Wesele i ślub - 19 najważniejszych zadań organizacyjnych

Niektórych może przerażać ogrom zadań, jakie czekają na młodą parę w czasie organizacji wymarzonej uroczystości. Dlatego stworzyliśmy do bólu praktyczny poradnik dla narzeczonych, którzy planują wesele i ślub.

Jeśli zastanawiasz się: od czego zacząć, z jakim wyprzedzeniem zarezerwować salę weselną, ile kosztują usługi zespołu i fotografa, kiedy zamówić zaproszenia ślubne i tort weselny? Odpowiedzi na te pytania, czyli harmonogram przygotowań, kosztorys oraz mnóstwo wskazówek, jak zaoszczędzić budżet i czas znajdziesz w naszym poradniku.

Organizacja wesela jest sporym wyzwaniem, ale może być też dużą przyjemnością. Serio!

 

Oto plan, który pozwoli wam zorganizować wesele marzeń krok po kroku:

→ Od czego zacząć organizację ślubu i wesela?

 1. Wybór terminu
 2. Koncepcja wesela

 3. Lista gości

 4. Budżet i kosztorys

 → Najważniejsze zadania:

 1. Sala weselna

 2. Muzyka: zespół, DJ, wodzirej

 3. Fotograf i kamerzysta

 4. Dekoracje, aranżacja sali

 → Stroje młodej pary:

 1. Strój panny młodej: suknia ślubna, buty, fryzura

 2. Strój pana młodego: garnitur, mucha, dodatki

 3. Obrączki

 → Ceremonia ślubna:

 1. Ślub cywilny

 2. Ślub kościelny (konkordatowy)

 3. Zaproszenia na ślub

 → Szczegóły wesela:

 1. Pierwszy taniec

 2. Menu weselne: dania, tort, alkohol

 3. Atrakcje weselne

 4. Ułatwienia dla gości

 1. Plan dnia weselnego

 

Ruszamy. Od czego zacząć organizację wesela i ślubu? 


 

1. Wybierzcie termin wesela

Gdy emocje po oświadczynach opadną, pora na konkrety. Termin ślubu i wesela to pierwsza rzecz, jaką musicie ustalić. I choć zdecydowanie nie należy go opóźniać, dobrze jest dać sobie trochę czasu na przygotowania. W końcu ma to być najpiękniejszy i najbardziej pamiętny dzień Waszego życia (albo przynajmniej jeden z takich dni).

Ile czasu potrzeba by zorganizować ślub i wesele?

Jeśli nie gonią Was żadne ważne terminy, dajcie sobie przynajmniej rok. Optymalnie 1,5 roku, maksymalnie - 2 lata.

Jaki miesiąc wybrać? Załóżcie sobie kilka idealnych dat: np. późna wiosna, koniec lata, wczesna jesień. Jak okaże się później przy wyborze miejsca, będziecie musieli zachować pewną elastyczność, warto jednak wstępnie ustalić, jaka pora roku Was interesuje.


# WSKAZÓWKA:
Jeśli macie ograniczony budżet, zastanówcie się nad ślubem poza sezonem. Późna jesień albo wczesna wiosna nie gwarantują pogody, ale koszty organizacji wesela w tym okresie mogą się okazać dużo niższe.


 

2. Koncepcja, czyli jak ma wyglądać wesele i ślub?


Zastanówcie się nad waszą wizją tego dnia. Najważniejsze rzeczy, które musicie ustalić:

 • Czy bierzecie ślub kościelny czy cywilny?

 • Jeśli cywilny – to w urzędzie czy poza nim (np. w plenerze w stylu boho)?

 • W jakim klimacie ma być wasza wymarzona uroczystość? Marzycie o dużym tradycyjnym weselu z poprawinami czy kameralnym, eleganckim przyjęciu w hotelu lub zabytkowym dworku dla najbliższych?

 • Czy chcecie zorganizować wesele w miejscu zamieszkania, czy wolelibyście gdzieś wyjechać z dala od miasta (np. Mazury, Kaszuby, góry)?


Na tym etapie nie musicie ustalać, w jakim kolorze będą bukiety i jak mają być ustawione stoły (nad szczegółami pochylimy się później). Najważniejsze jest to, by określić jak wyobrażacie sobie wasz ślub i wesele.

To niezbędne do ustalenia budżetu weselnego, listy gości oraz wyboru miejsca na wesele.


 

3. Lista gości weselnych

Niezależnie od tego, czy planujecie duże, czy małe wesele, stworzenie listy gości to spore wyzwanie. Zawsze istnieją pewne ograniczenia i nigdy nie da się zaprosić wszystkich – więc ten punkt to prawdziwa lekcja sztuki kompromisu. Jak stworzyć listę gości, by nie zerwać zaręczyn (ani nie zniechęcić rodziców)?

 • Zacznijcie od ustalenia priorytetów. Niech każde z was wypisze listę osób, bez których nie wyobrażacie sobie tej uroczystości.

 • Jeśli rodzice dokładają się do wesela, mogą mieć pewne oczekiwania co do zaproszonych gości. Kolejny krok to omówienie z nimi, kogo chcieliby zaprosić ze swojej strony.

 • Na tym etapie często okazuje się, że… listę trzeba nieco ograniczyć. Pora więc rozpocząć negocjacje. Przyjmijcie jeden klucz: np. nie zapraszamy nikogo z dalekiego kuzynostwa. Albo: w przypadku rodzeństwa rodziców zapraszamy tylko dorosłych, bez dzieci.

# WARTO WIEDZIEĆ: Z reguły ok. 10-15% zaproszonych z różnych przyczyn nie pojawi się na weselu.


 

4. Budżet wesela


Cena wesela - najważniejsze koszty:

 • Koszt talerzyka, czyli cena przyjęcia: 140 - 350 zł za osobę, czyli dla 100 gości to koszt od 14 000 do 35 000 zł (stanowi to zazwyczaj 30-50% wydatków weselnych)

 • Stroje pary młodej i dodatki: 6 000 - 10 000 zł (15-20% wydatków)

 • Obrączki: 1 500 - 7 000 zł (5-10% wydatków)

 • Muzyka (zespół lub DJ, wodzirej): 1 500 - 8 000 zł (5-10% wydatków)

 • Fotograf: 2 000 - 5 000 zł (5-10% wydatków)

 • Ślub: 1 000 - 3 000 zł (5% wydatków)

 

Jak opracować budżet wesela?

 • Własne oszczędności. Jeśli organizujecie wesele sami, oszacujcie ile jesteście w stanie zaoszczędzić do ślubu. Niech to będzie racjonalna prognoza, uwzględniająca wasze stałe miesięczne koszty, jak również pewną rezerwę na te nieprzewidziane (np. naprawy). Jeśli planujecie remont domu lub chociaż pomalowanie mieszkania z okazji ślubu, to również te wydatki odejmijcie od oszczędności.

 • Teraz pora na sponsorów. Jeśli w organizacji wesela pomagają Wam rodziny, warto już na tym etapie porozmawiać z nimi o finansach. Musicie wiedzieć, jaką kwotę planują Wam przekazać. 

 • Pieniądze z prezentów (kopert) od gości weselnych. Możecie założyć, że otrzymacie średnio 100-200 zł od zaproszonych gości. Ale bądźcie rozsądni, na weselu świat się nie kończy. Sugerujemy, żeby kwoty z prezentów nie brać pod uwagę przy ustalaniu kosztorysu wydarzenia.

 • Udało Wam się ustalić ostateczną kwotę? Czas zaplanować wydatki. Na pewno w trakcie organizacji wesela sporo się jeszcze zmieni, ale trzeba stworzyć ramowy budżet, który pomoże utrzymać kontrolę nad kosztami.

 • Najlepiej rozbić budżet na dwie części. Jedną są koszty stałe, które obejmują oprawę wesela (np. zespół muzyczny, dekoracje) i stroje pary młodej. Druga to koszty uzależnione od liczby gości (jedzenie, alkohol, noclegi). Dzięki takiemu rozdzieleniu, łatwiej będzie ci kontrolować wydatki.

# WSKAZÓWKA: w budżecie wesela załóż około 5% na nieprzewidziane koszty. To, że się pojawią jest równie pewne, jak to, że w trakcie organizacji imprezy pojawią się między wami różnice zdań.

 

Teraz przejdźmy do najważniejszych zadań w organizacji wesela i ślubu.


 

5. Sala weselna (i inne miejsca na wesele)


Macie już ustalony budżet, wstępny termin, listę gości oraz wizję wymarzonego ślubu – teraz pora na najważniejszy punkt: znalezienie idealnego
miejsca na wesele.

Zaczynamy od wyboru lokalizacji

Warto wziąć pod uwagę kilka opcji (chyba, że decyzja ta zapadła już na etapie koncepcji ślubu):

 • Miejscowość rodzinna panny młodej (lub pana młodego) – tradycyjnie wesela odbywały się u panny młodej, ale coraz więcej par zrywa z tą tradycją. Weźcie pod uwagę przede wszystkim własny komfort oraz to, skąd jest większość Waszych gości.

 • Okolice miasta, w którym obecnie mieszka para młoda – najwygodniejszy wariant z perspektywy organizatorów ślubu, którzy mieszkają w dużym mieście i właśnie tam chcieliby zorganizować wesele np. w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Poznaniu lub Wrocławiu. Ale warto się zastanowić, czy odległość od rodzinnych miejscowości nie będzie przeszkodą dla Waszych gości.

 • Wesele wyjazdowe – np. nad morzem, na Mazurach, w górach, za granicą. Czasami zorganizowanie wyjazdowego wesela w małej miejscowości na Mazurach może się okazać tańsze niż impreza w lokalu w dużym mieście, nawet jeśli w pierwszym przypadku dojdzie koszt noclegów dla gości. Ale może też być na odwrót – warto więc dobrze przeliczyć każdy wariant. Organizacja wesela w innej części Polski lub za granicą może się też wiązać z dodatkowymi kosztami – np. koniecznością opłacenia biletów lotniczych najbliższej rodzinie lub zapewnieniem noclegu.

# WAŻNA DECYZJA:  CZY ZAWSZE TRZEBA PŁACIĆ ZA NOCLEGI GOŚCI?
Według niepisanej zasady, jeśli wesele odbywa się w pobliżu miejsca zamieszkania gości (maksymalnie do 30-40 minut drogi), organizatorzy nie mają obowiązku pokrywać kosztów noclegu. W przypadku imprez wyjazdowych, to już indywidualna kwestia. Coraz częściej organizatorzy decydują się na opłacenie tylko części noclegów (np. dla najbliższej rodziny). Nie zapomnijcie jednak wtedy poinformować o tym gości z wyprzedzeniem!
 

Następny krok to wybór lokalu na wesele.

Jaki obiekt wybrać, biorąc pod uwagę dostępny budżet, listę gości i waszą wizję wesela? Jest kilka możliwości:

Sala weselna (bankietowa) lub dom weselny

 • Specjalizuje się w organizacji wesel, więc odpadnie wam sporo zadań (np. załatwienie tortu czy dekoracji)

 • W cenie talerzyka zazwyczaj są już uwzględnione ciasta, owoce i dodatkowe napoje

 • Ma ograniczoną bazę noclegową, więc to dobry pomysł, jeśli większość gości jest z okolicy

 • Odpowiednia dla małych, średnich i dużych wesel

 • To zazwyczaj jedyna opcja jeśli planujecie bardzo duże wesele (od 250 do nawet 450 osób)

Większość obiektów ma gotowe oferty, które są podzielone na różne pakiety, w zależności od menu. Koszt wesela najczęściej podaje się od osoby – to tzw. koszt „talerzyka”.

Koszt talerzyka w przypadku sali weselnej lub domu weselnego: średnio 150 – 250 zł, w zależności od wariantu menu.

Hotel

 • Daje możliwość zapewnienia noclegu gościom

 • Odpowiedni zarówno na małe, średniej wielkości, jak i większe wesele (średnio do 200 osób)

 • Często dysponuje więcej niż jedną salą – więc jednego dnia mogą być organizowane dwie lub więcej imprez równolegle.

Koszt talerzyka zależy od lokalizacji i standardu hotelu. Dla hoteli 2- i 3-gwiazdkowych koszt talerzyka może być zbliżony do oferty sali bankietowej, domu weselnego lub ośrodka wypoczynkowego. W hotelu luksusowym może wynieść nawet 300 – 500 zł za osobę.

Restauracja

 • Sprawdzi się jeśli większość gości jest z okolicy

 • Odpowiednia na małe lub średniej wielkości wesele (maksymalnie do 150 osób, choć są wyjątki) albo jeśli organizujecie uroczysty obiad zamiast wesela

 • Może mieć ograniczenia dotyczące czasu trwania imprezy

 • Nie zawsze dysponuje parkietem (a często jest on mniejszy niż sale bankietowe czy domy weselne)

Koszt talerzyka jest uzależniony od standardu i lokalizacji restauracji, a także formy przyjęcia i czasu trwania imprezy. Zazwyczaj od 140 do 250 zł za osobę.

Ośrodek wypoczynkowy lub agroturystyka

 • Zazwyczaj jest położony w malowniczym miejscu i dysponuje sporym plenerem - w sam raz na uroczystość na łonie natury

 • Dysponuje bazą noclegową, więc to dobry pomysł na wyjazdowe wesele

 • Odpowiedni na średniej wielkości i większe wesele (standardowo 100 – 150 osób, choć są też większe sale)

 • Niektóre ośrodki specjalizują się w organizacji wesel, co ułatwi wam organizację

Koszt talerzyka: średnio 150 – 250 zł, w zależności od wybranego wariantu menu.

Zabytkowe miejsce na wesele

 • Umożliwia zorganizowania bardzo eleganckiego przyjęcia (najczęściej w pałacu, zamku, dworku lub zabytkowej rezydencji)

 • Dysponuje bazą noclegową

 • Zazwyczaj jest otoczone sporym ogrodem, w którym można zorganizować uroczystość plenerową

 • W Polsce jest około 300 takich obiektów, najwięcej na Mazowszu, Dolnym Śląsku, Pomorzu i w Wielkopolsce.

Wbrew obiegowej opinii wesele w takim miejscu wcale nie musi być dużo droższe niż w sali bankietowej, hotelu czy ośrodku. Koszt talerzyka zaczyna się od 220 zł, ale może sięgać nawet 300-400 zł.

Nietypowe miejsce na wesele

 • Umożliwia realizację oryginalnej koncepcji (np. wesele w oranżerii, industrialnej przestrzeni starej fabryki, studiu fotograficznym)

 • Idealne dla par, którym zależy na stylowym, niebanalnym weselu i pięknej oprawie

 • Większość takich miejsc ma gotową ofertę ślubną, ale w niektórych będziecie musieli sami zapewnić catering, wyposażenie sali weselnej czy nagłośnienie

 • Często obowiązuje tu ściśle określona estetyka, a miejsca te współpracują tylko z wybranymi firmami dekoratorskimi.

Koszt talerzyka to średnio 220 – 270 zł, ale może być wyższy.

Wesele w plenerze

 • Idealna opcja dla wszystkich, którzy marzą o efektownym weselu w stylu amerykańskim

 • Wymaga zapewnienia namiotu lub częściowego zadaszenia, parkietu, stołów, krzeseł, oświetlenia i innych elementów wyposażenia

 • Jeśli odbywa się z dala od innych obiektów, konieczne jest również doprowadzenie mediów, zapewnienia zaplecza gastronomicznego i sanitarnego oraz wielu innych udogodnień

Ile kosztuje wesele w plenerze? Często więcej niż średniej klasy uroczystość w sali weselnej. Dochodzi sporo kosztów, takich jak:

 • Wynajęcie namiotu z parkietem: 5000 - 15 000 zł (w zależności od wysokości i wielkości namiotu oraz liczby gości)
 • Wynajęcie stołów: od 50 zł/ szt.
 • Wynajęcie krzeseł: od 10 zł/ szt. 
 • Catering weselny: średnio 120 – 200 zł/ os.

Często trzeba do tego dodać: wynajem oświetlenia, zastawy i nakryć stołów, przyczepy z łazienkami i umywalkami, podestu dla muzyków, nagłośnienia, dodatkowego namiotu na zaplecze gastronomiczne, ogrzewania (jeśli wesele odbywa się jesienią lub wiosną), a także koszty transportu, montażu i demontażu oraz doprowadzenia mediów.

Zorganizowanie wesela w plenerze może więc kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych (nie licząc noclegów i kosztów dodatkowych, jakie ponosi młoda para).

Ale spokojnie - można to zrobić taniej!

Wystarczy znaleźć miejsce na wesele, które dysponuje namiotem stacjonarnym w pobliżu obiektu weselnego lub wypoczynkowego. A najlepiej ośrodek, który organizuje wesela w plenerze.

Dzięki temu odpadnie największy koszt, czyli wynajęcie i rozstawienie namiotu, nie trzeba będzie też zapewniać całego wyposażenia, ani – co najważniejsze – kłopotliwego w organizacji zaplecza sanitarnego i gastronomicznego. Organizując wesele plenerowe w pobliżu innego obiektu, często mamy też możliwość skorzystania z obsługi kelnerskiej i cateringu.


Na co zwrócić uwagę wybierając miejsce na wesele?

 • Czy sala weselna jest dostosowana do liczby gości, jaką planujecie zaprosić?

 • Czy w obiekcie jest więcej niż jedna sala weselna? Jeśli tak, może się zdarzyć, że obok siebie będą organizowane dwie imprezy. Warto wiedzieć o tym zawczasu, żeby uniknąć niepotrzebnych zgrzytów.

 • Czy miejsce weselne oferuje możliwość zorganizowania ślubu (np. w ogrodzie lub specjalnie przystosowanej do tego sali)?

 • Ile posiłków oferuje lokal w ramach wybranego menu? Standard to kilka rodzajów przystawek na zimno, ciepła kolacja z dwóch dań na start i trzy dodatkowe ciepłe posiłki w trakcie imprezy.

 • Do której godziny będzie obsługa kelnerska i ile osób z obsługi zapewnia lokal w trakcie wesela? Standard to 1 osoba na 10-15 gości, maksymalnie na 20 osób.

 • Co jest wliczone w koszt wesela (przystawki zimne i ciepłe, tort, napoje, alkohol, kawa, herbata, słodkości, owoce) - a które z tych kosztów będzie trzeba pokryć dodatkowo?

 • Czy lokal zapewnia przywitanie młodej pary chlebem i solą oraz szampana dla gości na wzniesienie toastu?

 • Jaki jest koszt zakupu alkoholu za pośrednictwem lokalu – lub koszt tzw. korkowego (czyli opłaty od butelki własnego alkoholu)?


# WAŻNE: Zanim podpiszesz umowę:

 • Sprawdź w umowie kwoty odstąpienia od niej. Upewnij się, że są korzystne zarówno dla właścicieli obiektu weselnego, jak i dla Was.

 • Przeczytaj jak najwięcej opinii na temat obiektu. Poszukaj ich na Facebooku, w Google, na TripAdvisorze i Booking.com.

 • Zobacz to na własne oczy. Nic nie zastąpi bezpośredniego doświadczenia. Dzięki temu zobaczycie, jak wygląda sala weselna na żywo i poznacie menadżera obiektu.

 • Wysokość zaliczki. Najczęściej to ok. 10% wartości zlecenia. Z reguły organizator dzieli kwotę na trzy części: pierwszą zaliczkę płatną przy podpisaniu umowy, drugą zaliczkę (wpłacaną mniej więcej 2 tygodnie przed weselem) i resztę zapłaty, którą najczęściej uiszcza się dzień po weselu.

#WSKAZÓWKA: Zawsze negocjuj ceny. Przy większej liczbie gości, właściciele obiektu są skłonni je obniżyć  – zarówno w przypadku kosztów wesela, jak i noclegów.

 


 

6. Muzyka: zespół na wesele, DJ, wodzirej


Muzyka to jeden z najważniejszych elementów oprawy wesela. Może sprawić, że goście nie będą schodzić z parkietu – albo zrujnować nawet najpiękniejszą uroczystość. Dlatego wybór muzyków jest drugą - zaraz po sali weselnej - najważniejszą sprawą na Waszej liście zadań.

Zespół na wesele czy DJ?

Każde z rozwiązań ma kilka plusów i minusów:

 • Muzyka na żywo potrafi wyczarować wyjątkowy klimat i porwać gości do tańca. Dobry zespół na wesele to jednak dość duży wydatek. Z kolei w przypadku tańszych bandów, czasami ciężko zweryfikować ich poziom muzyczny, co może się skończyć rozczarowaniem.

 • DJ na wesele (lub tandem DJ-ów) to zdecydowanie tańszy wariant niż zespół złożony z kilku muzyków. Do tego masz pewność, że grane podczas imprezy utwory będą brzmiały dokładnie tak, jak powinny. DJ jest też bardziej elastyczny w doborze repertuaru.

#WSKAZÓWKA: Warto wziąć pod uwagę rozwiązanie łączone – na przykład zatrudnić zespół akustyczny (jazz band) na ślub i początek imprezy, umilający czas gościom w czasie obiadu. A potem, od pierwszego tańca imprezę przejmuje DJ.


Nie zapomnij o oprawie muzycznej ślubu!

Tu również jest kilka możliwości:

 • Oprawa muzyczna w kościele – jeśli bierzecie ślub kościelny, warto rozważyć opcję lokalnego organisty lub muzyka, który gra w trakcie mszy. To zazwyczaj najtańsze rozwiązanie.

 • Ten sam zespół, który gra na weselu – wiele zespołów muzycznych oferuje także obsługę ślubu, choć nie zawsze.

 • Muzycy, którzy zagrają tylko na ślubie – tu możliwości jest mnóstwo. Od solisty po kwartet smyczkowy albo chór. To z reguły najdroższe – ale też najbardziej efektowne – rozwiązanie. Jeśli bierzecie ślub w Kościele, będziecie też musieli potwierdzić taką możliwość z księdzem. Koszt jednego muzyka to ok. 350 zł za ceremonię.


Zanim podpiszesz umowę koniecznie sprawdź:

 • Czy zespół lub DJ zapewnia prowadzenie imprezy? Nie chodzi o klasycznego wodzireja, lecz o kogoś, kto poprowadzi imprezę: zapowie pierwszy taniec, zaprosi gości na kolejny posiłek, czy zgromadzi wszystkich na oczepiny albo podziękowania. Większość muzyków oferuje taką usługę, warto się jednak upewnić, że macie to w umowie.

 • Czy oferują dodatkowe atrakcje? Np. konkursy i zabawy podczas oczepin?

 • Jaki mają repertuar i czego nie grają? By uniknąć niespodzianek, sprawdź, czy grana przez nich muzyka jest zgodna z Waszą wizją wesela.

 • Dodatkowe koszty (np. dojazdów, noclegów) – jeśli zespół jest z innej miejscowości, najczęściej dolicza sobie koszt transportu zespołu i sprzętu muzycznego.

 • Wysokość zaliczki – najczęściej to ok. 10% kwoty zlecenia. Resztę przekazuje się zazwyczaj tuż po zakończeniu imprezy weselnej.

# WARTO WIEDZIEĆ: większość miejsc weselnych oferuje członkom zespołu i innym pracownikom technicznym wyżywienie w trakcie wesela oraz nocleg za połowę regularnej ceny.

# WSKAZÓWKA: Profesjonalne zespoły, oraz grupy DJ-skie często grają nie tylko na weselach – warto więc sprawdzić, czy istnieje możliwość posłuchania ich na żywo zanim podpiszecie umowę. Pozwoli to lepiej zweryfikować to, co znaleźliście na stronie internetowej albo YouTubie.


Co trzeba ustalić przed weselem z zespołem lub DJem?

 • Czy zespół ma własne nagłośnienie i oświetlenie – jeśli nie, musicie sprawdzić możliwości oferowane przez lokal, a następnie zweryfikować, czy spełniają standardy sprzętu muzycznego zespołu.

 • Plan wesela, na którym zaznaczycie godziny poszczególnych atrakcji i kluczowe momenty (np. pierwszy taniec).

 • Dokładne godziny, w jakich muzycy będą grać na ślubie i weselu. Standard to około 8-10 godzin z przerwami, po tym czasie muzycy z reguły oferują pracę za wyższą stawkę albo proponują obsługę DJ-ską do końca wesela.

 •  

 

Ile kosztuje zespół i DJ na wesele?

Za DJ-a lub tandem DJ-ów trzeba zapłacić średnio 2000-3500 tysiąca. Zespół muzyczny na dobrym poziomie to koszt rzędu 5000-10000 zł. Jeśli w grę wchodzi również oprawa muzyczna ślubu, stawki te mogą być nieco wyższe.

 


 

7. Fotograf i kamerzysta na wesele


Zdjęcia i film z wesela to pamiątki, do których będziecie wracać całe życie. Warto więc przyłożyć się do tego zadania.

Jak trafnie wybrać fotografa i kamerzystę na wesele?

 • Przejrzyj dokładnie portfolio realizacji, profile na Facebooku i Instagramie. Sprawdź, czy zdjęcia i filmy są w takim klimacie, na jakim ci zależy.

 • Sprawdź, czy obiekty znajdujące się na zdjęciach są podobne do tych, w których odbędzie się wasz ślub i wesele. Jeśli są w zupełnie innym stylu, zdjęcia mogą wypaść inaczej niż oczekujecie.

 • Zapytaj o rekomendacje. Często właściciele miejsc weselnych czy zespoły muzyczne znają godnych polecenia fotografów ślubnych, z którymi mieli już okazję pracować przy innych weselach. Koniec języka za przewodnika.

 • Oprócz zamieszczonych w internecie opinii, wskazówką może być też dostępność terminów. Dobry fotograf z reguły ma zamówienia na kilka miesięcy, a nawet rok do przodu.

# WSKAZÓWKA: Zanim podpiszesz umowę, przejrzyj nie tylko te zdjęcia, którymi chwali się fotograf. Zazwyczaj na Facebooku czy Instagramie znajdziesz tylko te najlepsze, zrobione w prestiżowych lokalizacjach. Zajrzyj głębiej i dokop się do zdjęć z innych, mniej spektakularnych wesel – dzięki temu zobaczysz, czego możesz się spodziewać.


Przed weselem:

 • Ustal plan imprezy – ze szczególnym naciskiem na kluczowe dla Was momenty (np. pierwszy taniec, przemówienia, podziękowania) i atrakcje specjalne (np. sztuczne ognie) – najlepiej rozpisane na konkretne godziny. Zakładamy, że chcecie mieć to na zdjęciach!

 • Wybierz termin sesji plenerowej – najlepiej umówić się na nią w innym terminie. W dniu ślubu znajdźcie jednak 15 minut na kilka ujęć tylko we dwoje – takie emocje już się nie powtórzą.

 • Zaplanuj zdjęcia z gośćmi – choć nie każdy za nimi przepada, pozowane zdjęcia są świetną pamiątką – zwłaszcza dla rodziny. Warto więc wygospodarować na nie chwilę i zaprosić do udziału wszystkich gości. To też dobra okazja, by zrobić zdjęcia grupowe.

# WSKAZÓWKA: jeśli nie lubisz sztampy, pomyśl o zdjęciach z lotu ptaka. Fotografie wykonane za pomocą drona to świetna pamiątka ślubu – i dobry pomysł na prezent dla gości.

 • Umów się na sesję narzeczeńską – jeśli tylko macie taką możliwość. To dobra okazja, by się poznać, przełamać lody i zobaczyć, jak wygląda współpraca z fotografem.

 • Marzy Wam się oryginalne wideo z wesela? Wasz film wcale nie musi być zwyczajną relacją. Wystarczy zadbać o kilka detali, by stworzyć coś wyjątkowego i oryginalnego.  Możecie wcześniej nagrać swoje wypowiedzi, w których opowiadacie, jak się poznaliście, albo uzupełnić materiał o ujęcia z sesji plenerowej, czy zabawne gagi z przygotowań do ślubu. Liczy się pomysł.


Fotograf i kamerzysta na wesele: co powinno znaleźć się w umowie?

 • Dokładne godziny pracy fotografa i kamerzysty na weselu. Standardowo rozpoczynają się one w momencie przygotowań i kończą po oczepinach (to około 10-12 godzin).

 • Dodatkowe koszty – tak jak w przypadku zespołu, najczęściej dotyczą transportu i ewentualnych noclegów, jeśli fotograf/ kamerzysta jest z daleka.

 • Terminy realizacji i przekazania zdjęć – niestety często są bardzo długie (nawet do kilku miesięcy po weselu). Warto uzbroić się w cierpliwość, ale też określić w umowie, do kiedy najpóźniej powinniście otrzymać zdjęcia lub filmy.

 • Wysokość zaliczki. Standardowo to ok. 10% kwoty zlecenia. Całkowita zapłata powinna nastąpić dopiero po otrzymaniu zdjęć lub filmów.

WAŻNE! Jeśli planujesz ślub kościelny, upewnij się, że fotograf i kamerzysta mają licencję na wykonywanie zdjęć w obiektach sakralnych. Bez niej uwiecznienie ślubu może się okazać niemożliwe!


Ile to kosztuje?

Fotograf na wesele to koszt rzędu 2000-5000 zł (średnia półka cenowa). Pakiet standardowo zawiera:

 • Relację z przygotowań, ślubu i wesela (kilkaset zdjęć na pendrive)

 • Albumy z wybranymi przez młodą parę zdjęciami

 • Wykonanie sesji plenerowej po ślubie

 • Czasami dodatkowo sesję narzeczeńską.

Stawki kamerzysty na wesele zaczynają się od 2500 zł za krótką video relację i rosną wraz z długością filmu oraz zastosowaniem efektów specjalnych (np. ujęć z drona). W standardowym pakiecie zazwyczaj jest krótki film (tzw. teledysk ślubny) i dłuższy film będący relacją z najważniejszych momentów (trwa od 20 minut do godziny). Osobno wyceniane są filmy nagrane w ramach podziękowania dla rodziców.

Niektóre firmy oferują kompleksową usługę, obejmującą pracę fotografa i kamerzysty – wówczas stawki mogą być znacznie korzystniejsze.


 

8. Kwiaty i dekoracje na wesele


Wybór motywu przewodniego wesela

By miejsce weselne zachwyciło gości, zacznijcie od ustalenia motywu przewodniego ślubu i wesela. Ta decyzja pomoże wam uporządkować uroczystość wizualnie i sprawi, że dekoracje będą spójne. Przykładowo:

 • jeden dominujący kolor

 • rodzaj kwiatów lub gatunek roślin

 • wybrany styl (rustykalny, marynistyczny, boho, styl Hampton)

 • inspiracja kulturą danego kraju

 • symbol, który ma duże znaczenie dla młodej pary

 • inspiracja baśniami, bohaterami filmów, popkulturą.

# WSKAZÓWKA: Zanim wybierzesz motyw przewodni, przejrzyj zdjęcia gotowych realizacji na Pintereście i Instagramie – to prawdziwa kopalnia ślubnych inspiracji! Stwórz swoją tablicę referencji, która będzie punktem wyjścia do dalszych działań.


Teraz pora wybrać wykonawcę

Jest kilka możliwości:

 • Dekoracje dostępne w lokalu. Część lokali weselnych oferuje własne dekoracje i kwiaty w cenie. Warto skorzystać z tej opcji, jeśli nie macie czasu zajmować się tym samodzielnie, nie macie pomysłu na dekoracje albo po prostu nie chcecie wydawać na nie astronomicznych sum. Sale weselne często współpracują z lokalnymi kwiaciarniami i dekoratorami długoterminowo, dzięki czemu mogą zaoferować atrakcyjne ceny. Zanim jednak przypieczętujesz swój wybór – poproś o przykładowe realizacje.

 • Florysta. To najczęstszy wybór młodych par. I najlepszy, jeśli zależy Wam głównie na kwiatach. Standardowo florysta zadba o dekorację kościoła lub miejsca ślubu, bukiety na stołach, bukiety panny młodej i druhen, kwiaty do butonierki dla pana młodego i jego drużby. Często do tej listy dochodzą bukiety dla rodziców i dekoracja samochodu.

# WSKAZÓWKA: szukaj florystów lub kwiaciarni, które specjalizują się w dekoracji wesel lub eventów. Poproś o przykładowe realizacje.

 • Firma dekoratorska. Oferuje kompleksowy projekt i wykonanie dekoracji zarówno w miejscu ślubu, jak i wesela. To najlepsze rozwiązanie, jeśli planujesz uroczystość w nietypowym miejscu (np. w plenerze) i oczekujesz od firmy dekoratorskiej przygotowania całej aranżacji, łącznie z krzesłami dla gości, altanką i stołem dla urzędnika. Albo jeśli planujesz nie tylko dekoracje kwiatowe, lecz również szereg innych elementów (np. dodatkowe oświetlenie, dekoracyjną instalację za stołem pary młodej albo aranżację strefy wypoczynkowej dla gości).

 • Dekoracje DIY. Coraz więcej młodych par decyduje się na samodzielne udekorowanie sali – lub częściowe zapewnienie dekoracji we własnym zakresie. To czasochłonne, ale pozwala sporo zaoszczędzić. Zwłaszcza, że niektóre dekoracje są banalnie proste do wykonania. Część elementów dekoracyjnych jest znacznie tańsza, jeśli zamawiamy je sami przez internet. Z kolei większe dekoracje (np. duże podświetlane litery czy girlandy świetlne) można wypożyczyć.


Ile kosztuje aranżacja sali weselnej?

Koszty dekoracji sali weselnej zazwyczaj zaczynają się od 2000 zł i mogą sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jaki jest zakres pracy dekoratora. Jeśli płacimy wyłącznie za kwiaty, koszty wyniosą średnio 2000 – 6000 zł (przy weselu na około 150 osób). Jeśli dochodzą inne elementy dekoracyjne (np. oświetlenie, wynajęcie dodatkowej zastawy czy mebli – np. krzeseł) – koszty rosną.

# WSKAZÓWKA: Jak zmniejszyć koszty dekoracji? Dużo zależy od tego, z jakich kwiatów wykonane są bukiety. Zapytaj florystę o tańsze zamienniki popularnych gatunków. Możesz też zastąpić kwiaty efektownymi zielonymi liśćmi – to modne i bardzo efektowne rozwiązanie.


Dekoracje mi
ejsca ślubu - checklista

 • Jeśli planujesz ślub kościelny, upewnij się, czy twoja wizja dekoracji jest możliwa do zrealizowania w danym kościele. Dekoracja kościoła to średnio koszt rzędu 400-1500 zł.

 • Jeśli planujesz ślub cywilny poza USC, sprawdź, czy obiekt weselny zapewnia miejsce oraz niezbędną aranżację (krzesła, stół dla urzędnika, nagłośnienie i altanę, w której będziecie składać przysięgę)

Jeśli ślub jest w innym miejscu lub obiekt nie zapewnia organizacji ślubu cywilnego, musicie liczyć się z dodatkowymi kosztami. Wynajęcie altany z aranżacją kosztuje ok 1500 zł. Wynajem krzeseł dla gości: od 10 do 30 zł za sztukę, plus koszty transportu i rozstawienia.


Dekoracje sali weselnej – checklista

 • Upewnij się, czy lokal zapewnia wszystkie niezbędne elementy nakryć stołu: obrusy i serwetki, pokrowce na krzesła, świeczniki i świece, zastawę

 • Sprawdź, jakie możliwości dekoracji sali oferuje lokal, w którym organizujecie wesele

 • Zastanów się czy chcielibyście uwzględnić dodatkowe dekoracje.

Co zrobić, żeby uniknąć rozczarowania?

 • Na spotkanie z dekoratorem lub florystą zabierz zebrane wcześniej przykłady – najlepiej w formie tablicy inspiracji.

 • Zweryfikuj swoje wyobrażenia z dostępnym budżetem oraz możliwościami lokalu.

 • Ustalcie, na czym najbardziej Wam zależy. Może się okazać, że wybrana koncepcja jest za droga, więc dobrze ustalić, z czego na pewno nie chcecie rezygnować, a co ewentualnie możecie odpuścić.


 

9. Suknia ślubna i strój panny młodej

Kiedy zacząć poszukiwania sukni ślubnej?

Przynajmniej 8-9 miesięcy przed ślubem. Większość sukni ślubnych trzeba zamówić minimum pół roku wcześniej. Część salonów oferuje opcje last minute, ale z reguły wiąże się to z większymi wydatkami lub ograniczonym asortymentem.


Ile kosztuje suknia ślubna?

 • Suknia ślubna z salonu ślubnego (marka sieciowa): średnia cena od 2 000 do 5 000 zł

 • Suknia ślubna od projektanta: średnio trzeba na nią wydać od 4 500 do 10 000 zł (ale nie jest to górna granica).

 • Suknia ślubna uszyta na wzór u krawcowej: ok. 1 000 - 2 000 zł

 • Wypożyczenie sukni ślubnej – najczęściej to koszt około 50% regularnej ceny sukni z salonu. W cenie najczęściej są podstawowe poprawki krawieckie. Suknię można wypożyczyć średnio na okres od kilku dni do 2 tygodni. Uwaga: nie wszystkie salony oferują możliwość wypożyczenia!

 • Suknia ślubna z drugiej ręki: średnio 500-1 000 zł - do kupienia w komisie, na forach ślubnych lub na stronach z ogłoszeniami (Allegro, OLX).

# WSKAZÓWKA: jeśli nie chcesz kupować sukienki tylko na jedną okazję, rozważ zakup sukni wieczorowej w innym kolorze niż biały. Coraz więcej panien młodych decyduje się na takie niestandardowe rozwiązanie. Warto sprawdzić też ofertę sieciówek i multibrandowych platform internetowych, takich jak Zalando czy Asos – każda z nich ma rozbudowaną ofertę ślubną.

Wybierając się na poszukiwania sukni ślubnej:

 • Umów się na przymiarki telefonicznie. Zwłaszcza jeśli rozpoczynasz poszukiwania jesienią i zimą, kiedy w sklepach pojawiają się nowe kolekcje. Dzięki temu będziesz mieć czas na spokojne przymierzenie wybranych modeli.

 • Zabierz ze sobą maksymalnie 3 osoby. Dobre rady są na wagę złota, ale jeśli towarzyszy ci 10 różnych osób, najprawdopodobniej nie będzie to zbyt pomocne. Nie kieruj się stopniem pokrewieństwa - zabierz ze sobą takie osoby, które mają podobny gust i wyczucie stylu.

 • Bądź otwarta na różne fasony. Często idziemy na przymiarki mając w głowie wymarzoną suknię, po czym okazuje się że… wychodzimy z inną. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź różne możliwości.

Buty ślubne, biżuteria i dodatki

 • Pomyśl o nich wcześniej, bo będziesz musiała przynieść je na pierwszą przymiarkę (najczęściej 2-4 miesiące przed weselem). Nie rezygnuj ze stylu, ale postaw na wygodę (spędzisz w tych butach przynajmniej 12 godzin). Warto rozważyć też zakup nieco wygodniejszej pary na zmianę.

 • Rozważ uszycie butów na miarę. To spory wydatek, ale zapewnia maksymalną wygodę stopom. Pamiętaj jednak, by złożyć zamówienie z dużym wyprzedzeniem.

 • Zabierz wszystkie dodatki i biżuterię na przymiarki i sprawdź, czy dobrze komponują się z wybraną przez ciebie suknią.

 • Ozdoby do włosów zabierz ze sobą na próbną fryzurę.

Fryzura i makijaż ślubny

Są dopełnieniem ślubnej stylizacji. By uniknąć stresu i rozczarowania:

 • Przetestuj usługę. Umów się na próbny makijaż i fryzurę (jeśli jest taka możliwość, tego samego dnia).

 • Zrób research w internecie i pokaż stylistce zdjęcia przykładowych fryzur i makijażu, które ci się podobają.

 • Zabierz ze sobą zdjęcie sukni ślubnej. Fryzura powinna być dopasowana do jej stylu, a także do wybranej przez ciebie biżuterii.

 • Zapytaj o możliwość wykonania makijażu i fryzury w domu.

 • Pomyśl o makijażu i fryzurze najbliższych osób (świadkowej, mamy, sióstr). Może je wykonać ktoś inny, ale warto wcześniej umówić dodatkową osobę.


10. Strój pana młodego

Garnitur, frak, czy smoking?

Większość polskich ślubów i wesel zaczyna się w godzinach popołudniowych, więc zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami dress code’u, pan młody powinien postawić na tzw. strój dzienny. Zarówno frak, jak i smoking są strojami typowo wieczorowymi, więc uzasadnione jest założenie ich dopiero na wesele.

Jeśli nie zamierzacie się przebierać, najlepiej wybrać garnitur. To uniwersalny i praktyczny strój wyjściowy, który będzie odpowiedni zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem.

Jaki kolor garnituru wybrać?

Najczęściej wybierane kolory to granat, szarość i czerń. Czarny garnitur, podobnie jak smoking, jest jednak traktowany jako strój wieczorowy, więc założenie go na uroczystość w ciągu dnia nie jest dobrym pomysłem.

Zdecydowanie lepszym wyborem na ślub będzie szarość albo granat. W dodatku garnitury w tych kolorach należą do najbardziej uniwersalnych i z pewnością przydadzą się jeszcze podczas wielu innych okazji.


Ile kosztuje garnitur na ślub?

Garnitur ze sklepu sieciowego: średnio 800-2500 zł. Decydując się na zakup garnituru, upewnij się, że w cenie są poprawki krawieckie.

Garnitur szyty na miarę: od 2500 do 10 tys. zł.


W co jeszcze powinien się zaopatrzyć pan młody?

 • W krawat lub muchę. Wariant stonowany będzie pasował do klasycznej sukni ślubnej i eleganckiego wesela. Wyraźniejsze wzory – do imprezy w stylu rustykalnym albo boho.

 • Białą koszulę (a najlepiej 2 identyczne na zmianę). Mankiet koszuli powinien odrobinę wystawać spod marynarki, koniecznie przymierz ją więc razem z garniturem.

 • Poszetkę nawiązującą kolorystycznie do muchy. Można też całkiem z niej zrezygnować i pozostać przy kwiatach w butonierce.

 • Spinki do mankietów – najlepiej subtelne i eleganckie, ze szlachetnych metali.

 

Stroje druhen i drużbów

Jeśli marzy ci się wesele w stylu amerykańskim – zadbaj o stroje druhen z wyprzedzeniem. Pamiętaj, że oprócz wyboru kolorów i kroju tych kreacji, musisz zadbać o dopasowanie ich do sylwetek twoich druhen. Ponieważ każda z nas jest inna i nie każdy będzie wyglądał dobrze w długiej prostej sukni, najlepiej zostawić im pewną dowolność. Ustal jeden kolor, styl i tkaninę – ale pozwól druhnom wybrać taki krój, żeby czuły się dobrze w swoich kreacjach.


11. Obrączki ślubne

Kiedy zamówić? Średni czas oczekiwania na obrączki to około miesiąca. Jeśli marzy ci się niestandardowy projekt, wykonujesz obrączki na zamówienie albo planujesz przetopić rodową biżuterię – czas ten może się wydłużyć.


Ile kosztują obrączki?

 • Klasyczne, złote obrączki to średnio koszt od 1 500 zł. Modele z brylantami mogą kosztować nawet kilka tys. zł.
 • Znacznie mniej trzeba zapłacić za obrączki ze srebra (średnio 150 – 500 zł) i tytanowe (średnio od 500 do 1 000 zł).
 • Nieco droższe są obrączki z palladu (3 000 – 4 000 zł), zaś najwięcej trzeba zapłacić za obrączki z platyny (od 7 000 zł wzwyż).


# WSKAZÓWKI: Wybierając obrączki, zwróć uwagę:

 • Czy w cenie jest grawer (najczęściej to standard)
 • Czy producent oferuje dożywotnią gwarancję lub tzw. opiekę nad obrączkami (umożliwia to bezpłatne czyszczenie, szlifowanie i likwidowanie innych śladów użytkowania).

Skoro jesteśmy przy obrączkach, przejdźmy do organizacji ceremonii ślubnej. Poniżej znajdziesz wszystkie formalności, które musisz załatwić w związku ze ślubem.12. Ślub cywilny

Kiedy wybrać się do Urzędu Stanu Cywilnego? Najpóźniej miesiąc przed ślubem – ale najlepiej zrobić to wcześniej, zwłaszcza jeśli planujecie pobrać się w miesiącach letnich lub jesiennych – czyli w szczycie sezonu ślubnego.

Jakie dokumenty trzeba zabrać? Dokumenty tożsamości (dowód lub paszport) i skrócony akt urodzenia. Jeśli któreś z Was było wcześniej w innym związku małżeńskim, należy okazać również dowód ustania poprzedniego małżeństwa.

Jeśli ślub bierze cudzoziemiec lub cudzoziemka:

 • konieczny będzie odpis aktu urodzenia oraz dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem obowiązującym w kraju pochodzenia, ta osoba może wziąć ślub
 • wszystkie dokumenty sporządzone w obcym języku muszą być urzędowo przetłumaczone (przez tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula)

 •  

  jeśli jedno z Was nie potrafi się porozumieć z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, musicie zapewnić tłumacza.


Ślub cywilny może się odbyć w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego lub poza Urzędem np. w plenerze.

Jak chcecie wziąć ślub cywilny poza urzędem:

 • Podczas wizyty w USC złóżcie wniosek o ślub poza urzędem.
 • Oprócz Waszych dokumentów tożsamości potrzebne będą też dokumenty tożsamości świadków

 •  

  Jeśli ślub ma się odbyć poza USC, para młoda musi zagwarantować zachowanie uroczystej formy i bezpieczeństwo uczestników. W przeciwnym razie urzędnik ma prawo odmówić udzielenia ślubu.

Ślub cywilny – opłaty

Opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł. Jeśli decydujecie się na ślub cywilny poza urzędem, trzeba uiścić dodatkowy koszt w wysokości 1000 zł.

 13. Ślub kościelny (konkordatowy)

Praktycznie wszystkie pary, które decydują się na uroczystość w kościele decydują się na tzw. ślub konkordatowy. Dlaczego?

Sam ślub kościelny nie jest uznawany jako akt prawny przez polskie prawo. By tak było, należy wziąć osobno ślub cywilny – lub skorzystać z ustawy konkordatowej, która nadaje ślubom zawartym w kościele taką samą moc prawną, jak tym zawartym w Urzędzie Stanu Cywilnego. By małżeństwo kościelne stało się aktem prawnym, wystarczy dopełnić kilku formalności. Zaczynamy od wizyty w kościele.

Kiedy trzeba udać się do księdza? Przynajmniej pół roku przed ślubem, a najlepiej zaraz po tym, jak uda Wam się potwierdzić termin wesela. Podczas pierwszego spotkania ustalana jest data i godzina ślubu.

Drugi krok to spisanie protokołu przedślubnego, który sporządza się na 3 miesiące przed ślubem.

Jakie dokumenty są wymagane do protokołu?

 • Dowody osobiste narzeczonych
 • Metryka chrztu wraz z potwierdzeniem stanu wolnego i informacją o przyjęciu sakramentu bierzmowania (metryka jest wystawiana na trzy miesiące)

 •  

  Świadectwo bierzmowania (jeśli na metryce chrztu nie ma zaświadczenia o przyjęciu tego sakramentu)
 • Zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej – jest wystawiane bezterminowo, więc najlepiej nie zostawiać nauk na ostatnią chwilę. Najczęściej mają one formę kilku – do kilkunastu spotkań lub weekendowego wyjazdu. Można je odbyć w dowolnej parafii.
 • Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego (wydawane w dowolnym USC w Polsce i ważne przez 3 miesiące).


Jeśli chcecie wziąć ślub w innej parafii niż Wasza
, musicie uzyskać specjalne zaświadczenie od proboszcza. Odbywa się to na zasadzie licencji lub zezwolenia:

 • Licencja – umożliwia wzięcie ślubu w innej parafii, ale protokół przedślubny i rozmowy kanoniczne nadal są prowadzone w parafii narzeczonej lub narzeczonego. Może się to wiązać z dodatkowymi opłatami (zwyczajowo to nawet 50% kwoty, jaką będzie trzeba wydać w parafii, w której planujecie wziąć ślub).
 • Zezwolenie – umożliwia wzięcie ślubu w innej parafii i przenosi na nią obowiązek przeprowadzenia rozmów kanoniczno-duszpasterskich oraz spisania protokołu. Wszystkie formalności są wówczas po stronie parafii, w której zdecydowaliście się wziąć ślub.


Jeśli bierzecie ślub konkordatowy z osobą innego wyznania lub niewierzącą:

 • jeśli jest innego wyznania, ale ochrzczona, konieczne jest uzyskanie zgody biskupa diecezji, na terenie której mieszka ta osoba. Prośbę składa się za pośrednictwem parafii, w której odbędzie się ślub.
 • jeśli jest nieochrzczona, potrzebna jest dyspensa, której udziela biskup. Występuje o nią wikariusz parafii, w której jest ślub.
 • podczas liturgii, osoba wyznająca inną religię lub niewierząca nie wypowiada słów i nie wykonuje czynności, które nie są w zgodzie z jej wyznaniem lub światopoglądem.

Ostatni krok to spisanie aktu ślubu. Następuje zazwyczaj na kilka dni przed ceremonią lub w dniu ślubu. Pod dokumentem muszą podpisać się również świadkowie, którzy powinni zabrać ze sobą dowody osobiste. Oprócz tego, potrzebne będą:

 • Zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi (jeśli były głoszone w innej parafii)
 • Zaświadczenie o odbyciu dwóch spowiedzi. Przystępując do nich, należy poinformować księdza, że to spowiedź przedślubna i poprosić o poświadczenie na specjalnej karteczce. Pierwszą spowiedź można odbyć wcześniej, drugą tuż przez uroczystością.

Przekazanie dokumentów do USC leży po stronie kościoła. Na ich podstawie sporządzony zostanie akt ślubu, który można odebrać w ciągu dwóch tygodni od ceremonii.


Ślub kościelny - opłaty

W przypadku opłat kościelnych, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Większość jest uznaniowa (obowiązuje zasada „co łaska”). 

W zależności od parafii, opłata za ślub waha się od 500 do 1000 zł. W niektórych kościołach należy osobno opłacić organistę (średnio od 100 do 300 zł), a w starszych parafiach, głównie w małych miejscowościach również kościelnego (średnio od 100 do 200 zł).

W niektórych parafiach możecie się też spotkać z dodatkowymi opłatami, takimi jak: zapowiedzi przedślubne (ok. 50-100 zł), opłata za wydanie akt chrztu i bierzmowania (ok. 50 zł), dekoracje i kwiaty (ok. 200-300 zł), wydanie licencji na ślub w innej parafii (nawet do 50% standardowej opłaty za ślub).

#WSKAZÓWKA: By uniknąć kłopotliwej sytuacji, warto wcześniej zrobić wywiad i zapytać znajome pary, które brały ślub w danej parafii. Informacje na temat zwyczajowo przyjętych opłat można znaleźć też w internecie.14. Zaproszenia na ślub

Jak długo czeka się na zaproszenia? Od momentu zamówienia zaproszeń do otrzymania przesyłki należy liczyć około 2 tygodni. Samo wyprodukowanie zaproszeń trwa zazwyczaj kilka dni roboczych, ale dochodzi do tego personalizowany projekt wnętrza zaproszenia oraz sprawdzenie poprawności tekstu i inne poprawki.

Jaki to jest koszt? Za proste, drukowane zaproszenia w mniejszym formacie zapłacimy ok. 2 zł za sztukę. Te większe, wykonane ręcznie, z użyciem dodatkowych elementów (np. wstążek, koronek czy koralików) mogą kosztować nawet kilkanaście złotych. Średnia cena za jedno zaproszenie ślubne to około 4-6 zł.

Do kiedy trzeba zaprosić gości na wesele?

Zgodnie z niepisaną zasadą zaproszenia powinny trafić do gości przynajmniej z dwu-trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Bliższą rodzinę i znajomych warto poinformować wcześniej – najlepiej gdy tylko ustalicie termin i miejsce.

Osobiście czy pocztą? Najbardziej elegancką formą jest zapraszanie gości osobiście, choć nie zawsze jest taka możliwość. Na pewno warto trzymać się tej zasady przy zapraszaniu najbliższej rodziny i wszędzie, gdzie jest to możliwe. W przypadku gości, którzy mieszkają daleko, można wysłać zaproszenie pocztą (nigdy mailem!) i dodatkowo potwierdzić chęć zaproszenia telefonicznie.


#WSKAZÓWKI
 zanim zamówisz zaproszenia:

 • Zamów najpierw pakiet próbek, żeby zobaczyć jakość wykonania zaproszeń

 • Sprawdź dokładnie listę gości: wszystkie imiona i nazwiska powinny być wypisane w formacie gotowym do wstawienia w treści zaproszenia

 • Zamów kilkanaście niewypełnionych zaproszeń, w których w razie czego będziecie mogli wpisać nazwiska gości z listy rezerwowej

 • Zamów kilka zawiadomień tylko o ślubie. Ze względu na ograniczenia budżetowe, nie wszystkich gości możecie zaprosić na wesele – ale warto zawiadomić ich o ślubie. Zawiadomienia najczęściej przekazuje się współpracownikom, przełożonym, dalekim znajomym rodziców czy sąsiadom.


Co jeszcze warto zamówić od firmy produkującej zaproszenia?

Jeśli nie zapewnia tego zatrudniona firma dekoratorska, warto pomyśleć o innych graficznych dodatkach, takich jak:

 • Winietki, numery stołów, plany stołów, zawieszki na butelki
 • Podziękowania dla rodziców, gości
 • Menu, dekorację na tort (cake topper), pudełka na ciasto dla gości
 • Pudełko na koperty, pudełko lub szkatułkę na obrączki
 • Księgę gości

Zamawiając wszystko od jednego producenta, masz pewność, że całość będzie spójna i utrzymana w wybranej konwencji. Część dodatków zazwyczaj można domówić w późniejszym terminie.


Do wielkiego dnia coraz mniej czasu. To odpowiedni moment, by zatroszczyć się o szczegóły wesela.


 

15. Pierwszy taniec


Jaki utwór wybrać na pierwszy taniec?

To bardzo indywidualna kwestia i można podejść do tego na kilka sposobów. Najpopularniejsze pomysły:

 • Tradycyjny taniec (np. walc angielski, walc wiedeński) – kiedyś najpopularniejsza forma rozpoczęcia imprezy przez młodą parę, dziś jest wybierana nieco rzadziej. Taki pierwszy taniec może być jednak bardzo dostojny i efektowny. Wymaga nauczenia się kroków, ale nie będziecie musieli pamiętać o skomplikowanych figurach.

 • Układ taneczny zaaranżowany do ulubionej piosenki – to najczęściej wybierana forma pierwszego tańca. Możliwości jest tu mnóstwo – to może być Wasz ulubiony utwór, albo piosenka, która przywołuje dobre wspomnienia. By zaaranżować taki układ musicie spotkać się z instruktorem tańca, który dopasuje kroki i figury do Waszych możliwości.

 • Niestandardowy pierwszy taniec – coraz więcej osób decyduje się na oryginalną koncepcję, zamieniając pierwszy taniec w prawdziwe taneczne show. Można zaangażować do tego drużbów i druhny, przygotować układ na bazie kilku utworów albo połączyć pierwszy taniec z odgrywaną scenką i przebraniami. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni!


Kiedy warto wybrać się na kurs tańca?

 • Gdy planujecie układ taneczny na pierwszy taniec i potrzebujecie pomocy w zaaranżowaniu kroków

 • Jeśli przynajmniej jedno z Was nie tańczy – kurs to dobra okazja by się przełamać. Na weselu będzie trzeba zatańczyć z wieloma osobami, więc podstawowe umiejętności mogą okazać się przydatne.

 • Jeśli nie czujecie się pewnie w tańcu i chcecie przed weselem podszkolić swoje umiejętności

 


 

16. Menu weselne


Wybór dań i kuchni

Wspólnie z osobą koordynującą wesele z ramienia lokalu, ustalcie szczegółowe menu.

 • Weźcie pod uwagę różne preferencje smakowe, a także nietolerancje i alergie pokarmowe (np. na gluten), czy osoby, które nie jedzą mięsa.
 • Warto zrobić wcześniej szczegółowy wywiad i podać organizatorowi dokładną liczbę gości, dla których trzeba przygotować osobne posiłki.
 • Najlepiej od razu poinformować organizatora przy których stolikach będą siedzieć oraz poprosić obsługę, by przed podaniem dań zapytała o ich preferencje.


Tort weselny i słodkości

Część obiektów weselnych oferuje tort i ciasta w cenie, ale czasami trzeba zamówić je we własnym zakresie. Średni koszt tortu weselnego to 800 – 1600 zł w zależności od liczby gości.

Ile ciasta wystarczy? Standardowo zamawia się 1 blachę na 10 osób. Warto pomyśleć też o innych słodkościach: mini-deserach, ciastkach, babeczkach.


Alkohol na weselu

 • Można go kupić samodzielnie – wówczas lokal czasami żąda dodatkowej opłaty za jedną butelkę (tzw. „korkowego”).

 • Lub zamówić za pośrednictwem lokalu – co często wychodzi taniej.

 • Kupując alkohol warto pomyśleć o gościach, którzy nie piją wódki i zaopatrzyć się również w wino czy piwo.

 • Ile butelek zamówić? Uzależniamy to od liczby gości. Standardowo przyjmuje się 0,5 litra wódki na osobę i 1 butelkę wina na 3-5 osób.

 • Drinkbar i barman na weselu. To bardzo popularna atrakcja. Koszt obsługi barmańskiej to ok. 1000 zł.


 

17. Dodatkowe atrakcje - najpopularniejsze pomysły:


Podziękowania dla rodziców - to popularny i bardzo wzruszający element wesela, warto więc przygotować go wcześniej. Możecie zrobić to w niestandardowy sposób, przygotowując prezentację lub krótki film z podziękowaniami. Warto pomyśleć też o symbolicznych prezentach i bukietach dla rodziców.


Fotobudka

To jedna z najbardziej obleganych weselnych atrakcji – zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Dzięki niej goście będą mieć dodatkową, zabawną pamiątkę z waszego wesela. Koszt wynajęcia fotobudki to średnio do 400 do 1000 zł za 2-3 godziny.

Fotolustro lub GIFbudka

Daje więcej możliwości niż fotobudka, bo oprócz zdjęć goście mogą zrobić również krótkie filmy i animowane gify, a także podpisać się na nich. Koszt wynajęcia: ok. 700 – 1500 zł za 2-3 godziny.

Pokaz tańca

Przykładowo samba brazylijska, taniec bollywood, taniec brzucha – profesjonalni tancerze nie tylko urozmaicą przyjęcie, ale też oderwą gości od stołów i wyciągną ich na parkiet. Cena pokazu: średnio 500 – 1000 zł.


Pokaz sztucznych ogni
 – trudno o bardziej efektowne zwieńczenie uroczystości ślubnej i wesela. Planując pokaz sztucznych ogni upewnijcie się jednak, że w miejscu wesela są odpowiednie warunki, a organizatorzy są w stanie zapewnić gościom bezpieczeństwo. Koszt pokazu to średnio 1000 – 2000 zł.

Puszczanie chińskich lampionów – podobnie jak sztuczne ognie, są pięknym zwieńczeniem przyjęcia weselnego i niezapomnianym widokiem, który doda magii na zdjęciach oraz filmach z wesela. Dodatkowo, wspólne puszczanie lampionów ma wymiar symboliczny. Cena jednego lampionu zaczyna się od 2 zł.

Taniec ze świecami – piękny i bardzo efektowny pomysł na urozmaicenie wesela. Taniec rozpoczyna młoda para, a kolejni goście włączają się odpalając swoje świeczki od innych uczestników.


Poprawiny

Tradycyjne poprawiny, które są właściwie przedłużeniem wesela o kolejny dzień, organizuje się coraz rzadziej. To spory wydatek w budżecie weselnym, większość gości najchętniej wróciłaby też wcześniej do domu. Młoda para często po prostu rezygnuje z poprawin. Jeśli jednak Wasi goście przyjechali z daleka, warto rozważyć alternatywne możliwości:

 • Śniadanie zamiast poprawin – w dobrym tonie jest zapewnienie odjeżdżającym śniadania, zwłaszcza po długiej i męczącej nocy.

 • Poprawiny w formie grilla – sprawdzą się jeśli większość gości mieszka w okolicy lub nocuje na terenie obiektu, w którym organizowaliście wesele. Nieformalne spotkanie w luźnej atmosferze następnego dnia to zdecydowanie lepszy pomysł niż siedzenie przy stole pod muszką.


 

18. Ułatwienia dla gości

Przed weselem warto pomyśleć też o drobiazgach, które z pewnością docenią Wasi goście. Co warto przygotować?

 • Prostą stronę internetowa dla gości z najważniejszymi informacjami (adresy, mapka dojazdu, godziny) albo grupę na Facebooku, w której będzie można zapytać o szczegóły wydarzenia.

 • Pakiet powitalny, który będzie czekał na gości zaraz po przyjeździe. Wystarczy wydrukować najważniejsze informacje (gdzie i o której zaczynamy, jak dojechać na miejsce), miłym gestem jest też zostawienie w pokojach czegoś słodkiego.

 • Recepcja. Warto pomyśleć o tym, co czeka gości zaraz po przybyciu ze ślubu na salę. Organizując wesele, najczęściej nie bierzemy tego pod uwagę – i w efekcie goście, którzy przyjechali na miejsce często tłoczą się w przedsionku sali weselnej z niecierpliwością czekając na młodą parę. Dobrym rozwiązaniem może być ustawienie przed wejściem wysokich stolików z szampanem i przekąskami, a także poproszenie o koordynację całości kogoś z obsługi lub wodzireja.

 • Plan i numery stołów – te dwa drobiazgi znacznie ułatwią gościom znalezienie swojego miejsca, a wam pozwolą uniknąć bałaganu po przybyciu na miejsce.

 • Prezenty dla gości – drobiazg, który będzie pamiątką z Waszego wesela. Może nim być coś słodkiego, miniaturowa buteleczka z domową nalewką, zdjęcie młodej pary, aromatyczna herbata albo mały słoiczek miodu.

 • Animacje dla dzieci – to dodatkowa opcja, która zyskuje ostatnio na popularności, zwłaszcza gdy na weselu jest sporo maluchów. Animator zorganizuje im zabawy i zajmie się nimi, podczas gdy rodzice będą mogli bawić się we własnym towarzystwie.


 

19. Plan dnia weselnego

Na około 2 tygodnie przed weselem zróbcie szczegółowy plan tego dnia. Dokładnie zaplanujcie w jakich godzinach odbędą się:

 • Przygotowania do ślubu (makijaż, czesanie, ubieranie) (weźcie pod uwagę możliwe opóźnienia)

 • Spotkanie z rodzicami lub błogosławieństwo

 • Przejazd z domu do kościoła, Urzędu Stanu Cywilnego lub na miejsce ślubu (uwzględnijcie korki, roboty drogowe i ew. przeszkody)

 • Ceremonia ślubna

 • Życzenia po ceremonii

 • Przejazd na miejsce wesela

 • Toast na powitanie

 • Pierwsza kolacja

 • Pierwszy taniec

 • Kolejne ciepłe posiłki

 • Krojenie tortu

 • Podziękowania dla rodziców, zdjęcia z gośćmi, zabawy i inne atrakcje weselne

 • Oczepiny

Harmonogram dnia z dokładnie rozpisanymi godzinami powinni otrzymać: świadkowie, koordynatorzy obsługi w miejscu wesela, osoba prowadząca imprezę z ramienia zespołu muzycznego lub wodzirej, a także fotograf i kamerzysta. Ustalcie też ze świadkami, kto odpowiada za przypilnowanie, czy wszystko odbywa się zgodnie z planem.

# WSKAZÓWKA: zastanów się nad koordynatorem wesela.

Jeśli nawet nie braliście pod uwagę wedding plannera czy konsultanta ślubnego, wynajęcie na jeden dzień koordynatora wesela może być świetnym rozwiązaniem. Taka osoba odciąży Was oraz świadków z wielu obowiązków, dzięki czemu będziecie mogli skupić się na przeżywaniu uroczystości i dobrej zabawie podczas wesela. Koordynator będzie pilnował godzin posiłków, atrakcji i zabaw weselnych, a także komunikował się bezpośrednio z obsługą lokalu. Możecie też powierzyć to zadanie drużbie, siostrze lub bratu.

 

 


 

Anna Bukowska-Strulak - Dziennikarka, ekspertka od content marketingu i mediów społecznościowych. Od 3 lat związana z serwisami Kobieta.pl i Claudia.pl, wcześniej ze startupami promującymi polskich projektantów. Od ponad 7 lat zajmuje się tematyką trendów w obszarze szeroko rozumianego stylu życia.