Dla lokali
Określ potrzeby Odpowiedz na kilka pytań na jakim miejscu Ci zależy.
Otrzymasz oferty Otrzymasz propozycje z atrakcyjnych lokali, które spełniają twoje oczekiwania.
Wybierz miejsce Porównaj oferty, skontaktuj się z lokalami i wybierz propozycję, która Ci najbardziej odpowiada.

Obiad dla grupy w Białymstoku - ważne wskazówki

Czym się kierować przy wyborze lokalu?

Lokalizacja - sprawdź, czy lokal znajduje się wystarczająco blisko trasy wycieczki, by optymalnie wykorzystać czas w Białymstoku.

Udogodnienia - jeśli na obiad chcecie dojechać autokarem, upewnij się, czy w pobliżu jest odpowiedni parking. Jeśli w grupie są osoby z niepełnosprawnościami lub starsze, to warto zarezerwować obiad w sali na parterze dostępnej bez konieczności pokonywania schodów.

Menu - zbierz informacje od członków grupy na temat preferencji dotyczących posiłków (np. alergie pokarmowe, dania bezmięsne). Pamiętaj również o dostosowaniu menu do wieku uczestników. Większość restauracji bez problemu zapewni, poza standardowymi zestawami, zarówno dania wegetariańskie, jak i menu dziecięce.

Cena - przy kalkulacji budżetu poproś o koszt posiłku za osobę (zazwyczaj od 15 do 50 zł). Ale dopytaj również o ewentualne dodatkowe koszty - np. opłata za serwis kelnerski wynosi zwykle 10 proc. od całej wartości zamówienia. Część lokali oferuje bezpłatną degustację dań dla przewodników i bonusy dla organizatorów wycieczek.

Gdzie zamówić posiłek dla grupy w Białymstoku?

W Białymstoku działa ponad 400 restauracji, więc wybór jest duży. Wiele lokali nastawionych na obsługę grup zorganizowanych oferuje specjalne pakiety obiadowe w przystępnych cenach. Dlatego decyzja w jakim lokalu zamówić obiad dla wycieczki klasowej lub grupy firmowej zależy zazwyczaj od planu zwiedzania danego dnia.

Pałac i Ogrody Branickich

Zwiedzanie Białegostoku zaczynamy od miejsca niezwykłego. Kompleks pałacowo-ogrodowy to jeden z najbardziej spektakularnych zabytków nie tylko w stolicy Podlasia, ale również w całej Polsce. Pierwotnie budynek miał służyć za zamek obronny, jednak przejęcie rezydencji przez Branickich od rodu Wiesiołowskich u końca XVII wieku, rozpoczęło jego gruntowną przebudowę. Przez kolejne dziesięciolecia zamek przekształcił się w barokowy pałac, a wokół niego powstały piękne ogrody i park. Kompleks zyskał nawet zaszczytny przydomek polskiego Wersalu. Za zaborów pałac pełnił funkcję Instytutu Panien Szlacheckich, a od lat 50. XX wieku znajduje się tutaj rektorat Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Miasto od kilku lat prowadzi sukcesywnie renowację ośrodka, który uchodzi za prawdziwą wizytówkę Białegostoku.

Gdzie zjeść w pobliżu pałacu? Znajdujemy się w samym centrum miasta, więc oferta jest bardzo szeroka. Zaledwie kilkaset metrów dzieli nas od rynku oraz wąskich uliczek starówki, gdzie znajdziemy lokale, które będą w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym turystom. Popularne w Białymstoku są dania kuchni regionalnej, jak również potrawy włoskie czy amerykańskie.

Rynek Kościuszki

Od pięknego pałacu dzieli nas zaledwie 5 minut spacerem od głównego placu miasta. Rynek nosi imię Tadeusza Kościuszki, jednak do jego rozbudowy mocno przyczynił się hetman Jan Klemens Branicki, który zajął się renowacją placu po pożarze w 1753 roku. Centralną budowlą białostockiego rynku jest ratus z więżą zegarową, który niegdyś służył za miejsce handlu, znajdywały się tutaj kramy kupieckie, głównie należące do ludności żydowskiej. Budynek został zburzony przez Rosjan w 1939 roku, a następnie odbudowany po wojnie. Warto odnotować, że Białystok podobnie jak Warszawa, został zniszczony w wyniku działań II Wojny Światowej w ponad 80%. W dodatku na rynku możemy zobaczyć Zespół Bazyliki Archikatedralnej WNP w Białymstoku, który stanowią XX wieczny kościół gotycki oraz kościółek farny z 1621 roku, który jest najstarszą murowaną budowlą w mieście.

Rynek Kościuszki stanowi miejsce z najbogatszą ofertą kulinarną w całym Białymstoku. Bez problemu znajdziemy tutaj restauracje na każdą kieszeń, ale także klimatyczne kafejki czy pijalnie czekolady. Doznaniom kulinarnym będą towarzyszyć doznania wizualne związane z widokiem pięknych kamieniczek i zabytkowych kościołów. Należy jednak pamiętać, że przy organizacji obiadu dla grupy w tym miejscu konieczna będzie wcześniejsza rezerwacja.

Ogrody Opery i Filharmonii Podlaskiej

Atrakcja, której z pewnością nie można pominąć przyjeżdżając do Białegostoku. To jedna z nielicznych, jeśli nie jedyna opera na świecie, na dachu której znajdziemy ogrody. Budynek dzięki temu idealnie wpasowuje się w zielone otoczenie, a rośliny które go porastają pochodzą tylko i wyłącznie z Podlasia. Jest to świetne miejsce do wypoczynku, z dachu możemy także zobaczyć piękną panoramę całego miasta. Szczególne wrażenie kompleks sprawia jesienią, kiedy rośliny go porastające zmieniają swoje kolory w złote, czerwone i brązowe. Koszt wejścia na dach jest niewielki, bo wynosi jedynie 5 zł.

Nieopodal budynku Opery znajdującego się w Parku Centralny znajdziemy kilka bardzo dobrych restauracji. Ruch w tej części Białegostoku powinien już być mniejszy niż w ścisłym centrum miasta, co z pewnością pozwoli zjeść obiad w spokojniejszej atmosferze.

Stawy Dojlidzkie

Zmęczeni ciągłym chodzeniem po mieście? Szczególnie w okresie letnim, świetnym miejscem na wypoczynek i złapanie oddechu są Stawy Dojlidzkie. Jest to kompleks ponad 20 zbiorników wodnych znajdujący się na ponad 140 hektarach. Przede wszystkim uwagę turystów i miejscowych przyciąga staw plażowy, gdzie można poopalać się na słońcu czy spróbować swoich sił w sportach wodnych. Tuż obok znajduje się boisko do gier zespołowych, czy siłownia pod chmurką. Popularne nad zalewami jest również grillowanie, zostały stworzone tutaj specjalne stanowiska do przygotowywania posiłków z rusztu. Stawy Dojlidzkie to bez dwóch zdań świetne miejsce na spędzenie czasu wolnego w mieście.

Ceny posiłków dla grup w Białymstoku

Po wybraniu idealnej lokalizacji, kolejnym krokiem jest określenie budżetu na posiłki. Białystok oferuje całkiem szeroki wybór lokali gastronomicznych, dlatego odpowiednią restaurację, znajdzie zarówno duża wycieczka szkolna, jak i mniejsza grupa firmowa.

Śniadanie

Często w formie szwedzkiego stołu, co z pewnością przypadnie do gustu lubiącym duże porcje i przystępne ceny. Decydując się na bufet można liczyć na naprawdę niskie ceny - od 15 do 25 zł za osobę.

Obiad (obiadokolacja)

Ile należy zapłacić za obiad dla grupy w Białymstoku? W zależności od menu cena za zestaw wynosi od 15 do 50 zł za osobę. Droższe zestawy, oprócz zupy i drugiego dania, obejmują także deser i napoje. Obiadokolacje serwowane są w różnej formie. Uczestnicy mogą wybrać gorące danie lub bufet.

Część restauracji przygotowuje również zestawy przekąsek na wynos w cenie kilkunastu złotych. Zwykle obejmują one owoce, kanapki, słodycze i napoje.

Na co zwrócić uwagę przy kalkulacji kosztów?

Ostateczne ceny posiłków często uzależnione są od liczby osób w grupie (im więcej osób, tym niższe ceny za osobę). Co ważne, niektóre restauracje przygotowują bezpłatną degustację dań dla przewodników. A niektóre lokale mają też specjalne bonusy dla organizatorów wycieczek.

Restauracje nastawione na grupy turystyczne, przykładają wagę zarówno do punktualności i szybkości przyrządzanych potraw, jak i świeżości dań, miłej obsługi kelnerskiej oraz indywidualnych potrzeb gości.

Menu dla grupy zorganizowanej

Kuchnia podlaska charakteryzuje się wysoką kalorycznością oraz niepowtarzalnym smakiem. Dużą rolę w jej kształtowaniu odegrały liczne mniejszości narodowe, zamieszkujące tereny dzisiejszego województwa podlaskiego. Białystok i okolice to mieszanka kuchni polskiej, żydowskiej, litewskiej, ukraińskiej, rosyjskiej czy nawet macedońskiej. To połączenie wzbogaciło Podlasie o liczne, regionalne przysmaki znane w całej Polsce. To właśnie stąd pochodzą takie potrawy jak chłodnik litewski czy sękacz. Poniżej prezentujemy przykładowe menu składające się z produktów kuchni regionalnej:

Śniadanie

Opcja I:

Bliny(regionalne racuchy pochodzenia rosyjskiego) podane z dżemem i cukrem pudrem, kawa, herbata, sok, woda

Opcja II

Stół szwedzki: pieczywo, sery, wędliny, dżemy, płatki śniadaniowe, płatki owsiane, mleko, jajecznica, parówki, warzywa, owoce, kawa, herbata, sok jabłkowy, woda.

Obiad

Zestaw I

Zupa: Chłodnik litewski

Drugie danie: Kartacze z mięsem mielonym, okraszane skwarkami

Deser: Marcinek - regionalne ciasto z cienko rozwałkowanych placków, przełożonych śmietaną.

Napoje: Woda lub sok, kawa lub herbata

Zestaw II

Zupa: Zupa opieńkowa(grzybowa)

Drugie danie: Zaguby podawane z gorącymi skwarkami

Deser: Sękacz

Napoje: Woda lub wino, kawa lub herbata

Obiadokolacja

Zestaw I

Przystawka: Pierekaczewnik - danie tatarskie, ciasto przekładane farszem mięsnym.

Danie ciepłe: Kiszka ziemniaczana

Napoje: Woda lub wino, kawa lub herbata

Zestaw II

Danie ciepłe: Kołduny - pierożki nadziewane surowym mięsem z duszoną cebulą i czosnkiem.

Deser: Mrowisko - faworki ułożone w kopiec, polane miodem i posypane makiem.

Napoje: Woda lub sok, kawa lub herbata

Zestaw na wynos

Zestaw I: Białas(drożdżówka z cebulą, posypana makiem), jabłko, jogurt owocowy, baton energetyczny, sezamki, woda lub sok

Zestaw II: Kanapka z szynką, serem i pomidorem, banan, jogurt owocowy pitny, chipsy jabłkowe, woda lub sok

Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek, przeczytaj popularne poradniki na naszym blogu.