Dla lokali
Określ potrzeby Odpowiedz na kilka pytań na jakim miejscu Ci zależy.
Otrzymasz oferty Otrzymasz propozycje z atrakcyjnych lokali, które spełniają twoje oczekiwania.
Wybierz miejsce Porównaj oferty, skontaktuj się z lokalami i wybierz propozycję, która Ci najbardziej odpowiada.

Obiad dla grupy w Zielonej Górze - ważne wskazówki

Czym się kierować przy wyborze lokalu?

Lokalizacja - sprawdź, czy lokal znajduje się wystarczająco blisko trasy wycieczki, by optymalnie wykorzystać czas w Zielonej Górze.

Udogodnienia - jeśli na obiad chcecie dojechać autokarem, upewnij się, czy w pobliżu jest odpowiedni parking. Jeśli w grupie są osoby z niepełnosprawnościami lub starsze, to warto zarezerwować obiad w sali na parterze dostępnej bez konieczności pokonywania schodów.

Menu - zbierz informacje od członków grupy na temat preferencji dotyczących posiłków (np. alergie pokarmowe, dania bezmięsne). Pamiętaj również o dostosowaniu menu do wieku uczestników. Większość restauracji bez problemu zapewni, poza standardowymi zestawami, zarówno dania wegetariańskie, jak i menu dziecięce.

Cena - przy kalkulacji budżetu poproś o koszt posiłku za osobę (zazwyczaj od 15 do 50 zł). Ale dopytaj również o ewentualne dodatkowe koszty - np. opłata za serwis kelnerski wynosi zwykle 10 proc. od całej wartości zamówienia. Część lokali oferuje bezpłatną degustację dań dla przewodników i bonusy dla organizatorów wycieczek.

Gdzie zamówić posiłek dla grupy w Zielonej Górze?

W Zielonej Górze działa ponad 300 restauracji, więc wybór jest duży. Wiele lokali nastawionych na obsługę grup zorganizowanych oferuje specjalne pakiety obiadowe w przystępnych cenach. Dlatego decyzja w jakim lokalu zamówić obiad dla wycieczki klasowej lub grupy firmowej zależy zazwyczaj od planu zwiedzania danego dnia.

Starówka

Podróż po Winnym Grodzie rozpoczynamy od miejskiej starówki. Jej wiek nie należy do najbardziej okazałych, większość budowli pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Jest to spowodowane licznymi pożarami, które trawiły miasto głównie w XVII wieku. Zdecydowanie najbardziej reprezentatywnym miejscem w tej części miasta jest Stary Rynek, wraz ze znajdującym się na jego środku ratuszem, który pierwotnie powstał już w XV wieku. Ponadto szczególną uwagę przyjezdnych wzbudzają jeszcze dwa kościoły - Matki Bożej Częstochowskiej oraz św. Jadwigi. Pierwszy to były kościół ewangelicki oraz dzisiaj obok wieży ratusza najbardziej charakterystyczny element rynku. Konkatedra św. Jadwigi jest z kolei najstarszą budowlą w mieście, powstałą już w XIII wieku. Warto również przejść się ulicą Żeromskiego, która ciągnie się od rynku w kierunku północno-wschodnim, na jej drugim końcu znajdziemy jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Zielonej Górze, rzeźbę Bachusa.

Stare Miasto to część Zielonej Góry o zdecydowanie najbogatszej ofercie kulinarnej. Znajdziemy tutaj liczne lokale serwujące zarówno kuchnię regionalną, jak również śródziemnomorską, amerykańską, czy azjatycką. Oprócz tego Stary Rynek i jego najbliższe otoczenie, będzie idealnym miejscem na kawę w małej klimatycznej kawiarence w sąsiedztwie zabytkowych kamieniczek. W celu organizacji obiadu dla grupy w tej części miasta, należy jednak koniecznie dokonać wcześniejszej rezerwacji.

Palmiarnia i Park Winny

Ze starówki zaledwie kilkaset metrów dzieli nas od wizytówki Zielonej Góry, a zarazem jej najpiękniejszej części, czyli Parku Winnego i Palmiarni, która znajduje się na szczycie wzgórza, na którym park jest usytuowany. Atrakcją parku jest wieża widokowa, gdzie możemy oglądać gatunki ptaków zamieszkujące korony tutejszych drzew. W dodatku sam park pełni również funkcję wzgórza winnego, szczególnie warto przybyć tutaj w pierwszej połowie września, gdy kiście winogron dojrzewają, a w Zielonej Górze odbywa się Winobranie. Ta coroczna, 9-dniowa impreza kulturalna przyciąga rzesze turystów, w mieście mają wówczas miejsce liczne koncerty i jarmarki. Bez względu na porę roku, w której odwiedzamy miasto, każdy turysta powinien odwiedzić wcześniej wspomnianą Palmiarnię. Jej historia sięga 1956 roku, gdy w Domu Winiarza dobudowano niewielką szklarnię. Początkowo hodowano tutaj rośliny doniczkowe, a z czasem zastąpiły je palmy kokosowe, kakaowce, a także największy w Polsce daktylowiec. Od momentu powstania Palmiarnia została rozbudowana 5 razy, w środku panuje wilgoć i duszność, jednak warto tam wejść, chociażby dla pięknego widoku miasta, który rozpościera się z okien budynku.

Jeżeli zastanawiacie się gdzie zjeść w pobliżu Parku i Palmiarni, to przychodzimy do Was z odpowiedzią. Tereny wokół parku należą również do zielonych, jednak nie brak tutaj licznych restauracji. Musimy pamiętać, że jesteśmy wciąż bardzo blisko starówki, gdzie wybór lokali jest zdecydowanie największy. Jeśli ktoś ceni sobie restauracje znajdujące się w wyjątkowym położeniu, z pięknym widokiem na panoramę miasta, to lokal znajdujący się w Palmiarni będzie miejscem, które zdecydowanie spełnia jego oczekiwania. Musimy mieć na uwadze jednak fakt, że ceny tutaj będą nieco wyższe niż w innych restauracjach w mieście.

Centrum Nauki Keplera

U progu starówki znajduje się jeszcze jeden, bardzo ciekawy obiekt, do którego zdecydowanie warto zajrzeć. Jest to Centrum Nauki Keplera, jedyne takie w zachodniej Polsce, które propaguje nauki ścisłe i przyrodnicze. Na Centrum składają się dwa budynki - Planetarium Wenus i Centrum Przyrodnicze. Patronem instytucji jest Johannes Kepler, wybitny niemiecki matematyk, astronom i astrolog, oraz jedna z czołowych postaci rewolucji naukowej XVII wieku. Naukowiec przez część swojego życia zamieszkiwał w Żaganiu, który jest tylko kilkadziesiąt kilometrów oddalony od Zielonej Góry. Tutejsze Planetarium należy do jednych z najnowocześniejszych w kraju, jego wyjątkowość polega na zastosowaniu ruchomej kopuły, która może zmienić kąt nachylenia względem widzów w trakcie pokazu. Jedynie 3 planetaria na świecie posiadają taką funkcję. Centrum Nauki Keplera jest z pewnością miejscem niezwykłym, warto tutaj zajrzeć tym bardziej z powodu przestępnych cen biletów.

Szlakiem Bachusików

Spacerując po Zielonej Górze możemy zobaczyć jeszcze jedną atrakcję - 43 małe Bachusiki. Figurki rozsiane są po całym mieście i jedynie najwytrwalsi i najbardziej spostrzegawczy turyści są w stanie znaleźć wszystkie podobizny greckiego boga płodności i wina. Pomysł narodził się w 2010 roku, przy okazji prac rewitalizacyjnych miasta. Wiek Bachusików ciężko określić, jeden wygląda na 20 lat, a inny na ponad 80, pomocna w ich poszukiwaniach jest mapa, którą możemy otrzymać w punkcie informacji turystycznej znajdującym się na rynku. Figurki oprócz przypominania o winnej tradycji Zielonej Góry, mają również wywoływać uśmiech na twarzach turystów. Do faworytów najzabawniejszych ze wszystkich miniaturowych bogów wina należą: Informatikus Ekonomikus, Makusynus Cudakus Wspaniały, Pędzibeczek czy Winolubikus.

Muzeum Dawnych Tortur

Dla wszystkich znudzonych wystawami muzealnymi, które opisują historie skomplikowanych dziejów Polski z pewnością "ciekawą" odskocznią będzie zielonogórskie Muzeum Dawnych Tortur. Instytucja znajdująca się w podziemiach Muzeum Ziemi Lubuskiej(jest to również obiekt, który warto zwiedzić) przy alei Niepodległości, przyciąga całe rzesze turystów zainteresowanych rodzajami kar stosowanymi w średniowieczu na ziemi lubuskiej. Szczególne miejsce muzealnej wystawy poświęcono historii tortur w Zielonej Górze, gdzie w XVII wieku odbywały się procesy czarownic. Wśród prezentowanych elementów znalazły się takie eksponaty jak kamienie hańbiące, czy księga protokołów ze wspomnianych procesów.

Cena posiłków dla grup w Zielonej Górze

Po wybraniu idealnej lokalizacji, kolejnym krokiem jest określenie budżetu na posiłki. Zielona Góra oferuje całkiem szeroki wybór lokali gastronomicznych, dlatego odpowiednią restaurację, znajdzie zarówno duża wycieczka szkolna, jak i mniejsza grupa firmowa.

Śniadanie

Często w formie szwedzkiego stołu, co z pewnością przypadnie do gustu lubiącym duże porcje i przystępne ceny. Decydując się na bufet można liczyć na naprawdę niskie ceny - od 15 do 25 zł za osobę.

Obiad (obiadokolacja)

Ile należy zapłacić za obiad dla grupy w Kielcach? W zależności od menu cena za zestaw wynosi od 15 do 50 zł za osobę. Droższe zestawy, oprócz zupy i drugiego dania, obejmują także deser i napoje. Obiadokolacje serwowane są w różnej formie. Uczestnicy mogą wybrać gorące danie lub bufet.

Część restauracji przygotowuje również zestawy przekąsek na wynos w cenie kilkunastu złotych. Zwykle obejmują one owoce, kanapki, słodycze i napoje.

Na co zwrócić uwagę przy kalkulacji kosztów?

Ostateczne ceny posiłków często uzależnione są od liczby osób w grupie (im więcej osób, tym niższe ceny za osobę). Co ważne, niektóre restauracje przygotowują bezpłatną degustację dań dla przewodników. A niektóre lokale mają też specjalne bonusy dla organizatorów wycieczek.

Restauracje nastawione na grupy turystyczne, przykładają wagę zarówno do punktualności i szybkości przyrządzanych potraw, jak i świeżości dań, miłej obsługi kelnerskiej oraz indywidualnych potrzeb gości.

Menu dla grupy zorganizowanej

Kuchnia lubuska nie ma tak długich tradycji jak śląska czy wielkopolska, jednak z pewnością nie jest od nich gorsza. Tutejsze potrawy to unikalne połączenie kuchni kresowej, Podlasia, oraz Wielkopolski, ponieważ to właśnie z tych regionów przybywali ludzie na ziemie odzyskane po II Wojnie Światowej. Kucharki tworząc nową kuchnię czerpały nie tylko z tego co nauczyły się na wschodzie, ale również z zasobów ziemi lubuskiej - pysznych ryb, warzyw, owoców czy miodów. Oto przykładowe menu kuchni lubuskiej:

Śniadanie

Opcja I:

Kanapki z pastą rybną z jajkiem i ogórkiem, oraz omlet ze szpinakiem, kawa, herbata, sok, woda

Opcja II:

Stół szwedzki: pieczywo, sery, wędliny, dżemy, płatki śniadaniowe, płatki owsiane, mleko, jajecznica, parówki, warzywa, owoce, kawa, herbata, sok jabłkowy, woda.

Obiad

Zestaw I

Zupa: Niebecz z kapustą - regionalna zupa z kapusty kiszonej, mięsa i ziemniaków.

Drugie danie: Gołąbki na liściach winogronowych

Deser: Brownie z malinami

Napoje: Woda lub sok, wino białe lub czerwone

Zestaw II

Zupa: Węgorz parowany po rybacku - regionalna zupa rybna z węgorza.

Drugie danie: Pierożki drożdżowe z fasolą

Deser: Szarlotka na bazie renety landsberskiej - regionalnej odmiany jabłek wyhodowanych w Gorzowie Wielkopolskim.

Napoje: Woda lub sok, kawa lub herbata

Obiadokolacja

Zestaw I:

Danie ciepłe: Pierogi z kaszą gryczaną i twarogiem

Deser: Beza z malinami

Napoje: Woda lub sok, wino białe lub czerwone

Zestaw II:

Danie ciepłe: Lubuska kaczka faszerowana

Deser: Tiramisu

Napoje: Woda lub sok, kawa lub herbata

Zestaw na wynos

Zestaw I: Ciabatta z serem, szpinakiem, pomidorami i szynką parmeńską, mieszanka studencka, jabłko, jogurt pitny, baton musli, woda lub sok

Zestaw II: Kanapka z guacamole, papryką i cebulą, mini kabanosy, baton czekoladowy, jogurt owocowy, banan, woda lub sok

Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek, przeczytaj popularne poradniki na naszym blogu.