Pierwsza komunia 2020 - lista spraw [Poradnik]

2700 zł - tyle średnio wydasz, jeśli chcesz zorganizować w 2020 r. przyjęcie komunijne dla 20 osób w restauracji w dużym mieście np. Warszawie, Krakowie, Wrocławiu. Ale uwaga, lokale warto rezerwować już co najmniej pół roku wcześniej! Gdzie urządzić przyjęcie, kogo zaprosić, jaki prezent kupić… Z komunią wiąże się długa lista spraw do załatwienia. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak sobie z tym poradzić.

Nieważne, czy organizujesz komunię na 60 osób, czy na 10 – musisz przygotować się na wydatki i dużą ilość pracy. Sprawdź, jak krok po kroku zorganizować tę uroczystość i jak ułatwić sobie to zadanie.

→ Planowanie komunii zacznij już we wrześniu

Skorzystaj z Briefly, aby znaleźć lokal na komunię [bezpłatnie]

 

Komunia 2019 – lista spraw na początek

W większości parafii pierwsza komunia święta odbywa się w jedną z majowych niedziel - w 2019 roku będzie to zatem prawdopodobnie 5, 12, 19 lub 26 maja. Jeśli jednak dzieci przystępujących do sakramentu jest wyjątkowo dużo, zdarza się, że uroczystość zostaje podzielona na sobotę i niedzielę. Dokładną datę poznasz najprawdopodobniej na początku roku szkolnego od księdza lub katechety. Dzięki temu już we wrześniu czy w październiku możesz zaplanować podstawowe kwestie:

 • Miejsce, w którym odbędzie się przyjęcie po komunii – dom czy restauracja? Pamiętaj, że miejsce w lokalu trzeba zarezerwować jak najwcześniej, najlepiej już we wrześniu, październiku – w marcu czy kwietniu wybrany termin może być już bowiem zajęty.

 • Listę gości – liczba zaproszonych gości zależy oczywiście od możliwości lokalowych i dostępnych funduszy. Coraz częściej na komunię – poza dziadkami i chrzestnymi – zaprasza się jednak również dalszą część rodziny.

 • Fotograf i kamerzysta – warto skontaktować się z innymi rodzicami i wspólnie wybrać, a następnie wynająć osoby, które uwiecznią uroczystość.

Na samym początku warto poruszyć kwestię stroju komunijnego – sukienka lub garnitur czy alba? Wielu duchownych proponuje, by dzieci przystępowały do pierwszej komunii w albach – jest to rozwiązanie tańsze i pozwala uniknąć sytuacji, w której moda staje się ważniejsza od samego sakramentu. Dzieci ubrane w alby wyglądają skromnie, a co najważniejsze – tak samo. Nie patrzą z zazdrością na kolegów i koleżanki, których rodzice kupili droższy garnitur czy bardziej efektowną sukienkę.

Należy jednocześnie pamiętać, by w ferworze przygotowań nie zapomnieć o duchowym aspekcie sakramentu. Pierwsza komunia to w końcu nie tylko przyjęcie i prezenty, lecz przede wszystkim przeżycie religijne. W czasie szkolnych przygotowań ksiądz czy katecheta na pewno wyjaśni znaczenie spowiedzi i Eucharystii, jednak nie zastąpi to rozmów w rodzinnym gronie, w czasie których dziecko będzie mogło zadać wszystkie nurtujące je pytania (przygotuj się także na te niewygodne, np. dlaczego nie chodzicie regularnie do kościoła). Może podzielisz się z nim także wspomnieniami z własnej pierwszej komunii?

 

Przyjęcie komunijne w restauracji

Organizacja przyjęcia komunijnego w domu ma wiele zalet – wiąże się z niższymi kosztami i pozwala na większą swobodę. Wymaga za to dużych nakładów pracy i energii. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na urządzenie komunii w restauracji lub w sali bankietowej.

Zobacz: Komunia w restauracji czy w domu? [zalety i wady]

W Warszawie  komunie organizuje ponad 1000 lokali – restauracji, klubokawiarni, sal okolicznościowych, hoteli itp. Dzięki tak dużej różnorodności łatwo znajdziesz miejsce odpowiadające Twoim potrzebom i mieszczące się w Twoim budżecie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze restauracji na komunię?

 • Lokalizacja:

  • blisko kościoła - dzięki temu po komunii zarówno Ty, jak i goście łatwo i szybko dotrzecie na miejsce.

  • niedaleko mieszkania - wygodne rozwiązanie, gdy czegoś zapomnisz albo dzieci się pobrudzą i trzeba będzie zmienić ubrania.

 • Dostępne miejsca – najpierw ustal listę gości, to będzie Ci łatwiej zawęzić pole poszukiwań. Komunię na kilkanaście osób możesz zorganizować w przytulnej restauracji lub klubokawiarni, w przypadku przyjęcia na 100 osób konieczne stanie się wynajęcie sali bankietowej z cateringiem. Zadbaj o to, by charakter lokalu odpowiadał gościom – jeśli zapraszasz licznych reprezentantów starszego pokolenia sushi nie będzie zapewne dobrym pomysłem. Jeśli natomiast wśród gości będzie wiele młodych osób z nowoczesnym podejściem do życia – klubokawiarnia czy restauracja z kuchnią autorską okażą się strzałem w dziesiątkę.

 • Udogodnienia dla dzieci – komunia to uroczystość, w czasie której to dziecko jest najważniejsze. Dlatego w czasie przyjęcia powinno czuć się komfortowo. Wybierz  lokal, który oferuje specjalne menu dla najmłodszych, udostępnia miejsce do zabawy lub zatrudnia animatora.

 • Udogodnienia dla dorosłych gości – prawdopodobnie część gości przyjedzie samochodem, sprawdź więc, czy w okolicach lokalu będzie można bez problemu zaparkować i... bez skrępowania wyjść na papierosa.

Skorzystaj z Briefly, aby znaleźć lokal na komunię

 

Kiedy zarezerwować lokal na komunię?

Odpowiedniego lokalu warto poszukać dość wcześnie. Wielu rodziców rezerwuje wybrany lokal we wrześniu lub w październiku – jak tylko poznają termin uroczystości.

Jeszcze w marcu czy w kwietniu można wprawdzie znaleźć dostępne miejsca, jednak w większości restauracji, wyspecjalizowanych w organizacji komunii, już w styczniu brakuje wolnych terminów.  Nie odkładaj więc poszukiwań na ostatnią chwilę – im wcześniej zaczniesz przygotowania, tym będziesz mieć większe pole manewru.

Poproś o ofertę kilka lokali i porównaj menu, udogodnienia, ceny itd. Pomoże Ci w tym Briefly – wystarczy, że zaznaczysz swoje oczekiwania i obszar, a otrzymasz gotowe oferty od najlepiej dopasowanych restauracji i sal bankietowych, które mają jeszcze wolny termin.

 

Skorzystaj z Briefly, aby znaleźć lokal na komunię [bezpłatnie]

 

Cena za osobę – ile kosztuje zorganizowanie komunii?

Restauracje i inne lokale zazwyczaj podają ceny za osobę, ostateczny koszt przyjęcia zależy więc w dużym stopniu od liczby gości. Na całkowity koszt przyjęcia komunijnego wpływają także takie czynniki, jak:

 • rodzaj i liczba podawanych dań;

 • czas trwania przyjęcia;

 • czy lokal jest wynajęty na wyłączność;

 • dodatkowe atrakcje (jak animator dla dzieci itp.).

Cena za osobę w Warszawie zazwyczaj wynosi około 110-150 zł, choć można znaleźć oferty zarówno poniżej 90 zł, jak i za 180 zł lub więcej. Menu dla dzieci jest oczywiście tańsze – jego koszt waha się od 40 do 70 zł.

Koszt przyjęcia to jednak nie koniec. Przygotuj się, że w czasie przygotowań do komunii pojawi się temat składki na pamiątki dla dzieci oraz na dar dla kościoła. Nie bez znaczenia jest także cena zakupu stroju (alba – około 150 zł, sukienka lub garnitur – od około 300 zł) oraz prezentów.

 

Menu komunijne – co podać?

Wybór lokalu to  nie wszystko – warto zastanowić się, jakie dania powinny zagościć na stole. Restauracje mają zazwyczaj przygotowane gotowe propozycje menu na komunię, obejmujące:

 • przystawki (np. deska wędlin, deska serów);

 • zupę (rosół, flaki, żurek itp.);

 • danie główne (warto dać gościom do wyboru danie mięsne i wegetariańskie lub wegańskie);

 • deser (najczęściej kilka rodzajów ciast).

Ostateczne menu powinno uwzględniać Twoje sugestie. Jest to bardzo ważne, ponieważ wybierając potrawy, powinno się pamiętać o preferencjach żywieniowych gości – wegetarian, osób nietolerujących glutenu lub laktozy. Dziś przygotowywanie potraw z uwzględnieniem zasad poszczególnych diet jest na szczęście standardem – zwłaszcza w dobrych restauracjach. Goście na pewno docenią ten trud.

Upewnij się, czy w koszt obiadu komunijnego wliczone są napoje (woda, soki, kawa, herbata), czy też trzeba zapłacić za nie dodatkowo. Standardem jest również, że lokale do końcowego rachunku doliczają 10% za serwis (obsługę kelnerską).

Czy w czasie przyjęcia powinien być podawany alkohol - to częste pytanie. Wiele osób uważa, że komunia nie należy do uroczystości, na której odpowiednie jest spożywanie alkoholu (zwłaszcza mocnego) – w końcu to dzień poświęcony dziecku, a przyjęcie nie musi przerodzić się w huczną, zakrapianą imprezę. Można więc ograniczyć się do symbolicznej lampki wina do obiadu lub w ogóle zrezygnować z podawania alkoholu.

→ Dobrym rozwiązaniem, pomagającym nieco obniżyć koszty, a jednocześnie uniknąć uciążliwych i czasochłonnych przygotowań, jest:

 • zorganizowanie przyjęcia w domu, ale zamówienie cateringu z restauracji;

 • zorganizowanie w restauracji klasycznego dwudaniowego obiadu, a następnie zaproszenie gości do domu i poczęstowanie deserem, kawą i herbatą.

 

Komunia - o czym pamiętać?

 • Nie zostawiaj przygotowań na ostatnią chwilę – Twoje dziecko niemal przez cały rok szkolny będzie przygotowywać się duchowo do tego wydarzenia, Ty odpowiednio wcześnie zatroszcz się o oprawę uroczystości.

 • Komunia nie musi wyglądać jak małe wesele – z długą listą gości i wyrafinowanym menu. Charakter tej uroczystości jest bowiem inny i przyjęcie powinno być zorganizowane przede wszystkim tak, by zapewnić komfort dziecku.

 • Nie panikuj – nie musisz wszystkiego robić samodzielnie. Z pomocą przyjdą Ci profesjonaliści w restauracji, którzy mają ogromne doświadczenie w organizacji tego typu przyjęć.