Ile kosztuje pierwsza komunia w Polsce?

Komunia to obecnie, oprócz ślubów, najpopularniejsza uroczystość rodzinna w Polsce. I wcale nie najtańsza - koszt przyjęcia komunijnego na 25 osób organizowanego w restauracji oscyluje w granicach 3500 zł. Najwięcej na organizację komunii planują wydać rodzice z Warszawy, Katowic i Krakowa - wynika z danych Briefly, serwisu ułatwiającego organizowanie imprez okolicznościowych i firmowych.

Średnia liczba gości na przyjęciu komunijnym w Polsce to 24 osoby. Najwięcej gości zapraszają rodziny z województwa łódzkiego (średnio 27 osób) i lubelskiego (26 osób), a najmniej z województwa małopolskiego i podlaskiego (21 osób) - wynika z danych serwisu Briefly.

Biorąc pod uwagę fakt, że restauracje i inne lokale organizujące przyjęcia najczęściej podają ceny za osobę, ostateczny koszt przyjęcia zależy głównie od liczby zaproszonych gości.

W skali kraju średnie minimalne wyceny restauracji i sal bankietowych na przyjęcia komunijne wynoszą 123 zł za osobę. W dużych miastach sporadycznie można znaleźć lokale, gdzie ceny zaczynają się od 80 zł za osobę. W mniejszych miejscowościach wyjściowe stawki bywają nawet wyższe, w związku z mniejszą dostępnością lokali. W restauracjach hotelowych oraz w lokalach z dużym terenem zielonym cena za osobę sięga nawet 250 zł.

Eksperci serwisu Briefly przeanalizowali także koszt przyjęć komunijnych z podziałem na województwa i największe miasta. I tak - najwięcej wydadzą rodzice na Mazowszu. Średnio muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 151 zł za osobę, przy czym w samej Warszawie będzie to 160 zł, a w innych miejscowościach 138 zł.

Nieco mniej wydadzą rodzice dzieci pierwszokomunijnych w województwie śląskim (147 zł za osobę) i małopolskim (141 zł). Najniższe ceny oferują lokale z województw warmińsko-mazurskiego (102 zł za osobę), lubuskiego i zachodniopomorskiego (103 zł).

Na całkowity koszt przyjęcia komunijnego w restauracji wpływają także takie czynniki, jak rodzaj i liczba podawanych dań, czas trwania przyjęcia (najczęściej trwa 4-6 godzin), czy lokal jest wynajęty na wyłączność oraz czy należy doliczyć opłaty za dodatkowe atrakcje (jak np. animatorka dla dzieci).

Przyjęcie komunijne to największy, ale nie jedyny wydatek rodziców dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej. Koszt stroju dla dziewczynki waha się średnio od 250 zł (alba, buty i dodatki) do 600 zł za sukienkę komunijną, buty i dodatki. Strój dla chłopców to mniejszy wydatek i wynosi zwykle od 200 zł (alba, buty) do 400 zł (garnitur, koszula, buty).

W czasie przygotowań do komunii pojawia się także składka na dewocjonalia dla dzieci (książeczka, różaniec, łańcuszek) w wysokości około 150 zł. Przed uroczystością rodzice dzieci pierwszokomunijnych składają się również na tzw. oprawę kościoła (sprzątanie, kwiaty, organista) - to dodatkowy koszt w wysokości średnio 150 zł. Rodzice zwykle dzielą między sobą także wynagrodzenia dla fotografa i ewentualnie kamerzysty.

Ile kosztuje komunia w Warszawie?

W województwie mazowieckim średni budżet przyjęcia komunijnego wynosi 3850 zł, przy czym ceny istotnie zawyża sama Warszawa, gdzie koszt obiadu komunijnego w restauracji wynosi ponad 3900 zł. W miejscowościach pozawarszawskich cena spada do około 3450 zł.

Przyjęcie komunijne w Krakowie

Średni budżet przyjęcia komunijnego w Krakowie, jak i w całej Małopolsce wynosi 3090 zł. Co ciekawe, mieszkańcy Małopolski zapraszają najmniejsza liczbę gości na komunię - wynika z danych serwisu Briefly.

Ceny komunii w restauracji w Łodzi

W Łodzi rodzice organizujący przyjęcie komunijne w restauracji najczęściej deklarują budżet w wysokości 3500 zł. Średni koszt przyjęcia na osobę wynosi 133 zł, choć zdarzają się lokale oferujące swoje usługi za ponad 250 zł.

Obiady komunijne w Katowicach

W województwie śląskim średnia cena przyjęć komunijnych wynosi 3780 zł, ale w samych Katowicach jest nieco drożej, bo około 3900 zł.

Organizacja pierwszej komunii w restauracjach Trójmiasta

Wyceny przyjęć komunijnych w województwie pomorskim oscylują najczęściej w granicach 122 zł za osobę, choć można znaleźć i lokale, które oferują obiady komunijne od 100 zł za osobę.

Przyjęcia komunijne w Poznaniu

W Wielkopolsce średni budżet przyjęcia komunijnego, zorganizowanego za pośrednictwem serwisu Briefly, to koszt rzędu 3700 zł, zaś w samym Poznaniu niewiele więcej, bo 3770 zł.

Ile kosztuje komunia we Wrocławiu?

3440 zł - tyle wydadzą średnio rodzice dzieci pierwszokomunijnych w województwie dolnośląskim.