Ile kosztuje pierwsza komunia w Polsce?

Komunia to niezmiennie, oprócz ślubów, najpopularniejsza uroczystość rodzinna w Polsce. I wcale nie najtańsza - koszt przyjęcia komunijnego dla 25 osób organizowanego w restauracji oscyluje w 2023 roku w granicach 5 000 zł - wynika z danych Briefly, wyszukiwarki i platformy do rezerwacji lokali na przyjęcia okolicznościowe i imprezy firmowe.

  • W Polsce średni koszt przyjęcia komunijnego w restauracji lub sali bankietowej wynosi 195 zł za osobę dorosłą.
  • Najwięcej na organizację komunii planują wydać rodzice z Warszawy, Katowic i Krakowa.
  • Średnia liczba gości na przyjęciu komunijnym w Polsce to 24 osoby.
  • Najwięcej gości zapraszają rodziny z województwa łódzkiego i lubelskiego (średnio 26 osób).

 

 

W dużych miastach sporadycznie można znaleźć lokale, gdzie ceny zaczynają się od 150 zł za osobę. W mniejszych miejscowościach wyjściowe stawki bywają nawet wyższe, w związku z mniejszą dostępnością lokali. W restauracjach hotelowych oraz w lokalach z dużym terenem zielonym cena za osobę sięga nawet 400 zł, zakładając przyjęcie całodzienne z dodatkowymi atrakcjami dla dzieci.

Eksperci portalu Briefly przeanalizowali także koszt przyjęć komunijnych z podziałem na województwa i największe miasta. I tak - najwięcej wydadzą rodzice na Mazowszu i na Śląsku. Średnio muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 220 zł za osobę, przy czym w samej Warszawie będzie to 230 zł, a w innych miejscowościach 200 zł.

Nieco mniej wydadzą rodzice dzieci pierwszokomunijnych w województwie małopolskim (212 zł). Najniższe ceny oferują lokale z województw warmińsko-mazurskiego (159 zł za osobę), podlaskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego (prawie 170 zł).

 

Jakie rodzaje wydatków czekają na rodziców organizujących komunię?

Przyjęcie komunijne to największy, ale nie jedyny wydatek rodziców dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej. W przypadku tej uroczystości możemy wyróżnić pięć kategorii kosztów:

1. przyjęcie dla ok. 20-25 osób

2. strój komunijny tj. zazwyczaj biała alba i buty

3. wydatki kościelne:

  • dewocjonalia dla dziecka: modlitewnik, różaniec, medalik
  • usługi: ofiara dla księdza (lub tzw. “dar ołtarza”), wynagrodzenie organisty, sprzątanie, kwiaty jako dekoracja kościoła
  • grupowy fotograf w kościele

4. usługi dodatkowe dla dziecka i najbliższej rodziny

  • fryzjer & usługi beauty
  • rodzinna sesja fotograficzna

5. prezenty

 

 

Przyjęcie komunijne to największy, ale niejedyny wydatek rodziców dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej. Koszt stroju dla dziewczynki waha się średnio od 500 zł (alba, buty i dodatki) do 1000 zł za sukienkę komunijną, buty i dodatki. Strój dla chłopców to mniejszy wydatek i wynosi zwykle od 400 zł (alba, buty) do 600 zł (garnitur, koszula, buty).

W czasie przygotowań do komunii pojawia się także składka na dewocjonalia dla dzieci (książeczka, różaniec, łańcuszek) w wysokości około 200 zł. Przed uroczystością rodzice dzieci pierwszokomunijnych składają się również na tzw. oprawę kościoła (sprzątanie, kwiaty, organista) - to dodatkowy koszt w wysokości średnio 200 zł. Rodzice zwykle dzielą między sobą także wynagrodzenia dla fotografa i ewentualnie kamerzysty.

 

Jak ograniczyć koszty organizacji komunii?

- Pół żartem, pół serio najlepsza odpowiedź, to… odpuścić prezenty, licząc w tym aspekcie na gości. A tak bardziej na poważnie, jeśli pominiemy prezenty, to większość wydatków komunijnych stanowi organizacja obiadu dla gości, dlatego warto rozsądnie zaplanować przyjęcie niezależnie gdzie będzie organizowane - w restauracji czy w domu - komentuje Tomasz Szczęśniak, prezes Briefly.

W związku z szalejącą inflacją pierwsza myśl rodziców pierwszokomunijnych szukających oszczędności zazwyczaj brzmi: “zorganizujmy przyjęcie w domu lub mieszkaniu”. Jednak, gdy się bliżej przyjrzymy temu pomysłowi, to już nie jest tak kolorowo. Jest to bowiem spore wyzwanie czasowe i logistyczne. Dlaczego? 

Średnio na przyjęcie komunijne Polacy zapraszają 20-25 osób, w tym ok. 5 dzieci. Ograniczenie liczby gości może być trudne, bo to często pierwsza większa rodzinna impreza od 10 lat, tj. chrzcin lub pierwszych urodzin dziecka.

- Gdy dodatkowo zaczniemy sporządzać listę produktów do przygotowania obiadu i deseru, uświadomimy sobie ich ceny w sklepach i dodamy do tego kilkanaście godzin “przy garach”, to zaczyna się odechciewać - dodaje ekspert Briefly.

Jeśli ktoś dysponuje odpowiednią przestrzenią w domu lub mieszkaniu, to dobrym rozwiązaniem, pomagającym nieco obniżyć koszty, a jednocześnie uniknąć uciążliwych i czasochłonnych przygotowań, jest zamówienie cateringu z restauracji. Wówczas możemy liczyć na koszt rzędu 100-120 zł od osoby za dwudaniowy obiad z przystawkami. Deser będziemy musieli zorganizować i opłacić dodatkowo.

W przypadku zamawiania cateringu należy pamiętać, aby z minimum kilkutygodniowym wyprzedzeniem zarezerwować posiłki.

 

Przyjęcie w restauracji

Rezerwacji lokalu na komunię rodzice dokonują zazwyczaj na jesieni roku poprzedzającego uroczystość. A czy jest wogóle szansa na obniżenie kosztów w przypadku organizacji przyjęcia w lokalu? Jak najbardziej.

Na całkowity koszt przyjęcia komunijnego w restauracji wpływają takie czynniki jak: liczba gości rodzaj i liczba podawanych dań, czas trwania przyjęcia (najczęściej trwa 4-6 godzin), czy lokal jest wynajęty na wyłączność oraz czy należy doliczyć opłaty za dodatkowe atrakcje (jak np. animatorka dla dzieci, specjalne dmuchane place zabaw).

Warto pamiętać, że lokale oferując swoje usługi zakładają określony przychód na godzinę ze stolika lub sali. - Standardowo przyjęcie z okazji komunii trwa 3-4 godziny. Zatem, jeśli zdecydujemy się na krótszą, max 2-godzinną wersję z ograniczonym menu i bez sali na wyłączność, to możemy liczyć na niższą cenę - radzi Tomasz Szczęśniak z Briefly.

Co zrobić z zaoszczędzonym czasem? Zamiast deseru możemy zabrać gości na spacer do parku i na plac zabaw lub zaprosić do mieszkania na kawę i ciastko.

 

Ile kosztuje komunia w Warszawie?

W województwie mazowieckim średni budżet przyjęcia komunijnego wynosi 225 zł za osobę, przy czym ceny istotnie zawyża sama Warszawa, gdzie koszt obiadu komunijnego w restauracji wynosi ponad 230 zł. W miejscowościach pozawarszawskich cena spada poniżej 200 zł za talerzyk.

Przyjęcie komunijne w Krakowie

Średni budżet przyjęcia komunijnego w Krakowie, jak i w całej Małopolsce wynosi ok. 210 zł za osobę. Co ciekawe, mieszkańcy Małopolski rozpoczynają planowanie przyjęcia komunijnego i rezerwacji restauracji najwcześniej, nawet 2-3 lata przed uroczystością - wynika z danych portalu Briefly.

Ceny komunii w restauracji w Łodzi

W Łodzi rodzice organizujący przyjęcie komunijne w restauracji najczęściej deklarują budżet w wysokości 5000 zł. Średni koszt przyjęcia na osobę wynosi 195 zł, choć zdarzają się lokale oferujące swoje usługi za ponad 300 zł.

Obiady komunijne w Katowicach

W aglomeracji śląskiej przyjęcia komunijne są jednymi z najdroższych w Polsce - średni koszt za osobę wynosi 220 zł.

Organizacja pierwszej komunii w restauracjach Trójmiasta

Wyceny przyjęć komunijnych w województwie pomorskim oscylują najczęściej w granicach 180 zł za osobę. W Gdańsku, Sopocie i Gdyni ceny wahają się od 150 zł do 250 zł w zależności od menu.

Przyjęcia komunijne w Poznaniu

W Wielkopolsce średni budżet przyjęcia komunijnego, zorganizowanego za pośrednictwem portalu Briefly, to koszt rzędu 205 zł za osobę, zaś w samym Poznaniu niewiele więcej, bo 210 zł za osobę.

Ile kosztuje komunia we Wrocławiu?

196 zł za osobę - tyle wydadzą średnio rodzice dzieci pierwszokomunijnych w województwie dolnośląskim.