Dla lokali
Określ potrzeby Odpowiedz na kilka pytań na jakim miejscu Ci zależy.
Otrzymasz oferty Otrzymasz propozycje z atrakcyjnych lokali, które spełniają twoje oczekiwania.
Wybierz miejsce Porównaj oferty, skontaktuj się z lokalami i wybierz propozycję, która Ci najbardziej odpowiada.

Fotograf w Warszawie

Wybranie odpowiedniego fotografa na ślub, chrzciny, event czy jubileusz stanowi nie lada wyzwanie. Należy zastanowić się jaki styl fotografii nas interesuje, określić budżet, zakres usług i zarezerwować termin z odpowiednim wyprzedzeniem.

Mokotów, Ursynów, Śródmieście, Wola, Praga, Bemowo, Bielany? Niezależnie od tego, w której z dzielnic Warszawy szukasz fotografa, warto pamiętać o kilku zasadach. Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże Wam dokonać dokonać właściwego wyboru.

Jak wybrać fotografa? Kilka uwag na początek:

1. Rezerwacja. Jeśli Twój ślub bądź chrzciny odbywają się w sezonie (wiosna-jesień), pamiętajcie o rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem. Terminy najlepszych fotografów mogą być zajęte nawet na dwa, trzy lata do przodu. Dotyczy to szczególnie fotografii ślubnej.

2. Cena. Jeśli oglądając portfolia fotografów znajdziesz wyjątkowe zdjęcia, które spełniają Twoje wymagania, ale cena oferty jest dla Ciebie za wysoka - nie rezygnuj od razu. Możliwe, że pakiet zawiera takie elementy, z których jesteś gotów zrezygnować.

3. Doświadczenie fotografa. Jeśli zdjęcia Ci się podobają, ale jest ich zbyt mało, by podjąć decyzję - poproś fotografa o dostęp większej liczby zdjęć. Przeczytaj opinie i sprawdź, czy ktoś z Twoich znajomych nie korzystał z jego usług.

4. Umów się na rozmowę. Nie decyduj się na gotową ofertę bez spotkania z fotografem. Podczas rozmowy sprawdzisz, czy rozumie on Wasze potrzeby i prezentuje indywidualne podejście.

5. Umowa. Gdy już podejmiesz decyzję o współpracy, przyjdzie czas na podpisanie umowy. To bardzo ważny element solidnej usługi. Nawet jeśli fotograf ma gotowy wzór umowy, gdy chcesz coś zmienić - nie wahaj się. Jeśli ustaliliście dodatkowe szczegóły - poproś o ich dodanie do dokumentu. Prawdziwy profesjonalista nie będzie miał z tym problemu. W przypadku rozbudowanych usług nie warto umawiać się “na słowo”.

Fotografia ślubna i wesele

Ślub i wesele to wielkie przedsięwzięcie. Wybór fotografa to jedna z najważniejszych decyzji. W końcu to on lub ona uwieczni na zdjęciach ten ważny dzień. Jaką opcję wybrać? Lista polecanych fotografów w internecie i wśród znajomych jest z pewnością bardzo długa. Przede wszystkim zobacz przykładowe realizacje przynajmniej kilkunastu z nich, porównaj ceny i wybierz tego, którego styl najbardziej Ci odpowiada.

Profesjonalny fotograf ma zwykle w swojej ofercie różne, niektóre bardzo rozbudowane, pakiety. W ich skład mogą wejść: zdjęcia ślubne i z wesela (reportaże ślubne realizowane są zwykle do oczepin lub do określonej godziny) przygotowania w domu Panny Młodej i Pana Młodego sesja narzeczeńska (wybranie się na sesję narzeczeńską to dobry sposób, by oswoić się z aparatem) sesja małżeńska (tutaj do wyboru jest wiele opcji - niektórzy wybierają sesję w plenerze w miejscu zamieszkania, inni decydują się na sesje ślubne za granicą)

#ważne: sprawdź, czy fotograf ma uprawnienia do robienia zdjęć w kościele

Co otrzymuje para po wykonaniu usługi? Zazwyczaj jest to:
- fotoksiążka lub album pełny pieczołowicie obrobionych zdjęć
- pendrive ze zdjęciami
- dostęp do zdjęć na stronie www

Dodatkowe usługi to np.:
- dodatkowy fotograf (czasami fotograf ślubny działa w zespole - to dobre wyjście w szczególności, jeśli impreza jest na więcej niż 50 osób)
- obecność fotografa w trakcie poprawin
- część fotografów oferuje również wynajem fotobudki

Ile kosztuje fotografia ślubna? Cennik Ceny za pakiet wahają się od 2 tys. do 6 tys. złotych. Wszystko zależy od popularności fotografa i zakresu usług. Pamiętaj, by pełny zakres zawrzeć w umowie. Warto ustalić jaki będzie czas oczekiwania na zdjęcia.

#ważne : jeśli sesja plenerowa ma się odbyć za granicą lub w innym mieście, pamiętaj, że musisz zapewnić fotografowi również transport, nocleg i wyżywienie.

#ważne : fotografa również należy dopisać do listy gości. Zwykle w umowie zawarty jest zapis o obowiązku zapewnienia mu posiłków w trakcie trwania imprezy.

Fotograf na chrzciny i komunię

Choć chrzciny lub komunia organizowane są z mniejszą pompą niż ślub i wesele, nie warto rezygnować z okazji, by na zdjęciach uchwycić wyjątkowe chwile. Jest to niezwykły dzień, który od fotografa wymaga szczególnego podejścia.

Tego typu imprezy są zwykle dość kameralne - to dobra okazja do zrobienia zdjęć rodzinnych w bezstresowej atmosferze. Zakres jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku ślubu. Ceny usług zawierają zwykle:
- profesjonalne usługi fotograficzne w trakcie mszy i uroczystości
- pozowane sesje zdjęciowe
- zdjęcia z przygotowań

Co otrzymasz w pakiecie?
- album z wybranymi zdjęciami
- odbitki w większym formacie, które można wręczyć członkom rodziny
- DVD lub pendrive ze zdjęciami

Zdjęcia na chrzcinach i komunii. Ile to kosztuje? Zwykle chrzciny trwają krócej dlatego też z pewnością znajdziesz fotografa, który oferuje usługi w przystępnej cenie. Wahają się one od 500 do 2000 zł. Zazwyczaj jest to koszt kilku godzin pracy fotografa w trakcie imprezy (3-4 godziny) i profesjonalnego obrobienia zdjęć. Pamiętaj, zarezerwuj termin z odpowiednim wyprzedzeniem. Sezon komunijny jest prawie tak samo napięty jak ślubny.

Jubileusz też trzeba uwiecznić

Skoro fotograf był obecny na weselu, dlaczego miałby nie zjawić się na jubileuszu. Okrągłe rocznice ślubu często organizowane są w gronie rodziny. Z pewnością zrobisz wrażenie na gościach, jeśli zamówisz profesjonalnego fotografa. Najczęściej organizowanym jubileuszem nie są jednak złote lub diamentowe gody, ale osiemnastka. Fotograf na osiemnastych urodzinach jest już normą. Mile widziane są także fotobudki.

Zakres usług będzie podobny do tego komunijnego. Jeśli nie jesteś pewien, czy taki pakiet będzie wystarczający - zaufaj profesjonalistom. Dopytaj fotografa, czy nie ma on specjalnych pomysłów przygotowanych na tę okazję - przyjazna współpraca to podstawa. Ceny takiej usługi będą się wahać od 300 do 1000 zł. Możesz również rozszerzyć pakiet i dodatkowo zamówić indywidualną sesję na prezent dla żony, męża lub jubilata bądź jubilatki.

Fotografia eventowa

Jeśli organizujesz event, niezależnie od tego, czy jest to koncert, czy konferencja biznesowa, warto zadbać o obecność fotografa. Podniesie to prestiż imprezy i pozwoli Ci promować wydarzenie już po jego zakończeniu. Dobry nastrój, fachowa organizacja i zdjęcia, które ukazują prawdziwe emocje to najlepsza reklama Twojego eventu.

Cena takiej usługi zwykle rozliczana jest w trybie godzinowym. Ceny za godzinę zaczynają się już od ok. 100 zł pod warunkiem, że usługa ma trwać minimum trzy godziny.

#ważne: Jeśli impreza jest duża zastanów się, czy jeden fotograf wystarczy. To szczególnie istotne np. jeśli poszczególne panele konferencyjne odbywają się w tym samym czasie w dwóch różnych miejscach. Warto zadbać o to, by żaden z prelegentów nie poczuł się urażony brakiem jego fotografii.

#ważne: Jeśli masz zamiar publikować zdjęcia np. w mediach społecznościowych, pamiętaj, by pobrać zgodę od gości wydarzenia. Mogą oni ją wyrazić np. podpisując stosowną zgodę w momencie rejestracji na event.

Usługi fotograficzne mogą się wydawać relatywnie kosztowne. Trzeba jednak pamiętać, że fotografowie to często wysokiej klasy profesjonaliści. Przejawia się to w wielu aspektach - od profesjonalnego sprzętu fotograficznego, przez zdjęcia, które można określić mianem małych dzieł sztuki, po realizację założeń biznesowych. Dzięki temu wykonane fotografie mogą być naturalne, ponadczasowe i na wysokim poziomie.

Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek, przeczytaj popularne poradniki na naszym blogu.