Osiemnastka w lokalu – ile kosztuje (i dlaczego tak dużo)?

Standardowe ceny organizacji osiemnastki w lokalu wahają się w granicach 1500-2500 zł. Na całkowity koszt takiej imprezy składa się wynajęcie lokalu, alkohol i przekąski, ewentualnie obsługa i ochroniarze.

Na początku należy zaznaczyć, że nie wszystkie lokale oferują możliwość zorganizowania u siebie osiemnastki. Na takich imprezach zazwyczaj pojawiają się również osoby niepełnoletnie, które – zgodnie z prawem – nie mogą jeszcze spożywać alkoholu. W praktyce może być to jednak trudne do skontrolowania i wyegzekwowania, stąd wiele restauracji nie podejmuje się organizacji 18 urodzin. To jeden z powodów, dla których wybór odpowiedniego miejsca na zorganizowanie osiemnastych urodzin nie jest sprawą łatwą.


Dzięki Briefly w każdym mieście znajdziesz lokal na osiemnastkę, który spełnia twoje oczekiwania i ma wolny termin: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, inne miasta.Organizacja osiemnastki – oczekiwania a rzeczywistość

Młodym zazwyczaj wystarczy miejsce do tańca, kilka paczek chipsów i dostęp do alkoholu (nawet tego przyniesionego przez siebie). Rodzice postulują natomiast, by na osiemnastce można było zjeść nie tylko słone przekąski, lecz także coś na ciepło, a jednocześnie nie chcą przepłacać.

Profesjonalny lokal często wymaga, by na imprezie zamkniętej, na której pojawią się osoby niepełnoletnie, byli obecni dorośli opiekunowie (obsługa nie chce brać odpowiedzialności za osoby, które nie ukończyły osiemnastu lat). Organizacja osiemnastki wiąże się więc z szeregiem kompromisów. Tym bardziej, że ostatnie słowo przy wyborze miejsca należy do rodziców, którzy praktycznie zawsze zadają jedno, podstawowe pytanie: ile to będzie kosztować?

Ile kosztuje osiemnastka?

Ceny zaczynają się od około 600 zł, jednak średnia cena to 2 000 zł. Wszystko zależy bowiem od liczby gości i zakresu usług. Cena może obejmować:

  • jedynie wynajem przestrzeni;

  • rezerwację lokalu na imprezę zamkniętą z zastrzeżeniem, że w czasie jej trwania goście wydadzą określoną kwotę;

  • pełną obsługę – wynajem miejsca, alkohol, catering, DJ itd.

Osoby organizujące u nas imprezę osiemnastkową zazwyczaj decydują się na poszerzoną obsługę – z opcją cateringu i DJ-em. Zdarzają się też takie życzenia, jak obecność fotografa czy specjalne udekorowanie lokalu. Każdy gość ma inne potrzeby, dlatego do każdej imprezy podchodzimy indywidualnie. Wszystkim zależy przecież na dobrej zabawie i pięknych wspomnieniachwyjaśnia Marcin Skoczek z warszawskiego klubu City Hall.

W klubie Bill Hickman w Krakowie koszt organizacji imprezy to równowartość zakupu alkoholu i jedzenia. - Nie pobieramy opłat za wynajem całego baru pod warunkiem, że solenizant i jego goście zapewnią średni obrót z danego dnia. Jednocześnie oferujemy lokal na wyłączność, dzięki czemu impreza jest prywatna, nie ma przypadkowych osób i młodzież bawi się swobodnie.

Warszawski Odessa Club ze względu na rozmiar lokalu, organizuje imprezy na minimum 50 osób. - Wynajęcie naszego lokalu kosztuje 1999 zł bez względu na liczbę gości (nawet do 500 osób). W cenie zawarta jest opłata za obsługę, ochronę, ekipę sprzątającą przed i po imprezie, szatnię wraz z osobą obsługującą, profesjonalne nagłośnienie klubowe, profesjonalne oświetlenie klubowe, ekran LED na całą ścianę, wystrzały confetti o północy. Kosztem dodatkowym jest alkohol, DJ, catering, fotograf, fotościanka, zaproszenia, pianka pamiątkowa, szampan dla wszystkich do toastu o północy, tort itp. Cena może być różna w zależności od liczby osób z open barem lub od ilości wykupionego alkoholu i innych opcji - wyjaśnia Wiktoria Szaradowska.

Sposobem na obniżenie kosztów imprezy jest zorganizowanie osiemnastki w 2-3 osoby. Wówczas można zaprosić nawet kilkadziesiąt osób, a koszty dzielą się pomiędzy dwie lub więcej osób. W praktyce może wyjść znacznie taniej niż, gdyby imprezę zorganizować wyłącznie dla jednej osoby i to dla mniejszej liczby gości.

Lokal na osiemnastkę - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Skupiając się na kosztach, nie należy jednak zapominać o bezpieczeństwie. Na cenę osiemnastki w lokalu wpływa bowiem m.in.:

  • koncesja lokalu na sprzedaż alkoholu;

  • polisa OC;

  • poświadczenie zgodności z przepisami BHP, przeciwpożarowymi, sanitarnymi itd.

  • posiadanie licencjonowanych ochroniarzy.

Ważnym elementem świadczącym o profesjonalnym podejściu lokalu jest wystawianie rachunku lub faktury na określoną kwotę. - Jeśli lokal nie ma możliwości wystawienia faktury (na fakturze musi być ta sama nazwa sprzedającego, co w umowie zawartej z lokalem) to znaczy, że nie działa zgodnie z przepisami prawa i właściwie umowa, którą z nami zawarł, nie może zostać zrealizowana z winy lokalu – podkreśla Wiktoria Szaradowska z warszawskiego Odessa Club.

Lokale organizujące osiemnastki zwracają uwagę, by zawsze zweryfikować, kto będzie fizycznie odpowiadał za porządek w czasie imprezy. Czy jest to firma ochroniarska z licencją i umową z lokalem czy przypadkiem nie są to jacyś znajomi z siłowni, którzy nie posiadają szkoleń z pierwszej pomocy i realnie nie ponoszą żadnej odpowiedzialności w razie wypadku.

Wszystkie te kwestie oznaczają dla klubu dodatkowe koszty prowadzenia działalności, są jednocześnie gwarancją, że impreza będzie odpowiednio i profesjonalnie zorganizowana, a uczestnikom zostanie zapewnione bezpieczeństwo.

Na czym nie warto oszczędzać?

Poza kwestiami bezpieczeństwa nie należy bagatelizować również roli obsługi, która wraz z ochroną będzie obserwować zachowanie gości i interweniować w razie potrzeby. - Wynajęcie lokalu bez obsługi nie jest dobrym pomysłem. Doświadczeni pracownicy wiedzą, jak reagować w różnych przypadkach – to obsługa musi wystąpić w roli „rodziców”, którzy zwracają uwagę na to, czy ktoś nie przesadził z alkoholem lub czy nie zachowuje się agresywniedodaje Monika Szaradowska z Odessa Club.

Na pewno nie warto oszczędzać również na DJ-u. Jeśli goście sami będą wybierać muzykę, okaże się, że każdy utwór zostanie zagrany do połowy, a duża część osób zupełnie nie ma ochoty na szaleństwo na parkiecie. Tymczasem doświadczony DJ będzie w stanie zachęcić gości do tańca i zaproponować coś, co wpisze się w różnorodne gusta.