Wesele czy obiad ślubny? Za co zapłacicie w lokalu [porównanie]

Trzy najważniejsze decyzje przy planowaniu przyjęcia po ślubie to: budżet, lista gości i miejsce imprezy. Powinny być one rozważane dokładnie w tej kolejności!

Biała suknia, huczna impreza do białego rana, suto zastawiony stół i nieco zawstydzające zabawy oczepinowe – tak zwykle wyglądają polskie wesela. Coraz popularniejsze – zwłaszcza w dużych miastach oraz wśród par, które nie przywiązują dużej wagi do tradycji – stają się skromne, ale eleganckie obiady ślubne.

Z naszego poradnika dowiecie się:

 • Od czego zacząć wybór lokalu na wesele lub restauracji na obiad ślubny?
 • Na jakie szczegóły przy wyborze lokalu zwrócić uwagę?
 • O co zapytać w czasie ustalania i negocjowania ceny?
 • Za co trzeba będzie dodatkowo zapłacić?
 • Od czego zależy ostateczny koszt imprezy?

 

Lokal na wesele lub obiad ślubny – od czego zacząć wybór?

Zacznijcie od ustalenia, jak długo chcecie się bawić lub świętować.

Klasyczne wesele zazwyczaj odbywa się w sali bankietowej w hotelu lub w samodzielnym domu weselnym (dysponującym często kilkoma pokojami dla nowożeńców i ich gości). Trwa od 8 do 12 godzin i kończy się nad ranem – około godziny 6. Towarzyszą mu liczne utrwalone przez tradycję symboliczne gesty, takie jak powitanie chlebem i solą, pierwszy taniec czy oczepiny o północy.

Uroczysty obiad ślubny organizowany jest najczęściej w restauracji (lub – gdy młodej parze zależy na nieformalnej atmosferze – nawet w klubokawiarni) i trwa zazwyczaj 4-6 godzin. Kończy się, gdy goście najedzą się i porozmawiają (najczęściej przed północą). W trakcie obiadu nowożeńcy i goście raczej nie biorą udziału w zabawach oczepinowych i nie tańczą (choć tu oczywiście zdarzają się wyjątki, jeśli humory dopisują, a warunki w restauracji pozwalają na wygospodarowanie przestrzeni na parkiet).

Jeśli gości jest na tyle dużo, że zapełnią cały lokal – z reguły zostaje on wynajęty na wyłączność. W innym przypadku weselnicy są traktowani jak jedni z gości restauracji i zasiadają po prostu przy zarezerwowanych stolikach.

Wskazówka! Wiele restauracji ma specjalnie wygospodarowaną, odosobnioną przestrzeń na niewielkie imprezy zamknięte. Może to być zamknięta sala na wyłączność, albo odgrodzona ściankami dodatkowa przestrzeń.

 

Koszt wesela za osobę

goście-weselni

Cena za wesele w sali bankietowej waha się od 150 do nawet 400 zł za osobę. W przypadku przyjęcia ślubnego w restauracji koszt za osobę jest niższy – z reguły od 60 do 200 zł. Na ostateczny koszt wpływa m.in. lokalizacja i renoma obiektu, liczba i rodzaj potraw, użyte składniki. 

Wesele na 150 osób w sali bankietowej pod Warszawą zorganizujemy za ok. 40 tys. zł. Za obiad ślubny na 50 osób w dobrej restauracji w Warszawie zapłacimy ok. 10 tys zł.

Na weselu standardowe menu obejmuje obiad - tj. przystawka, zupa, drugie danie, deser - oraz dodatkowe 2-3 ciepłe dania, serwowane co około 3 godziny. Cały czas dostępne są patery z ciastami i owocami, misy z przekąskami oraz napoje bezalkoholowe (uwaga! nie zawsze są wliczone w koszt tzw. talerzyka). Często pojawia się również dodatkowo tzw. stół wiejski z tradycyjnymi wędlinami, smalcem itp. Koszt tzw. talerzyka - czyli menu za osobę - może być niższy, jeśli zdecydujemy się na menu sezonowe, tj. z wykorzystaniem owoców i warzyw, które w danym momencie są łatwo dostępne, a co za tym idzie są po prostu tańsze.

Na obiedzie ślubnym kelnerzy serwują przystawki, dwudaniowy obiad i deser. Do posiłku podają przede wszystkim wino i napoje bezalkoholowe. Warto zapytać restaurację, jaka jest cena dodatkowego ciepłego dania lub zupy serwowanych na koniec przyjęcia ślubnego. Zazwyczaj koszt wynosi 15-50 zł/ osoby.

Standardem jest, że za dzieci w wieku do ok. 10-12 lat płaci się 50% ceny, a maluchy do 3 lat jedzą gratis.

Przyjęcie ślubne - za co dodatkowo się płaci? 

ciasta-weselne

 • Wynajem sali - z reguły koszt związany z wynajęciem sali weselnej jest wliczony w cenę tzw. „talerzyka”. Niekiedy jednak konieczna okazuje się dopłata – zazwyczaj, gdy liczba zapraszanych gości jest mniejsza niż ustalone przez lokal minimum.
 • Alkohol – lokal może zaoferować własne trunki w cenie restauracyjnej z określonym rabatem (płatne za spożycie lub w formie ryczałtu za open bar) lub zgodzić się na przyniesienie przez parę młodą własnych alkoholi. W takim przypadku nalicza się jednak „korkowe”, czyli opłatę za każdą otwartą butelkę (czasem wynosi ona tyle, co cena dobrego wina!).
  • Wskazówka! Warto upewnić się, czy powitalny toast lampką wina musującego jest wliczony w cenę talerzyka. Bardzo często jest to opcja dodatkowo płatna, zwykle ok. 10 zł/ osobę.
 • Napoje bezalkoholowe – w restauracjach niekiedy w cenę talerzyka wliczona jest określona ilość napoju na osobę (po jej przekroczeniu pobierana jest dodatkowa opłata), w przypadku sal weselnych soki i wodę nowożeńcy często muszą natomiast zakupić we własnym zakresie lub wybrać droższą opcję cenową, w której napoje są dostępne bez ograniczeń.
 • Tort i ciasta – najczęściej tort weselny trzeba zamówić w wybranej cukierni – rzadko zajmują się tym lokale, w których organizowane jest przyjęcie. Tort weselny to dodatkowy koszt, ok. 100 zł/ kg.
 • Obsługa i serwis - zwyczajowo cena obsługi wynosi 10% od wartości końcowego rachunku. Zdarza się jednak, że lokal ustala określone wynagrodzenie za pracę kelnera. Warto dokładnie to ustalić przed podpisaniem umowy z restauracją lub salą bankietową. Najwyższe normy wskazują, że podczas serwowania obiadu jeden kelner przypada na maksymalnie 15 gości. Oznacza to, że na naprawdę dużych weselach obsługa może liczyć nawet kilkanaście osób! 

Po podliczeniu wszystkich dodatkowych kosztów cena za osobę na weselu wynosi 200-500 zł, a na obiedzie 100-250 zł.

Poproś o oferty na przyjęcie ślubne lokale w Twojej okolicy. Pomoże Ci w tym Briefly 

 

Muzyka i wodzirej – DJ, zespół, a może kwartet smyczkowy?

muzyk-na-wesele

Tańce i zabawy są nieodzowną częścią wesela. Dlatego też na tego typu imprezie nie może zabraknąć DJ-a (który często pełni również rolę konferansjera) lub zespołu z wodzirejem. Pełnią oni rolę gospodarzy przyjęcia, którzy odpowiadają nie tylko za nagłośnienie i muzykę, lecz także za nadawanie tempa i sprawne następowanie po sobie elementów przyjęcia – pierwszego tańca, toastów, oczepin itd. Urozmaicają wesele różnego rodzaju zabawami – od przebierania się w śmieszne peruki po tworzenie tanecznego korowodu do utworu „Jedzie pociąg z daleka” lub angażowanie gości w biesiadne przyśpiewki. Wodzirej często współpracuje z zespołem, można również wyszukać go samodzielnie lub zdać się na sugestię lokalu, w którym organizowane jest wesele.

Tradycyjnie na weselach przygrywa zespół, nowożeńcy coraz częściej korzystają jednak z usług DJ-a. Być może spowodowane jest to różnicą w cenie: za wynajęcie DJ-a trzeba zapłacić 1000-4000 zł, a koszt zatrudnienia zespołu to nawet kilkanaście tysięcy zł (cena zależy od repertuaru, rodzaju i liczby instrumentów itd.).

W przypadku obiadu poślubnego nie ma natomiast potrzeby wynajmowania konferansjera czy DJ-a. Przyjęcie toczy się bowiem zgodnie z rytmem podawania kolejnych dań, a subtelna muzyka zazwyczaj odtwarzana jest z płyt – stanowi jedynie tło i współtworzy elegancki klimat spotkania. W celu podniesienia rangi uroczystości nowożeńcy niekiedy decydują się jednak na zaproszenie artystów, którzy uświetnią przyjęcie muzyką na żywo. Nie jest to zespół z wodzirejem, lecz raczej kwartet smyczkowy, jazzowy lub pianista. Za tego typu atrakcję - trwającą ok. 2-3 h - trzeba zapłacić od 500 do 2000 zł.

 

Dekoracje sali lub restauracji

dekoracje-weselne

Dekoracje zazwyczaj zapewniane są przez lokal – sale weselne i restauracje najczęściej we własnym zakresie aranżują przestrzeń i posiadają zestaw gotowych dodatków, jak obrusy, świecie, pokrowce na krzesła. Młoda para może oczywiście zgłaszać pewne sugestie, dotyczące przede wszystkim kolorystyki czy rozstawienia stołów.

Niekiedy zdarza się, że nowożeńcy muszą ponieść pewne koszty dodatkowe związane z wystrojem sali - o ile oczywiście mają takie życzenie - które obejmują:

 • winietki;
 • dekoracje florystyczne.

Pamiętaj! Nie zawsze sukces imprezy tkwi w dużym budżecie. Równie udane okaże się także świętowanie w gronie najbliższych przy lampce dobrego wina i smacznym obiedzie w dystyngowanej restauracji. Kluczem do sukcesu jest racjonalne rozplanowanie kosztów oraz wybór lokalu spełniającego wszystkie wymagania. Nie zawsze warto za wszelką cenę wyprawiać huczne i bardzo kosztowne wesele – mało kto chce wchodzić w kolejny etap życia z pożyczką, a zakładanie, że „koperty” od gości sfinansują imprezę stanowi bardzo duże ryzyko.

 

Podsumowując:

Od czego zacząć wybór lokalu na wesele lub restauracji na obiad ślubny?

1. ile maksymalnie pieniędzy jesteście gotowi przeznaczyć na przyjęcie;
2. ilu gości chcecie zaprosić;
3. czy zależy Wam na krótkiej czy długiej zabawie;
4. jak bardzo jesteście przywiązani do tradycji polskich wesel.

Na jakie szczegóły przy wyborze lokalu zwrócić uwagę?

W przypadku długich wesel - czy w budynku jest miejsce dla nowożeńców, gdzie w spokoju można choć na chwilę odpocząć lub przebrać się po oczepinach.

W przypadku obiadów ślubnych - czy restauracja dysponuje oddzielną salą lub odpowiednio zaaranżowaną przestrzenią dla imprez zamkniętych, tak by nie wpaść na przypadkowych gości restauracji.

O co zapytać w czasie ustalania i negocjowania ceny?

 • Co dokładnie składa się na koszt tzw. talerzyka, a co jest dodatkowo płatne?
 • Czy oprócz standardowego menu w cenę wliczony jest także wynajem sali, napoje bezalkoholowe, ciasta czy serwis kelnerski?
 • Czy można obniżyć cenę wybierając menu sezonowe?
 • Czy można wnieść własny alkohol i ile kosztuje korkowe?

Warto dokładnie porównać tańszą i droższą opcję cenową. Zdarza się, że po podliczeniu wszystkich kosztów dodatkowych - bardziej opłaca się wybrać droższy “talerzyk”.

Za co trzeba będzie dodatkowo zapłacić?

Jeśli liczba gości jest mniejsza niż przewidziane przez lokal minimum to dodatkowo płaci się za wynajem sali.
W zależności od ceny “talerzyka”, dodatkowo płatne mogą być napoje bezalkoholowe i alkohol, ciasta i tort, obsługa i serwis kelnerski.