Komunia w restauracji czy w domu? [zalety i wady]

Pierwsza Komunia to ważne przeżycie duchowe dla dziecka i rodziców oraz duże przedsięwzięcie organizacyjne. Jak zorganizować przyjęcie komunijne, by podkreślić rangę uroczystości, a jednocześnie pogodzić potrzeby dziecka i gości? Podpowiadamy!

Po przyjęciu sakramentu przychodzi czas na uroczysty obiad. Można zorganizować go w domu lub w wybranej wcześniej restauracji. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujemy, liczby planowanych gości, lokalizacji kościoła. Obie opcje mają swoje zalety.

Obiad w domu:

  • wiąże się z niższymi kosztami;

  • gwarantuje swobodniejszą atmosferę;

  • pozwala na dużą dowolność w komponowaniu menu.

Przyjęcie komunijne w restauracji:

  • umożliwia zaproszenie większej liczby gości;

  • pozwala oszczędzić dużo czasu i energii;

  • pozwala dokładnie zaplanować budżet, a tym samym uniknąć nieprzewidywalnych kosztów;

  • sprawia, że w czasie przyjęcia można w całości skupić się na dziecku i gościach;

  • gwarantuje najwyższą jakość serwowanych potraw.

Przy organizacji przyjęcia poza domem bardzo istotny będzie przede wszystkim odpowiedni wybór restauracji – zlokalizowanej w niedużej odległości od kościoła, serwującej smaczne i świeże dania oraz... mieszczącej się w zaplanowanym budżecie, a jednocześnie na tyle eleganckiej, by podkreślić charakter wydarzenia. W podjęciu tej decyzji pomoże Ci nasz serwis Briefly –  współpracujemy w Warszawie i Krakowie z setkami sprawdzonych restauracji. Wystarczy podać termin, lokalizację i określić wymagania, a oferty najlepiej dopasowanych restauracji trafią do Twojej skrzynki mailowej. Z góry masz pewność wolnego terminu i zakres kosztów.

Poszukiwanie restauracji należy zacząć odpowiednio wcześnie. Organizacja przyjęć komunijnych poza domem staje się bowiem coraz popularniejsza, a co za tym idzie – w kwietniu czy maju wybrany termin w wielu lokalach raczej na pewno będzie już zajęty. W dużych miastach trzeba zarezerwować restaurację nawet kilka miesięcy przed uroczystością.

Warto pamiętać również o tym, że podczas przyjęcia komunijnego najważniejsze powinno być dziecko i jego potrzeby. Emocje towarzyszące sakramentowi i piękne prezenty szybko bledną, jeśli pociecha spędzi cały dzień, nudząc się pośród dorosłych gości, z powagą dyskutujących o swoich sprawach. Dobrym rozwiązaniem będzie zapewnienie dziecku towarzystwa rówieśników lub – zwłaszcza, jeśli przyjęcie odbywa się w restauracji – zatrudnienie animatora.

Nie należy zapominać również, że uroczysty obiad to tylko dodatek – kluczowym elementem dnia powinna być uroczystość w kościele. Dlatego warto poświęcić czas nie tylko na zorganizowanie przyjęcia, ale również na pomóc dziecku w przygotowaniu się do tego ważnego dla niego dnia.