Wyjazd integracyjny, na który chce się jechać

Sodoma i Gomora, wstyd i burza na całe biuro, czyli… czas na kilka słów o wyjazdach integracyjnych. Co zrobić, by sytuacja nie wymknęła się spod kontroli? Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Jak zorganizować wyjazd, by pracownicy chcieli na niego jechać?

Wokół firmowych wyjazdów integracyjnych krążą liczne legendy, podsycane przez pełne entuzjazmu opowieści współpracowników oraz niezbyt ambitne produkcje filmowe. Co zatem dzieje się na tych słynnych wyjazdach integracyjnych? Google podpowiada, że… samo zło! Seks, zdrada, kłamstwa i kac to tylko część atrakcji, jakich można się spodziewać. Cóż – każdy ma taki wyjazd służbowy, na jaki sobie zasłużył.

Co więc zrobić, by po powrocie nie zmagać się z wyrzutami sumienia? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie w cichości serca. My podpowiadamy natomiast, jak zorganizować wyjazd integracyjny, by był jak najbardziej pożyteczny dla firmy i pracowników.

Czy wyjazd integracyjny jest obowiązkowy?

W odróżnieniu od delegacji wyjazd integracyjny nie powinien być traktowany jako podróż służbowa, a więc nie powinien być obowiązkowy. Pracownik może więc odmówić wzięcia w nim udziału bez narażania się na konsekwencje ze strony pracodawcy.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy wyjazd zostaje połączony z obowiązkowym szkoleniem (obowiązkowym, tzn. związanym z prawem pracy lub regulaminem firmy). W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje jednak… dodatkowy dzień wolny lub specjalny dodatek.

Mimo wszystko rzadko zdarza się, by udział w wyjeździe integracyjnym był traktowany jako polecenie służbowe. Jaki jest bowiem sens w integracji, w której pracownik uczestniczy nie z własnej chęci, lecz z przymusu?

Wyjazd integracyjny – strata czasu czy inwestycja?

Powodzenie wyjazdu integracyjnego w dużym stopniu zależy nie od budżetu czy pomysłu, lecz... od atmosfery w firmie. Jeśli pracownicy są skłóceni, nie dogadują się i nie mają motywacji, by zmienić ten stan – kilkudniowy wyjazd nie pomoże w rozładowaniu napięć. Kluczem do sukcesu jest praca u podstaw, a więc namierzenie i rozwiązanie problemu. Wyjazd integracyjny może wówczas posłużyć do wzmocnienia pozytywnego efektu zmian.

Pracownicy często sami wykazują chęć integrowania się – i to mimo, że spędzają ze sobą około 40 godzin tygodniowo. Chcą lepiej się poznać, dzielić się pasjami i poszerzać swoje horyzonty. Spotkania poza biurem często owocują… najlepszymi pomysłami!

Wyjazd integracyjny świetnie się sprawdza zwłaszcza, gdy firma zatrudnia wiele osób, które na co dzień nie mają okazji się poznać – pracują w innych działach lub nawet w innych placówkach. Taka forma integracji będzie dobrym pomysłem również wtedy, gdy przedsiębiorstwo szybko się rozwija i w krótkim czasie zatrudnia wiele nowych osób. Wyjazdowa impreza integracyjna daje im szansę, by lepiej poznać się w neutralnym środowisku, nawiązać koleżeńskie relacje i wypracować skuteczne modele komunikacji.

Przeczytaj więcej Integracja firmowa – po co, jak, ile kosztuje

Co więcej, wszelkie działania team buildingowe, a więc również wyjazdy integracyjne i gry zespołowe, w wyraźny sposób zwiększają zaangażowanie i lojalność zatrudnionych osób. Badania przeprowadzone przez RedBalloon/AltusQ pokazują, że firmy, których pracownicy deklarują przywiązanie do miejsca pracy osiągają nawet 10-krotnie lepsze wyniki sprzedażowe niż przedsiębiorstwa, które nie troszczą się o atmosferę w zespole! Firmy zdają sobie sprawę, że to pracownicy stanowią najważniejszą część ich kapitału. Warto więc w nich inwestować, m.in. poprzez organizowanie przemyślanych wyjazdów integracyjnych.

Miejsce na wyjazd integracyjny – jakie wybrać?

Gdzie wyjechać na integrację? Najlepiej, by wybrane miejsce znajdowało się w promieniu 150-200 km od firmy (dojazd nie powinien zająć więcej niż 2-3 godziny). Wyjazd trwa zazwyczaj 2-3 dni – dłuższa podróż oznacza zatem mniej czasu na realną integrację, ale także dłuższą rozłąkę z rodziną w weekend (bo wyjazdy integracyjne niemal zawsze zahaczają o wolne dni).

Miejscem docelowym nie musi być wcale luksusowy hotel. Wręcz przeciwnie – błogosławieństwem może okazać się wyjazd za miasto. Duże metropolie często działają bowiem przytłaczająco. Szybkie tempo życia, hałas, zanieczyszczone powietrze – wszystko to podnosi poziom stresu i negatywnie wpływa na stan organizmu. Nawet jednodniowa zmiana otoczenia na spokojniejsze może przynieść pozytywne efekty, pozwoli wyciszyć się i zregenerować.

Dokąd zatem jechać?

 • Z Warszawy – doskonałym pomysłem może okazać się wyjazd integracyjny na Mazury (Mrągowo, Pasym itp.). Spokojna okolica, piękna przyroda i dostęp do wody to gwarancja świetnej zabawy (komu nie marzy się rejs po jeziorze?). Alternatywą dla Mazur będzie Pojezierze Gostynińskie lub okolice Zalewu Zegrzyńskiego (opcja na wyjazd integracyjny blisko Warszawy).

 • Z Poznania – warto odbyć historyczną podróż do pięknego Gniezna lub pokusić się o odpoczynek w jednym z miast Pojezierza Drawskiego (Drawsko Pomorskie, Szczecinek, Czaplinek).

 • Z Krakowa – tylko kilkadziesiąt kilometrów dzieli Kraków od malowniczych polskich gór. Warto to wykorzystać i zorganizować prawdziwą góralską imprezę integracyjną – z suto zastawionym stołem i żywiołowymi przyśpiewkami. Pracownicy o nieco spokojniejszym temperamencie docenią natomiast pobyt w uzdrowisku – Krynicy-Zdrój lub Szczawnicy.

 • Z Wrocławia – to doskonała baza wypadowa do górskich miejscowości, takich jak Karpacz czy Kłodzko. Interesującą destynacją okaże się również Wałbrzych z jednym z najpiękniejszych w Polsce zamków.

 • Z Lublina – lubelszczyzna obfituje w niezwykle atrakcyjne lokalizacje na wyjazd integracyjny, takie jak Kazimierz Dolny czy uzdrowiskowy Nałęczów. Okolice sprzyjają niespiesznym spacerom i grom terenowym.

Należy pamiętać także o zorganizowaniu pracownikom dojazdu wspólnym autokarem, a jednocześnie – o umożliwieniu im dojazdu we własnym zakresie. Dzięki temu będą mogli bardziej elastycznie dysponować swoim czasem i samemu wybrać porę powrotu z integracji.

7 pomysłów na firmowy wyjazd integracyjny

Wyjazd integracyjny nie musi ograniczać się do zwiedzania miasta czy organizacji mocno zakrapianej imprezy poprzedzonej grami terenowymi. Warto wzbogacić go np. o:

 1. Wolontariat – to doskonała okazja, by zrobić coś dobrego, a jednocześnie zjednoczyć zespół wokół ważnej idei (relacje zawiązują się szybciej, gdy grupa ma wspólny cel). Wolontariat może przyjmować formę zbiórki pieniędzy, pomocy w schronisku dla zwierząt czy wspólnego sadzenia drzew.

 2. Spływ kajakowy – tego typu atrakcja zapewni uczestnikom zastrzyk adrenaliny, a jednocześnie nauczy ich współpracować w trudnych warunkach. Dostarczy jednocześnie niezapomnianych wrażeń!

 3. Zabawę w Escape Roomie – to kolejne zadanie, które wymaga współpracy. Tylko w ten sposób uczestnikom uda się rozwiązać zagadki i wydostać się z zamkniętego pokoju/ pomieszczenia. Zorientowanie na cel sprawi, że zespół szybko zjednoczy się w poszukiwaniu kolejnych wskazówek.

 4. Wyjście na koncert lub na mecz – atrakcja na wyjeździe integracyjnym nie musi wiązać się z wyzwaniem czy adrenaliną. Czasem wystarczy po prostu wspólnie miło spędzić czas.

 5. Merytoryczne szkolenie – będzie stanowić dodatkową zachętę do udziału w wyjeździe, a jednocześnie realnie podniesie kompetencje uczestników. W zróżnicowanych zawodowo grupach najlepiej zorganizować szkolenie z kompetencji miękkich – zarządzania czasem, delegowania obowiązków itp.

 6. Warsztaty – mogą to być zarówno lekcje gotowania, malowania, jak i… nauka improwizacji teatralnej. Ważne, by pracownicy wspólnie nauczyli się czegoś zupełnie nowego i niezwiązanego z ich obowiązkami zawodowymi.

 7. Karaoke – zapewne nie wszyscy lubią i potrafią śpiewać, jednak w grupie na pewno łatwiej im będzie zdobyć się na odwagę. Dzięki karaoke pracownicy nabiorą nieco zdrowego dystansu do samych siebie.