Wigilie firmowe w Polsce [MAPA CEN]

Sezon wigilii firmowych w pełni. Średni koszt imprezy świątecznej na pracownika w Polsce wynosi 157 zł, przy czym ceny zdecydowanie winduje Mazowsze - wynika z danych serwisu Briefly. W Warszawie na świąteczną imprezę firmy wydają średnio 11,5 tys. zł, choć zdarzają się wigilie, których budżet przekracza 150 tys. zł.

W typowej wigilii firmowej w Polsce bierze udział 51 pracowników, a jej koszt na osobę wynosi 157 zł. Gdyby z analizy wyłączyć dane dla całego województwa mazowieckiego - wówczas średnia cena dla Polski spada do 148 zł za osobę.

Warszawa i… Wrocław, Katowice

Zdecydowanie największe budżety na imprezy świąteczne mają - co raczej nie dziwi, biorąc pod uwagę liczbę działających przedsiębiorstw i ich wielkość - firmy z Warszawy. Przeciętna impreza świąteczna w stolicy kosztuje 11 589 zł, a uczestniczy w niej 57 osób. Także w Warszawie organizowane są największe imprezy firmowe, w których bierze udział nawet 350 osób, a których budżety są sześciocyfrowe. 

Ceny wigilii firmowych w skali całej Polski podbijają także inne duże miasta. Średnio za wigilię firmową we Wrocławiu firmy płacą 164 zł od osoby, w Katowicach - 159 zł, a w Krakowie - 157 zł, w Łodzi - 148 zł, a w Trójmieście - 140 zł.

Wielkość firmy ma znaczenie

Koszt wigilii firmowej zależy nie tylko od miasta i regionu, ale także od wielkości firmy. 

Imprezy świąteczne do 20 osób kosztują średnio 151 zł od osoby, imprezy na 21-50 pracowników - 155 zł od osoby, a wigilie powyżej 50 osób - 185 zł od osoby

Większe imprezy organizowane są zazwyczaj w klubach i hotelowych salach bankietowych, które są rezerwowane na wyłączność. Mniejsze wigilie firmowe najczęściej odbywają się w restauracjach, przy czym nawet małe firmy preferują wynajęcie sali na wyłączność.

Wigilia 13 grudnia

Z analiz danych serwisu Briefly wynika, że ok. 80 proc. wszystkich świątecznych imprez firmowych organizowanych jest w grudniu. Kilkanaście procent imprez przypada na koniec listopada, a kilka procent na początek stycznia.

Najpopularniejszy termin w 2019 r. to piątek 13 grudnia - ten dzień preferowała co czwarta firma! Na kolejnych miejscach znalazły się piątki 20 i 6 grudnia oraz czwartki 19 i 12 grudnia.Alkohol musi być

Zdecydowana większość firm - poszukujących lokali za pośrednictwem Briefly - preferuje tradycyjną polską kuchnię (87 proc. wskazań) na firmowych imprezach świątecznych. Stosunkowo często zdarzały się prośby także o kuchnię włoską (25 proc.), amerykańską (16 proc.) i azjatycką (10 proc). Oczywiście organizatorzy imprez mogli zaznaczyć więcej niż jeden rodzaj kuchni.

O ile tradycyjne wigilie w polskich domach są bezalkoholowe, to już na wigiliach firmowych alkohol musi być. Aż na 89 proc. świątecznych imprezach firmowych serwowany jest alkohol. Najpopularniejszym trunkiem jest zdecydowanie wino.

Wigilie firmowe to nie tylko jedzenie i picie. Dwie trzecie firm korzystających z Briefly organizuje świąteczne imprezy połączone z dyskoteką dla pracowników. Taneczne wigilie firmowe dotyczą raczej większych firm (średnia liczba gości na tego typu imprezach to 90 osób). Dla porównania, w wigiliach firmowych bez tańców uczestniczy średnio 50 osób. 

Co dziesiąta firma oczekuje, że lokal zapewni im koncert z muzyką na żywo. Sporadycznie organizatorzy wigilii firmowych poszukują lokali, które zapewnią gościom dodatkowo warsztaty kulinarne, barmańskie lub winiarskie, a także fotobudki.

---

Impreza świąteczna w Krakowie

W Krakowie na świąteczną imprezę firmy wydają średnio 9,1 tys. zł, i uczestniczy w nich 58 osób. Średni koszt wigilii firmowej na pracownika dla całego województwa małopolskiego wynosi 156 zł, a dla samego Krakowa niewiele więcej - bo 157 zł.

Wigilia firmowa w Katowicach

W Katowicach koszt wigilii firmowej wynosi 7 tys. zł, i uczestniczy w nich 48 osób. Średni koszt wigilii firmowej na pracownika dla całego województwa śląskiego wynosi 153 zł, a dla samych Katowic - 159 zł.

Impreza świąteczna we Wrocławiu

W świątecznych imprezach firmowych we Wrocławiu uczestniczy średnio 46 osób, a ich koszt całkowity wynosi 7,3 tys zł. Koszt wigilii firmowej dla całego województwa dolnośląskiego wynosi 163 zł od osoby.

Wigilia firmowa w Poznaniu

W Poznaniu świąteczna impreza kosztuje firmy średnio 9,1 tys. zł, i uczestniczy w nich 47 pracowników. Cena wigilii firmowej na pracownika dla całego województwa wielkopolskiego wynosi średnio 142 zł, a dla samego Poznania niewiele więcej, bo 143 zł.