak ubrać się na spotkanie biznesowe? Należy trzymać się zasad biznesowego dress code’u. Garnitur i krawat nie są obowiązkowy, jednak zdecydowanie lepszym wyborem stanie się schludna koszula czy skromna sukienka do kolan (lub spodnie w kant połączone z marynarką) niż artystyczny T-shirt.

 • Co zamówić? Bezpieczniej unikać kłopotliwych potraw, takich jak owoce morza czy spaghetti (plama z sosu raczej nie doda powagi). Źle widziane będzie także zamawianie najdroższego dania z karty lub nadmierne objadanie się. Sporną kwestią pozostaje alkohol. W czasie śniadania czy lunchu należy raczej z niego zrezygnować – zwykle wszyscy po spotkaniu wracają do biur. Inaczej jest w przypadku kolacji służbowej - nic nie stoi na przeszkodzie, by zamówić lampkę dobrego wina (oczywiście wskazane jest zachowanie umiaru!).

 • Jak zachować się podczas spotkania z obcokrajowcami? Ważne, by przed spotkaniem zapoznać się z zasadami savoir-vivre’u panującymi w kraju zaproszonych gości. Przykładowo: Chińczycy docenią gest wręczania wizytówki obiema rękami, z niemieckim partnerem warto umówić się dwa tygodnie wcześniej, a spotkania z Anglikami powinno się zaczynać i kończyć od small talku.

 
---

Obiecane filmowe bonusy:

obiad głodnego wilka...

... i kolacja biznesowa, która może skończyć się w kasynie: