13 pomysłów na wigilię firmową

O świątecznej imprezie firmowej pomyśl jak o evencie, a nie jak o jednym ze służbowych spotkań. Wspólne przygotowywanie wigilijnych potraw, wzajemne wręczanie sobie prezentów i inne firmowo-bożonarodzeniowe klasyki to dopiero początek. Zobacz, jak wyczarować w firmie świąteczną atmosferę bez dużego budżetu.

Zasada numer jeden - planując świąteczna imprezę firmową zadbaj o to, by nie była to kolejna męcząca tradycja i jeden z szeregu zawodowych obowiązków. Firmowe śpiewanie kolęd nad daniami przywiezionymi przez catering nie brzmi zbyt zachęcająco, prawda?

Pełne rozmachu firmowe imprezy świąteczne nie są zarezerwowane tylko dla międzynarodowych korporacji z niewyobrażalnie dużymi budżetami. Nie stać cię na wynajęcie klubu na całonocną tematyczną imprezę? Nic nie szkodzi.

Mając ograniczony budżet na wigilię firmową też można zaszaleć. Po prostu pobaw się świąteczną konwencją.

 

1. Impreza firmowo-rodzinna

Zaczniemy od klasyka firmowych imprez świątecznych. Wigilia firmowa - czy to  w biurze czy w restauracji - nabierze zupełnie innego charakteru, jeśli zaproszone zostaną na nią również rodziny pracowników.

Milej, jeśli świąteczne nadgodziny można spędzić nie tylko ze współpracownikami, lecz także z partnerami i dziećmi. Dobrym pomysłem może okazać się wynajęcie Mikołaja (lub przebranie za niego jednego z pracowników) i zorganizowanie dodatkowych atrakcji dla najmłodszych. Jedna z salek konferencyjnych w biurze z powodzeniem może w końcu posłużyć za miejsce spotkań z brodatym świętym!

Firmową imprezę świąteczną możesz zorganizować także w przystosowanym do tego lokalu. Wytworna kolacja wigilijna będzie rodzajem podziękowania dla pracowników i sposobem na podkreślenie prestiżu wydarzenia. Można zaprosić na nią również partnerów biznesowych czy ważnych klientów.

 

2. Wielokulturowe święta

Boże Narodzenie to nie tylko renifery i św. Mikołaj (którego znany dziś praktycznie wszystkim wizerunek pochodzi tak naprawdę z… reklamy Coca Coli). W różnych zakątkach świata celebrowane są zupełnie inne niż w Polsce zwyczaje świąteczne.

W Hiszpanii zamiast opłatkiem bliscy dzielą się chałwą, w Wielkiej Brytanii prezenty znajduje się w długich skarpetach, a nie pod choinką, a w Danii nie spożywa się smażonego karpia, lecz słodki ryż z cynamonem i pieczoną gęś… Ta różnorodność będzie dobrym punktem wyjścia dla firmowej zabawy.

Możesz urządzić quiz wiedzy o świątecznych zwyczajach z innych krajów lub zorganizować wigilijne spotkanie, na którym pojawią się potrawy z różnych zakątków świata. Stanie się to nie tylko okazją do dobrej zabawy, lecz także sposobem na poszerzenie swoich horyzontów.

 

3. Maraton świątecznych filmów

„To właśnie miłość”, „Kevin sam w domu”, „The Holiday”, „Grinch: Świąt nie będzie” i wiele, wiele innych… Bez problemu znajdziesz setki świątecznych filmów. Wystarczy wybrać konkretny tytuł lub tytuły (np. w drodze głosowania), zgromadzić chętnych w sali konferencyjnej z rzutnikiem i… nacisnąć play! W przypadku nieco większej firmy można też wynająć dysponującą rzutnikiem salę eventową.

Wspólne oglądanie świątecznych filmów rozluźni atmosferę, pozwoli na chwilę oderwać się od zawodowych obowiązków i przede wszystkim – pozwoli przyjemnie spędzić czas w wigilijnej atmosferze.

 

4. Świąteczny wolontariat pracowniczy

Trudno o czas, który bardziej niż Boże Narodzenie sprzyja robieniu dobrych uczynków. Dlatego też zamiast obdarowywać się nawzajem warto przekazać prezenty wybranej fundacji lub instytucji.

Często praktykowanym zwyczajem jest włączenie się całej firmy w akcję Szlachetnej Paczki. Łącząc siły pracowników, można zdziałać naprawdę wiele dobrego! A dzielenie się dobrem to w końcu jedna z najważniejszych idei przyświecających Bożemu Narodzeniu.

 

5. Świąteczne konkursy

Tworzenie najsmaczniejszego domku z piernika czy ozdabianie choinki na czas? Pomysłów na firmowe konkursy ze świętami w tle jest naprawdę wiele - ważne jednak, by zakładały pracę zespołową. Konkurować ze sobą powinny nie jednostki, lecz grupy pracowników. Dzięki temu budowanie świątecznej atmosfery zostanie połączone z integracją.

Udział w świątecznym konkursie może jednocześnie stać się doskonałą zabawą nawet dla osób, które zazwyczaj nie angażują się w firmowo-wigilijne eventy. W końcu kto z nas nie lubi odrobiny współzawodnictwa?

Ozdabianie choinki można zaplanować w biurze - i to najlepiej częściowo w godzinach pracy. Do wspólnego przygotowywania świątecznych pierników można wynająć specjalne studio kulinarne.

W Warszawie koszt uczestnictwa w 4-godzinnych warsztatach z przygotowywania bożonarodzeniowych, jadalnych upominków wynosi od 250 zł/ osobę.

 

6. Manualne warsztaty

Interesującym pomysłem na zabawę towarzyszącą wigilijnemu spotkaniu jest zorganizowanie w firmie warsztatów ze świątecznym tematem w tle. Kreatywne pakowanie prezentów, tworzenie choinkowych dekoracji metodą quillingu czy robienie trójwymiarowej gwiazdy z papieru – na pewno znajdą się w firmie osoby, które chętnie nauczą się czegoś nowego.

Na rynku działa wiele firm i osób, które organizują tego typu warsztaty. Być może również wśród pracowników znajdzie się ktoś, kto zechce pochwalić się i podzielić swoimi umiejętnościami?

Jeśli Twoja firma nie dysponuje odpowiednią salą do poprowadzenia takich warsztatów, w dużych miastach można wynająć na takie wydarzenie np. lokalny dom kultury.

 

7. Wigilijna aktywność sportowa

Boże Narodzenie kojarzy się raczej z jedzeniem nie zawsze dietetycznych smakołyków niż ze sportem. A gdyby tak nieco odwrócić tradycję i zamiast pochłaniania kalorii – spalić je?

W ramach przedświątecznej rozgrzewki można zachęcić pracowników do zimowych aktywności sportowych, takich jak wspólne wyjście na łyżwy. Ciekawym pomysłem będzie zorganizowanie nie do końca poważnego konkursu sportowo-świątecznego, jak slalom pomiędzy choinkami czy sztafeta z bombkami.

 

8. Impreza ze swetrami (w renifery)

Ubieranie się do pracy w świąteczne swetry w renifery czy choinki może i trąci anglosaskim klimatem rodem z filmów “Bridget Jones” i “To właśnie miłość”, ale jest fajnym sposobem na rozluźnienie firmowej atmosfery.

Wykorzystaj okazję, że cały zespół jest fotogeniczny w swetrach i (oby) w dobrych, świątecznych nastrojach. Zróbcie sobie firmową sesję zdjęciową albo wynajmijcie fotobudkę z świątecznymi gadżetami.

 

9. Świąteczny plener

Przyjęcie świąteczne nie musi odbywać się w biurze z klasycznymi dekoracjami i choinką. Firmowa impreza na świeżym powietrzu może okazać się równie rozrywkowa. Tym bardziej, jeśli pojawił się śnieg. Zróbcie wspólnie ogromnego bałwana albo weźcie udział w walce na śnieżki. Firmowa impreza plenerowa wymaga - co oczywiste - pleneru. Możecie do tego wykorzystać park w okolicy biura, albo zorganizować jednodniową wycieczkę do pobliskiego lasu.

A jeśli nie ma śniegu w grudniu (co jest, niestety, bardzo prawdopodobne) wynajmij wytwornicę śniegu i zespołowo stwórzcie świąteczny plener. Na przykład w salce konferencyjnej:)

 

10. Firmowy talent show

Daj swoim pracownikom szansę zabłysnąć organizując firmowy pokaz talentów. Zdziwisz się, gdy odkryjesz, że w firmie kryją się prawdziwe talenty. Może okaże się, że Wasze biuro jest wypełnione mnóstwem muzyków i pora założyć własny zespół?

Świąteczny talent show możesz zorganizować w biurze lub wynajmując bar czy pub dysponujący odpowiednią sceną. W Warszawie minimalny koszt wynajmu lokalu na całonocną imprezę firmową wynosi od 2000 zł w górę.

 

11. Kto jest mordercą?

Zamiast świątecznej imprezy w stylu “zjedz, napij się i potańcz” możesz pobawić się konwencją klasyka kryminału czyli “Morderstwa w Orient Expressie” Agathy Christie.

Na początku imprezy członkowie zespołu otrzymują swoją tożsamość. Mają grać "charakter" przez cały czas trwania świątecznej zabawy. Wiadomo, że ktoś na początku przyjęciu został zamordowany, a mordercą jest jedna z osób na imprezie. Wspólnie musicie dowiedzieć się, kim jest morderca, a morderca musi spróbować jak najdłużej unikać podejrzeń. Koniecznie wprowadź trochę rekwizytów lub kostiumów, by impreza nabrała charakteru!

Świąteczna impreza z kryminalną zagadką w tle najlepiej sprawdza się w mniejszych zespołach (do 15 osób).

 

12. Escape room

Zorganizowanie własnej tajemniczej imprezy może być trudne i czasochłonne.  Dlatego rozważ wspólne wyjście do escape roomu (pokoju zagadek). Ty i twoi koledzy jesteście uwięzieni w pokoju i macie godzinę, aby się wydostać. Jedynym wyjściem jest rozwiązywanie serii tajemniczych zagadek i wskazówek.

W dużych miastach masz ogromny wybór pokoi zagadek, także takich twórczo nawiązujących do świąt. Godzina zabawy w escape roomie (dla max 6 osób) to koszt 150-200 zł.

 

13. Świąteczny Dzień Pokrywania Wszystkiego Czekoladą

A może zamiast prezentów i Mikołajów poświętujecie w gronie pracowników inne grudniowe święto? 16 grudnia przypada Dzień Pokrywania Wszystkiego Czekoladą, 17 grudnia to Ogólnopolski Dzień Rozmów Twarzą w Twarz, 21 grudnia to Światowy Dzień Pozdrawiania Brunetek. Właściwie niemal każdy grudniowy dzień ma swoje nietypowe, i często bardzo zabawne i absurdalne, święto.

Zamiast składania sobie grupowo świątecznych życzeń nad śledzikiem i barszczykiem, w Dzień Zamenhofa (Dzień Esperanto), przypadającego na 15 grudnia, możecie wspólnie nauczyć się nowych słówek w esperanto.