Wigilie firmowe w Polsce [MAPA CEN]

Przyjęcie dla 43 osób, w cenie 214 zł za osobę zorganizowane w piątek 15 grudnia - tak zgodnie z raportem portalu Briefly wygląda statystyczna wigilia firmowa w Polsce w 2023 roku.


Terminy imprez świątecznych

Z analiz danych portalu Briefly wynika, że blisko 90 proc. wszystkich świątecznych imprez firmowych organizowanych jest w grudniu. Kilka procent imprez odbyło się pod koniec listopada, a pozostałe zaplanowane są na styczeń.

 • Najpopularniejszy termin wigilii firmowej w 2023 r. to piątek 13 grudnia - ten dzień preferowała co czwarta firma! 

 • Podium ulubionych terminów uzupełniają piątek 8 grudnia oraz czwartek 14 grudnia. 

 • We wszystkie grudniowe piątki organizowanych jest połowa spotkań świątecznych w polskich firmach.

 • Pozostałe najczęściej wybierane dni tygodnia to: czwartki (18%) i soboty (14%)

 

 

Ceny wigilii firmowych

Średni budżet, jaki polskie firmy przeznaczają na organizację imprez świątecznych wynosi 214 zł na pracownika. W porównaniu do 2019 roku, czyli okresu sprzed pandemii koronawirusa, oznacza to wzrost o prawie 40%.

- Podobnie jak średnie wynagrodzenia w gospodarce, tak też budżety wigilii firmowych ciągnie w górę kilka największych miast: Warszawa, Wrocław, Kraków - komentuje prezes portalu Briefly Tomasz Szczęśniak. - Średni budżet imprezy świątecznej dla Polski bez Mazowsza to 199 zł, czyli 20% mniej niż w stolicy.

Największymi środkami na wigilie firmowe dysponują przedsiębiorstwa z województwa mazowieckiego - średnio 242 zł na osobę oraz dolnośląskiego - 220 zł na osobę. Po drugiej stronie skali mamy firmy z województwa lubuskiego - 166 zł oraz warmińsko-mazurskiego ze średnim budżetem 156 zł na osobę. 

Firmy z polskiej krainy tysiąca jezior organizują także świąteczne imprezy dla najmniejszej liczby osób - średnio 25. Największe wydarzenia podsumowujące rok przygotowują przedsiębiorstwa z Małopolski, zapraszając ok. 50 osób.

Średnie budżety wigilii firmowych oraz średnią liczbę uczestników w poszczególnych województwach prezentuje poniższa mapa:

 

Jeśli chodzi o polskie metropolie, to zdecydowanie najwięcej na świąteczną imprezę wydają firmy w Warszawie - średnio 13,5 tys. zł i w Krakowie - prawie 12 tys. zł. Na kolejnych miejscach plasują się przedsiębiorstwa z Trójmiasta, Wrocławia, Łodzi i Poznania, które przeznaczają na organizację między 8 a 9 tys. zł.

Także w Warszawie i Krakowie organizowane są te największe imprezy firmowe, w których bierze udział nawet ponad 500 osób, a budżety są sześciocyfrowe.

 

Wielkość ma znaczenie

Koszt wigilii firmowej zależy nie tylko od miasta i regionu, ale także od wielkości firmy. Imprezy świąteczne poniżej 50 osób kosztują średnio 204 zł od osoby. Natomiast duże przedsiębiorstwa zapraszające 50 gości i więcej wydają 237 zł od osoby. 

Większe imprezy organizowane są zazwyczaj w klubach i hotelowych salach bankietowych, które są rezerwowane na wyłączność. Mniejsze wigilie firmowe najczęściej odbywają się w restauracjach. 60% firm preferuje wynajęcie lokalu lub sali na wyłączność na tę uroczystość.

 

Kuchnia polska, a alkohol na wigilii?

Zdecydowana większość firm - poszukujących lokali za pośrednictwem portalu Briefly - preferuje tradycyjną polską kuchnię (82 proc. wskazań) na firmowych imprezach świątecznych. Jednak w porównaniu do okresu sprzed pandemii oznacza to spadek o 5 pkt. proc.

Stosunkowo często zdarzały się także prośby o kuchnię włoską / śródziemnomorską (27 proc.) i amerykańską (18 proc.). Dania stricte wegetariańskie lub wegańskie dotyczyły ok. 10 proc. przypadków. Oczywiście organizatorzy imprez mogli zaznaczyć więcej niż jeden rodzaj kuchni.

O ile tradycyjne wigilie w polskich domach są bezalkoholowe, to już na wigiliach firmowych alkohol być musi. W przypadku 87 proc. świątecznych imprez serwowany jest alkohol. Najpopularniejszym trunkiem jest zdecydowanie wino - ucztuje przy nim trzy czwarte firm. Mocne alkohole, jak wódka czy whisky, wciąż są popularne - oczekiwania na nie zgłasza połowa organizatorów.

 

Ciekawostki dot. wigilii firmowych

Organizatorzy:

 • 20 proc. właścicieli firm organizuje samodzielnie imprezę świąteczną od A do Z

 • W połowie przypadków to asystenci lub office managerowie odpowiedzialni są za wstępną selekcję ofert restauracji.

 • W jednej trzeciej firm za zorganizowanie spotkania świąteczno-noworocznego odpowiadają działy marketingu lub HR

Styl:

 • Prawie dwie trzecie imprez świątecznych ma tradycyjną, bardziej uroczystą oprawę i organizowana jest w formie przyjęcia zasiadanego. W tego typu wigiliach bierze średnio udział 31 osób.

 • 37 proc. imprez organizowane jest w mniej formalnej atmosferze, a dania serwowane są w formie bankietowej tj. szwedzkiego stołu. Zazwyczaj są to większe eventy, gromadzące średnio 57 osób.

Tańce:

 • 20 proc. korzystających z Briefly firm organizuje świąteczne imprezy połączone z dyskoteką dla pracowników. 

 • Taneczne wigilie firmowe dotyczą raczej większych firm - średnia liczba gości na tego typu imprezach to 80 osób. 

 • Dla porównania, w wigiliach firmowych bez tańców uczestniczy średnio 37 osób. 

Dodatkowe atrakcje w trakcie firmowych spotkań wigilijnych, jak muzyka na żywo lub pokazy barmańskie są mile widziane, ale twarde wymagania w tej kwestii stawia mniej niż 10% firm. Najważniejszy jest wspólny posiłek w gronie współpracowników.

 

---

Wigilia firmowa w Warszawie

W stolicy Polski łączny koszt koszt organizacji wigilii firmowej, uwzględniający dodatkowe atrakcje, wynosi 13 500 zł i uczestniczy w niej 46 osób. Koszt menu świątecznego zamyka się w kwocie 250 zł za osobę.

Impreza świąteczna w Krakowie

W Krakowie na świąteczną imprezę firmy wydają średnio 11 800 zł i uczestniczy w nich 52 osoby. Średni koszt wigilii firmowej na pracownika dla województwa małopolskiego wynosi prawie dokładnie tyle samo - ok. 215 zł.

Impreza świąteczna we Wrocławiu

W świątecznych imprezach firmowych we Wrocławiu uczestniczy średnio 38 osób, a ich koszt całkowity wynosi 9 200 zł. 

Impreza świąteczno-noworoczna w Łodzi

Łódzkie firmy na świąteczne przyjęcie przeznaczają ok. 8 700 zł i zapraszają średnio 43 osoby.

Wigilia firmowa w Gdańsku i Trójmieście

W Gdańsku, Gdyni i Sopocie w typowym evencie firmowym w grudniu uczestniczy 38 osób, a koszt zamyka się w kwocie 8 900 zł, w tym menu w cenie 209 zł za osobę.

Wigilia firmowa w Poznaniu

W Poznaniu świąteczna impreza kosztuje firmy średnio 8 700 zł, i uczestniczy w nich 37 pracowników. Cena wigilijnych pakietów w Poznaniu wynosi 195 zł za osobę.

Wigilia firmowa w Katowicach

W Katowicach koszt wigilii firmowych wynosi średnio 7 300 zł i uczestniczy w nich 34 osoby.