Team building. 13 pomysłów, jak zbudować zgrany zespół

Pracujesz w dziale HR i Twoja firma szybko rośnie? Jesteś liderem projektu i łączysz dwa zgrane zespoły w jeden nowy team? A może wręcz przeciwnie - jako właścicielka małej firmy chcesz poradzić sobie z napiętą atmosfera, przez którą kilka osób już odeszło z pracy?

Ten tekst jest dla Ciebie!

Przygotowaliśmy:

 • 13 pomysłów na team building, aby członkowie twojego zespołu mogli się lepiej poznać, efektywnie współpracować i… nie patrzeć na siebie z ukosa

 • 11 wskazówek organizacyjnych, o których warto pamiętać, decydując się na różne formy integracji. Niektóre mogą cię zaskoczyć (np. zastępstwa!)

Zacznijmy od inspiracji.

13 pomysłów na team building

Ważna uwaga! Forma team buildingu powinna uwzględniać sytuację Twojego zespołu. Jedne aktywności sprawdzą się dla zgranego zespołu, któremu chcesz dać impuls do rozwoju, a inne dla grupy, która przeżywa kryzys komunikacyjny. Więcej o tym piszemy w dalszej części.

Przejdźmy do konkretów.

[Przy okazji sprawdź, w ilu formach integracji brałaś / brałeś udział?]

1. Impreza firmowa w lokalu

Podsumowanie ważnego projektu, świętowanie sukcesu, zakończenie roku budżetowego to okazje, by zacieśnić więzi w firmie. Odpowiednio do potrzeb, sprawdzi się uroczysta gala, kolacja w restauracji albo atmosfera nieformalnego spotkania w klubie.

Aby wybrać lokal, który spełni oczekiwania i odpowiada profilowi imprezy, zwróć uwagę na menu, lokalizację, wielkość sali i liczbę osób, które może pomieścić, warianty ustawienia stołów, miejsca parkingowe, dostęp do ogródka, tarasu itp.  

Jeśli chcesz porównać oferty kilku lokali, które mają wolny termin, to najwygodniej będzie przy pomocy serwisu Briefly. Po zaznaczeniu swoich oczekiwań, błyskawicznie otrzymasz rekomendacje najlepiej dopasowanych miejsc i jednym kliknięciem możesz wysłać zapytanie do wybranych lokali. Oferty bezpośrednio od lokali otrzymasz na swój e-mail.

2. Szkolenie

Warsztaty rozwijające tzw. umiejętności miękkie - komunikację, zarządzanie czasem, empatię itp. - pomogą nie tylko poprawić relacje z klientami, ale przede wszystkim pracownikami firmy między sobą.

Szkolenia specjalistyczne o dowolnej tematyce można uzupełnić o elementy integrujące. Ćwiczenia typu icebreaker - przełamujące dystans, energizer - podnoszące poziom energii w grupie, czy inne kreatywne zadania, podobne do tych znanych z harcerstwa czy wymian młodzieżowych.

3. Live cooking

Biesiada połączona z warsztatami kulinarnymi. Zanim dania zostaną zaserwowane, trzeba je własnoręcznie przygotować, pod okiem doświadczonych kucharzy i moderatorów. Twórczo, wykwintnie i wesoło.

Pracownicy mają do dyspozycji półprodukty, narzędzia kuchenne i ciekawe przepisy. Wieczór przebiega według uzgodnionego z firmą scenariusza i menu (przystawki, dania główne, desery).

Zespół ma wspólny cel – dobrą zabawę i smaczny posiłek. Przy okazji pracownicy szkolą umiejętności pod okiem profesjonalistów (pomysły na łączenie smaków, sposoby krojenia warzyw i owoców, dekorowania dań). 

4. Gry scenariuszowe

Pomogą rozwinąć konkretne kompetencje zespołu.  

 • Gra polega na uczestnictwie w wyobrażonym świecie - osadzonym w świecie realnym: zespół Formuły 1, dżungla, albo zmyślonym: baśniowa kraina, fikcyjne państwo. Poszczególne osoby przyjmują nowe role i tożsamości (np. szef państwa, osoba z zarządu firmy, plemienia).

Ćwiczyć w ten sposób można zdolność strategicznego myślenia, niestandardowe rozwiązywanie problemów, negocjacje, działanie pod presją czasu, komunikację w całym zespole i pomiędzy podgrupami  biorącymi udział w zabawie.

Gry scenariuszowe można odgrywać w terenie lub pomieszczeniu zamkniętym.

5. Escape room

Rozwija spostrzegawczość, logiczne myślenie i współpracę w grupie.

 • Zadaniem zespołu jest rozwiązanie zagadek i znalezienie wskazówek pozwalających na wydostanie się z zamkniętego pomieszczenia. Działanie pod presją czasu – trzeba zmieścić się w czasie wynikającym ze scenariusza zabawy.

Do wyboru jest zwykle wiele scenariuszy tematycznych (kryminalnych, nawiązujących do legend, rozgrywających się w zamku, samolocie, lesie itp.).

6. Warsztaty manualne

Warsztaty majsterkowania, układania bukietów, ceramiczne i wiele innych. Chodzi o wspólne spędzenie czasu przy twórczych i angażujących zajęciach. Dobre zajecie dla zespołów, które jeszcze niezbyt dobrze się znają.


7. Zawody sportowe

Alternatywą dla imprezy w restauracji czy klubie, jest aktywne spędzanie czasu w plenerze. Zawody sportowe mogą być jednorazowe (regaty żeglarskie, mecz siatkówki, gokarty) lub cykliczne (coroczny rajd rowerowy jako tradycja firmy).

8. Piknik rodzinny

Spotkanie integracyjne w plenerze dla pracowników i ich rodzin.

Zaplanuj atrakcje dla dorosłych - np. koncert, konkurencje sportowe, pokaz strażacki, ognisko.  Oraz zabawy dla najmłodszych - np. malowanie twarzy, eksperymenty chemiczne czy fizyczne, dmuchane place zabaw.

9. Paintball

W tej grze zespołowej można trenować strategiczne myślenie, taktykę i szybkość reakcji.

 • Drużyny rywalizują ze sobą, a zadanie polega na pokonaniu przeciwnika przy użyciu markerów z kulkami kolorowej farby. Możliwe są różne warianty scenariusza (zdobycie flagi, wejście na określony teren). Rozgrywki mogą odbywać się też w zamkniętym pomieszczeniu.

10. Laser tag

Zasady są podobne jak w paintball, jednak nie używa się tu kul z farbą, tylko nadajników i odbiorników podczerwieni. Gra jest więc bezbolesna i nie trzeba używać masek ochronnych. Mogą brać w niej udział także dzieci.

11. Park linowy

Uczestnicy podzieleni na grupy mają do pokonania trasy o różnym stopniu trudności. Atrakcja angażuje emocjonalnie, wymaga wysiłku fizycznego i koordynacji. Skok adrenaliny i piękno przyrody w pakiecie.

12. Wycieczki dla pracowników

Jeśli  dysponujesz budżetem, możesz zorganizować swojej kadrze zagraniczne wycieczki do atrakcyjnych miejsc, luksusowe rejsy statkiem, wyjazdy do spa, wypady na narty. To połączenie spotkania integracyjnego, turystyki i relaksu.

13. Wolontariat pracowniczy

Czyli wspólne działanie na rzecz innych. Pozwala nadać głębszy sens wspólnemu zaangażowaniu, zobaczyć siebie wzajemnie w nowych rolach, poczuć dumę z siebie i firmy. Wolontariat daje satysfakcję i poczucie sensu.

Przykładowe formy wolontariatu pracowniczego:

 • Udział zespołu w jednorazowym wydarzeniu na rzecz wybranej instytucji lub organizacji pozarządowej. Może to być malowanie i dekorowanie ścian lokalnego szpitala albo sortowanie produktów zebranych przez Banki Żywności w okresie przedświątecznym.

 • Przeznaczenie puli środków na realizację projektów zgłaszanych przez pracowników. Następnie pracownicy wybierają te, w które chcą się zaangażować (np. budowa placu zabaw dla dzieci).  

 • Pracownicy dostają dodatkowy dzień urlopu na pracę wolontariacką według własnego wyboru (ta forma ma jednak raczej charakter indywidualny, rzadziej zespołowy).

Ok, teraz przejdźmy do listy wskazówek. O czym pamiętać, gdy decydujesz się na zorganizowanie integracji dla swojego zespołu lub firmy?

 

 

11 wskazówek dla organizatorów integracji zespołu

1. Kiedy należy zorganizować team building?

Warto pomyśleć o jednej z form integracji zespołu, gdy:

 • Do nowego projektu wyznaczasz osoby, które wcześniej ze sobą nie współpracowały albo łączysz zgrane zespoły w jeden nowy team.

 • Twoi ludzie pracują zdalnie, z różnych miast lub państw. Spotkanie integracyjne pozwoli zwiększyć zaufanie i jakość współpracy.

 • Chcesz świętować sukces, nagrodzić i zmotywować zespół do kolejnego wyzwania (incentive).

 • W zespole jest wyraźny deficyt kompetencji: szwankuje komunikacja, pracownicy krytykują się i demotywują wzajemnie itd.

 • Nie wiesz co nie działa, ale zespół wydaje się nie wykorzystywać swojego potencjału. Zespół potrzebuje „naładować akumulatory” przed nowym zadaniem.

2. Skąd mam wiedzieć, którą formę team buildingu wybrać?

Najpierw określ cel, który chcesz osiągnąć. Dzięki temu wybierzesz aktywności, których naprawdę potrzebujesz. Najczęściej spotykane cele:

Cel 1: chcę umocnić relacje osób, które się poznają:

- zmotywować do wspólnego wysiłku;

- zwiększyć zaufanie i satysfakcję z przynależności do grupy;

- poprawić współpracę osób z różnych działów, o odmiennych doświadczeniach zawodowych, z różnych kręgów kulturowych.

Rekomendowane aktywności:

impreza firmowa w lokalu, live cooking, escape room, warsztaty manualne

Cel 2. Chcę rozwiązać konflikt lub mu przeciwdziałać:

- uwidocznić mocne strony poszczególnych osób

- zwiększyć wzajemne zaufanie i empatię;

- poprawić komunikację w pracy;

- pozwolić odreagować stres i poprawić komunikację

Rekomendowane aktywności:

szkolenie, warsztaty manualne

Cel 3. Chcę dać impuls rozwojowy dobrze funkcjonującemu zespołowi:

- podnieść energię zespołu przed nowymi wyzwaniem;

- zainspirować do przekraczania schematów myślenia, wybijać z rutyny.

Rekomendowane aktywności:

wycieczki dla pracowników, wolontariat pracowniczy, zawody sportowe, impreza firmowa w lokalu

Cel 4. Chcę wyposażyć w kompetencje, których grupie brakuje, np.:

- przekazywanie  konstruktywnej informacji zwrotnej;

- podejmowanie stanowczych decyzji;

- podejmowanie przywództwa;

Rekomendowane aktywności:

gry scenariuszowe, escape room, szkolenie

Jeśli wiesz, nad czym chcesz popracować w swoim zespole i w jakiej formie, przyszedł czas na ustalenie szczegółów organizacyjnych.

3. Ustal budżet, czyli ile kosztuje team building?

Czasem najlepsze rozwiązanie nie musi być drogie.

Wolontariat pracowniczy wymaga kilku godzin i niewielkich inwestycji (np. koszt zakupu farby i pędzli do pomalowania osiedlowej świetlicy dla dzieci). Pozwala doświadczyć, że działając razem można osiągnąć więcej niż w pojedynkę. Efekty, które widać od razu, przynoszą satysfakcję i jednoczą grupę.

Wynajem kajaków bezpośrednio u właściciela wyniesie z kolei ok. 30 zł od osoby.

Całodniowe szkolenie ze specjalistą od umiejętności miękkich w siedzibie firmie to koszt ok 3-5 tys. zł.

Impreza firmowa w lokalu zarezerwowanym na wyłączność w dużym mieście, wraz z pełnym wyżywieniem i open barem, to koszt od 5 tys zł w górę lub minimum 120 zł za osobę.

4. Osoby odpowiedzialne za organizację

Ustal, czy imprezę dla pracowników organizujesz sam, odpowiedni dział w Twojej firmie (np. HR czy administracja) czy wynajmujesz do tego zadania wyspecjalizowaną agencję.

Szkolenia czy wyjazd integracyjny organizowany przez agencję eventową w Warszawie to koszt od 5 tys zł (dla małych zespołów) do nawet powyżej 100 tys zł (dla większych zespołów lub imprez z rozmachem).

5. Termin i czas trwania

Określ, ile czasu twój zespół może poświęcić na team building. 

Jedna godzina może zagwarantować integrację i dobrą zabawę w tematycznym escape roomie (koszt 100-160 zł). Pokaże mocne strony członków zespołu: umiejętność logicznego myślenia, wyciągania wniosków, dostrzegania szczegółów. Albo może określić problemy, nad którymi zespół musi jeszcze popracować i jakie kompetencje rozwinąć.

Piknik w plenerze, zawody sportowe, czy warsztaty gotowania pod okiem szefa kuchni wymagają minimum kilku godzin.

Na wyjazd integracyjny poza siedzibą firmy lub intensywne szkolenie trzeba przeznaczyć 2-3 dni.

Rezerwując termin na wyjazd firmowy, unikaj gorących okresów: sprawozdawczość i planowanie budżetu w dziale finansowym, szczyt sprzedaży przed Bożym Narodzeniem w dziale handlowym itp.

Omijaj popularne terminy urlopowe: wakacje szkolne, bezpośrednio przed i po wolnych dniach świątecznych oraz długich weekendach.

Pamiętaj, że ludzie z bagażem nadgodzin (i ich rodziny), nie docenią szkolenia integracyjnego w weekend. Zaproponuj działania w godzinach pracy lub zaoferuj możliwość odbioru godzin.

6. Miejsce i rezerwacja

Zaplanuj imprezę ze sporym wyprzedzeniem. Dostęp do dobrych lokali i atrakcyjnych terminów wymaga rezerwacji nawet kilka miesięcy wcześniej!

Jeśli chcesz porównać oferty kilku lokali, które mają wolny termin, to najwygodniej będzie przy pomocy serwisu Briefly. Po zaznaczeniu swoich oczekiwań, błyskawicznie otrzymasz rekomendacje najlepiej dopasowanych miejsc i jednym kliknięciem możesz wysłać zapytanie do wybranych lokali. Oferty bezpośrednio od lokali otrzymasz na swój e-mail.

Upewnij się odpowiednio wcześnie, czy miejsce pasuje do wybranej przez Ciebie aktywności.

Sprawdź czy obiekt, do którego zabierasz grupę jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością (jeśli takie są w zespole).

7. Styl życia i różnice kulturowe

Planując szkolenie integracyjne lub imprezę sportową sprawdź kalendarz świąt różnych religii i wyznań, w szczególności, jeśli pracujesz w zespole międzykulturowym.

Planując cooking event - jedzenie w restauracji wspólnie przygotowanego posiłku pod okiem szefa kuchni - uwzględnij wymogi diety różnych grup religijnych, wegetarian oraz restrykcje związane ze stanem zdrowia (np. szkodliwość cukru dla diabetyków). 

8. Język

Jeśli w grupie są cudzoziemcy, określ język w którym będziecie się porozumiewać podczas działań teambuildingowych. Zapewnij tłumacza, jeśli trzeba.

Ewentualnie postaw na działania, które wymagają głównie niewerbalnej komunikacji (sport) lub stwarzają okazję do nieformalnych rozmów na luzie (np. piknik).

9. Zastępstwa

Organizujesz szkolenie we własnym biurze albo w godzinach pracy? Upewnij się, że ustalono zastępstwa, aby pracownicy nie musieli wracać do biurek, odbierać telefonów i załatwiać pilnych spraw.

10. Wyzwania

Szanuj granicę i odmowę.

Wyrwanie z rutyny i wypróbowanie nowych ról to dobry pomysł. Jednak quady, paintball, park linowy i survival w błocie nie przypadną do gustu osobom wrażliwym na hałas, z lękiem wysokości lub po urazie kręgosłupa.

Dopasuj formy aktywności do możliwości uczestników. Nie każda osoba w zespole może swobodnie czuć się - fizycznie i psychicznie - na imprezie w stylu runmageddon czy w parku linowym.

Oferta nie powinna wykluczać. Jeśli są duże różnice wiekowe między pracownikami, pomyśl o aktywnościach dla młodych i starszych.

11. Obecność szefa

Czy chcesz poprawić współpracę pracowników między sobą, czy także relacje pracownicy – szef?

Jeśli planujesz szkolenie, trener musi to wiedzieć. Absolutnie nie może być w ostatniej chwili zaskakiwany obecnością szefa, jeśli przygotował program dla zespołu osób na równorzędnych stanowiskach.

----

Tworzenie warunków do tego, by ludzie mogli i chcieli współpracować to zadanie na każdy dzień.

Kluczowe jest stawianie jasnych wymagań, artykułowanie racjonalnych celów, zapewnienie narzędzi do ich osiągania. A także wiarygodne przywództwo i okazywanie pracownikom szacunku.

 

Jolanta Steciuk – trenerka i koordynatorka projektów edukacyjnych. Prowadzi szkolenia dla uczestników z Polski oraz integrację grup międzynarodowych (z Polski, Niemiec, Estonii, Rumunii, Mołdawii, Ukrainy).